• Zasady zwalniania z WF

• Zasady i przepisy o zwalnianiu uczniów z zajęć wychowania fizycznego

Obecnie zasady zwalniania z zajęć wychowania fizycznego regulują dwa akty prawne: rozporządzenie MEN z 3 sierpnia 2017 r. w sprawie oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów i słuchaczy w szkołach publicznych oraz rozporządzenie MEN z 22 lutego 2019 r. w sprawie oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów i słuchaczy w szkołach publicznych. Zgodnie z ich zapisami dyrektor szkoły ma możliwość zwolnienia ucznia:

• z wykonywania określonych ćwiczeń fizycznych na zajęciach wychowania fizycznego - na podstawie opinii o ograniczonych możliwościach wykonywania przez ucznia tych ćwiczeń wydanej przez lekarza, na czas określony w tej opinii,
          • z realizacji zajęć wychowania fizycznego - na podstawie opinii o braku możliwości uczestniczenia ucznia w tych zajęciach wydanej przez lekarza, na czas określony w tej opinii.

W pierwszej z powyższych sytuacji uczeń musi uczestniczyć w lekcji w zakresie opisanym w opinii lekarskiej. W drugiej sytuacji uczeń zwolniony z zajęć wychowania fizycznego w okresie tego zwolnienia nie powinien wykonywać ćwiczeń fizycznych, czyli nabywać umiejętności, ale może zdobywać wiedzę na tematy zawarte w podstawie programowej wychowania fizycznego takie, jak stosowanie zasad bezpieczeństwa podczas aktywności fizycznej, poznawanie własnego rozwoju fizycznego i sprawności fizycznej oraz zachowań prozdrowotnych.

Wniosek_o_zwolnienie_z_zajec_wychowania_fizycznego.doc