• Prawa i obowiązki ucznia

• PRAWA UCZNIÓW

1. Prawo do informacji
          • Masz możliwość zapoznania się ze statutem szkoły.
          • Masz prawo do informacji o otrzymywanych ocenach, krótkiego uzasadnienia wystawionej oceny.
          • Masz prawo wiedzieć o proponowanych ocenach śródrocznych i rocznych,
          • Masz prawo do informacji dotyczących Ciebie, o decyzjach zapadających w szkole w Twojej sprawie.
          • Masz prawo poznać kryteria oceniania zachowania oraz wiedzieć, jakie są możliwości odwołania od ustalonej oceny, poprawienia jej lub przystąpienia do egzaminu poprawkowego.
          • Powinieneś otrzymywanie informacji naukowych zgodnym ze stanem wiedzy.
          1. Prawo do nauki
          • Masz swobodny dostęp do lekcji.
          • Masz prawo do pomocy w nauce, do pomocy psychologiczno-pedagogicznej.
          • Masz prawo do indywidualnego toku nauki.
          1. Prawo do wolności religii i przekonań
          • Masz prawo do tolerancji religijnej.
          • Możesz uczęszczać na lekcje religii i etyki.
          • Możesz wybrać dowolną religię.
          • Nie można Cię zmusić do uczestniczenia w obrzędach religijnych, nie można Ci tego również zabronić.
          1. Prawo wolności wypowiedzi i opinii
          • Twoje poglądy nie mają wpływu na oceny.
          • Masz prawo do wypowiadania opinii o programach i metodach nauczania, sprawach ważnych dla szkoły.
          • Możesz wypowiadać się we własnej sprawie (np.  konflikt) lub w sprawie dotyczącej kolegi/koleżanki.
          • Masz prawo przedstawić radzie pedagogicznej oraz dyrektorowi wnioski i opinie we wszystkich sprawach szkoły, także te dotyczące podstawowych praw uczniów.
          1. Prawo do wolności od przemocy fizycznej i psychicznej
          • Szkoła powinna Cię chronić przed wszelkimi formami przemocy fizycznej bądź psychicznej.
          • Nauczyciel nie może zwracać się do ciebie w sposób obraźliwy.
          • Kary stosowane w szkole muszą być zapisane w statucie szkoły i nie mogą naruszać nietykalności osobistej oraz godności ucznia.
          • Masz prawo być jednakowo oceniany i traktowany bez względu na wygląd, status rodzinny, społeczny czy status ucznia.
          • Masz prawo być jednakowo traktowany w sytuacji konfliktu.
          •  Masz zawsze prawo dowieść swoich racji.
          1. Prawo do ochrony prywatnej ucznia
          • Masz prawo do tajemnicy życia prywatnego i rodzinnego.
          • Ochrona danych osobowych ucznia.
          • Pracownicy szkoły nie wolno rozpowszechniać informacji o sytuacji rodzinnej, społecznej ucznia.
          • Nauczyciel nie może zdradzać tajemnicy korespondencji.
          1. Prawo do odpowiedniego standardu życia
          • Prawo do pomocy materialnej.
          • Prawo do stypendium za wyniki w nauce.
          1. Prawo do równego traktowania
          • Oceniamy cię za wiedzę nie za wygląd.
          1. Prawo do zrzeszania się
          • Możesz działać w samorządzie uczniowskim.
          • Możesz wydawać gazetkę szkolną, możesz należeć do kółek zainteresowań i być członkiem organizacji szkolnych.
          1. Prawo proceduralne
          • Musisz znać procedury odwoływania się od decyzji nauczyciela, dyrektora, rady pedagogicznej

OBOWIĄZKI UCZNIA

1. Uczyć się do ukończenia 18 roku życia.
          2. Regularnie uczęszczać na zajęcia.
          3. Dbać o to, aby wszystkie Twoje nieobecności w szkole były usprawiedliwione w określonym terminie.
          4. Uczeń nie może unikać sprawdzianów, testów, prac klasowych.
          5. Przestrzegać postanowień zawartych w statucie szkoły np. zasad dotyczących ubioru, korzystania z telefonu komórkowego.
          6. Uczeń powinien poszerzać wiedzę i umiejętności, solidnie przygotowywać się do zajęć szkolnych.
          7. Godnie i kulturalnie zachować się w szkole i poza nią.
          8. Okazywać szacunek nauczycielom, kolegom oraz innym pracownikom szkoły oraz podporządkować się zarządzeniom wychowawcy, nauczycieli, dyrektora i innych.
          9. Dbać o czysty ubiór i higienę osobistą.
          10. Przestrzegać zasad współżycia społecznego, przeciwstawiania się przemocy, agresji, nie używać wulgarnych słów.
          11. Rozwijać zainteresowania, zdolności i godnie reprezentować szkołę w zawodach, konkursach i olimpiadach.
          12. Dbać o bezpieczeństwo i zdrowie własne i swoich kolegów.
          13. Szanować cudzą własność i respektować jej nietykalność.
          14. Dbać o przyrodę, o porządek wokół siebie i szkoły.