• Aktualności

        •  

          XX Ogólnopolski Tydzień Bibliotek

          W dniach 8-15 maja Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich organizuje, Tydzień Bibliotek – program promocji czytelnictwa i bibliotek. Ma on na celu podkreślanie roli czytania i bibliotek w poprawie jakości życia, edukacji oraz zwiększanie prestiżu zawodu bibliotekarza, zainteresowania książką. Tegoroczne hasło TB brzmi „Moja, Twoja, Nasza – BIBLIOTEKA”

          źródło: https://lib.amu.edu.pl

          ________________________________________________________________________________________

          Patroni roku 2023

          Patroni roku 2023 wybrani przez Sejm RP

          Sejm wybrał patronów roku 2023. Zostali nimi: Wojciech Korfanty, Paweł Edmund Strzelecki, Aleksander Fredro, Aleksandra Piłsudska, Maurycy Mochnacki, Jadwiga Zamoyska i Jerzy Nowosielski.

          Patroni roku 2023 wybrani przez Senat

          29 listopada 2022 roku Senat RP ogłosił ustawę, w której wskazywał, że rok 2023 będzie rokiem Pamięci Bohaterek i Bohaterów Getta Warszawskiego, a patronami roku będą: Włodzimierz Przerwa-Tetmajer, Mikołaj Kopernik, Jan Matejko i Wisława Szymborska.


          Tydzień Bibliotek

          W dniach 8-15 maja  Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich organizuje XIX Ogólnopolski Tydzień Bibliotek -program promocji czytelnictwa i bibliotek. Ma on na celu podkreślanie roli czytania i bibliotek w poprawie jakości życia, edukacji oraz zwiększanie prestiżu zawodu bibliotekarza i zainteresowania książką szerokich kręgów społeczeństwa.

             


          23 kwietnia Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich

           

          Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich obchodzimy corocznie 23 kwietnia. Święto ustanowione w 1995 roku przez UNESCO ma na celu promocję czytelnictwa, edytorstwa i ochronę własności intelektualnej prawem autorskim. Pomysł organizacji święta zrodził się w Katalonii, w 1926 roku. Święto zbiega się tam z hucznie obchodzonym świętem narodowym, dniem patrona Hiszpanii – Świętego Jerzego. Zgodnie z długą tradycją w Katalonii obdarowywano w ten dzień kobiety czerwonymi różami, mającymi symbolizować krew pokonanego przez Św. Jerzego smoka. Z czasem kobiety zaczęły odwzajemniać się mężczyznom podarunkami w postaci książek.

          źródło: https://www.ekokalendarz.pl/


          21 marca Światowy Dzień Poezji

          Światowy Dzień Poezji obchodzony jest 21 marca. Święto zostało zainicjowane przez UNESCO w 1999 roku. Głównym miejscem obchodów tego dnia jest Paryż i w tym czasie, organizowane są wydarzenia literackie, spotkania autorskie, warsztaty pisarskie, które promują czytanie, pisanie i publikowanie poezji w aspekcie międzynarodowym.

          źródło: https://bimkal.pl/
           


          Międzynarodowy Tydzień Książki Elektronicznej

          Od 6 do 12 marca 2022 r. trwa Międzynarodowy Tydzień Książki Elektronicznej który został zainicjowany przez amerykańską pisarkę Ritę Y. Toews. Celem akcji jest upowszechnianie i popularyzacja książek elektronicznych i e-czytania.


          Przeczytaj: https://dbp.wroclaw.dolnyslask.pl/biblioteki/wroclaw/wroclaw-wydarzenia/2967-dzien-walki-z-depresja


          Ekologia

          Ekologia – to nauka, która bada wzajemne zależności pomiędzy organizmami oraz pomiędzy organizmami, a ich środowiskiem żywym i nieożywionym. W ostatnich czasach słowo ekologia zyskało nowe znaczenie. Dziś często używa się go w odniesieniu do szeroko pojętych działań mających na celu ochronę środowiska. Tak więc mamy „ekologiczną” żywność, „ekologiczne” rolnictwo, a nawet „ekologiczne” opakowania.

          EKOLOGIA.ppt.pptx

          źródło: https://eszkola.pl/


          Patroni roku 2022

          W 2021 roku Sejm RP i Senat RP uhonorowali patronów roku 2022 podejmując okolicznościowe uchwały. Uhonorowani przez Sejm RP zostali: Maria Grzegorzewska, Maria Konopnicka, Ignacy Łukasiewicz, Józef Mackiewicz, Wanda Rutkiewicz, Józef Wybicki oraz Romantyzm Polski. https://lustrobiblioteki.pl/2022/01/lista-patronow-roku-2022/

          źródło: https://lustrobiblioteki.pl/


           



          Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych 2021

           

          Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych Święto to, ustanowione w 1999 r. z inicjatywy Międzynarodowego Stowarzyszenia (International Association of School Librarianship) Bibliotekarstwa Szkolnego, początkowo obchodzono w czwarty poniedziałek października. Jednak ze względu na jego rosnącą popularność podjęto decyzję o rozszerzeniu świętowania na cały miesiąc. Główny cel przedsięwzięcia to przede wszystkim zwrócenie uwagi na ogromną rolę bibliotek w życiu szkoły, w nauce oraz rozwijaniu zainteresowań czytelniczych. W tym roku tematem przewodnim święta jest hasło: „Baśnie i legendy z całego świata”.


          Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom

          Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom to coroczna akcja przeprowadzana w pierwszym tygodniu czerwca przez Fundację "ABCXXI - Cała Polska czyta dzieciom". W tym roku obchody Jubileuszowego XX Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom przypadają na okres od 26 maja do 1 czerwca i będą się odbywać pod hasłem "Lubimy czytać polskich autorów!".


          8-15 maja Tydzień Bibliotek

          W dniach 8 – 15 maja 2021 r. obchodzony jest Tydzień Bibliotek organizowany przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich. Tydzień Bibliotek to program promocji czytelnictwa i bibliotek. Ma on na celu podkreślenie roli czytania i bibliotek w poprawie jakości życia społecznego, edukacji oraz zwiększenie prestiżu zawodu bibliotekarza. Rozpoczyna się zawsze 8 maja Dniem Bibliotekarza. Hasło tegorocznego tygodnia brzmi „Znajdziesz mnie w bibliotece”. My również włączymy się w obchody tego wydarzenia.


          Wirtualne targi książki BookTarg

          Od 6 do 12 maja 2021 r. odbywać się będą wirtualne targi książki BookTarg. W programie spotkania autorskie, targi książki z licznymi promocjami, panele dyskusyjne. Hasło tegorocznego wydarzenia brzmi „Łączą nas książki”!

          Każdy czytelnik znajdzie coś dla siebie!


          Rocznica uchwalenie konstytucji 3 Maja

          Swieto_Narodowe_3_maja.pdf


          23 kwietnia Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich

          Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich to doroczne święto organizowane przez UNESCO. Obchodzony jest 23 kwietnia. Data ta wybrana została, jako symboliczna dla literatury światowej, bo w tym dniu zmarli m. in. Miguel de Cervantes i William Szekspir. Pomysł organizacji święta zrodził się w Katalonii, gdzie tego dnia obchodzony jest dzień jej patrona – Świętego Jerzego. Zgodnie z długoletnią tradycją w Katalonii obdarowywano w ten dzień kobiety czerwonymi różami, mającymi symbolizować krew smoka pokonanego przez św. Jerzego. Później kobiety zaczęły odwzajemniać się mężczyznom podarunkami w formie książek.


          dzynarodowy Dzień Teatru

          27 marca obchodzimy Międzynarodowy Dzień Teatru. Święto zostało ustanowione w czerwcu 1961 roku podczas 9. światowego kongresu Międzynarodowego Instytutu Teatralnego w Helsinkach. Dzień obchodów ustalono na 27 marca, w rocznicę otwarcia Teatru Narodów w Paryżu w 1957 roku.


          21 marca Światowy Dzień Poezji

          Nie wiem, co to poezja,
          nie wiem, po co i na co,
          wiem, że czasami ludzie
          czytają wiersze i płaczą,
          a potem sami piszą,
          mozolnie i nieudolnie,
          by od dławiącej ciszy
          łkające serce uwolnić.

                           Władysław Broniewski

          Święto obchodzone corocznie 21 marca, ustanowione przez UNESCO jesienią 1999 roku. Główne uroczystości tego święta odbywają się w Paryżu. Celem tego dnia jest promocja czytania, pisania, publikowania i nauczania poezji na całym świecie. UNESCO zadeklarowało, że ten dzień ma „dać nowy impuls, aby docenić poezję oraz poprzeć krajowe, regionalne i międzynarodowe ruchy poetyckie”.

          Źródło: Wikipedia


          Międzynarodowy Tydzień Książki Elektronicznej

          W dniach 1-7 marca obchodzony jest Międzynarodowy Tydzień Książki Elektronicznej (Read an E-Book Week), który zainicjowany został w 2004 roku przez kanadyjską pisarkę Ritę Y. Toews. Celem akcji jest promocja i popularyzacja e-booków i e-czytania.


          Wirtualne spacery po galeriach sztuki i wirtualne zwiedzanie muzeum

          Zapraszamy do wirtualnego zwiedzania muzeów lub cyberspacerów po galeriach sztuki. To wspaniała szansa, żeby móc obcować ze sztuką, którą nie zawsze możemy podziwiać w świecie rzeczywistym.


          Książka Roku 2020

          Plebiscyt Książka Roku 2020 wystartował! Zagłosujcie, wybierając swoich faworytów, a następnie weźcie udział w naszej zabawie. Przygotowaliśmy konkurs, w którym możecie wygrać karty podarunkowe o wartości 500 zł do wykorzystania w Allegro oraz pakiety książek!
          Jak wziąć udział w konkursie „Wybieram Książki Roku 2020 i wygrywam”?
          Po pierwsze – wejdź na stronę lubimyczytac.pl/plebiscyt i oddaj głos w Plebiscycie Książka Roku 2020.Po drugie – odpowiedz na pytanie „Dlaczego głosuję w Plebiscycie Książka Roku 2020?” i uzasadnij wzięcie udziału w głosowaniu.

          źródło: https://lubimyczytac.pl/


          Dlaczego warto czytać książki?

          Czy czytanie książek daje nam coś więcej poza rozrywką? Oczywiście, że tak! Czytanie książek ma też wiele innych zalet. Czytanie książek to mnóstwo korzyści dla naszego umysłu, duszy i ciała.

           

           

           

          źródłó: https://pl.pinterest.com/pin/

          10 powodów, dla których warto czytać książki: https://livro.pl/blog/10-powodow-dla-ktorych-warto-czytac-ksiazk


          10 zasad higieny cyfrowej

          Jak nie uzależnić się od smartfona?


          Literacka Nagroda NIKE 2020

          Nagrodę LiterackąNike” w 2020 r. otrzymał Radek Rak za „Baśń o wężowym sercu albo wtóre słowo o Jakóbie Szeli”. 

             


          Literacka Nagroda Nobla 2020

          Nagrodę Nobla 2020 w dziedzinie literatury otrzymała amerykańska poetka Louise Glück. Autorka ze Stanów Zjednoczonych wygrała dzięki swojemu niepowtarzalnemu poetyckiemu głosowi, który poprzez swoje surowe piękno czyni indywidualną egzystencję uniwersalną.


          Hejt

          Hejt jest zjawiskiem obecnym nie tylko w Internecie, ale i w życiu osobistym. Polega on na negatywnych i agresywnych komentarzach w Internecie lub wrogim odnoszeniu się do jakiś tematów lub osób. Czym jest hejt? Jak postępować z hejterami? Czym grozi hejt?

          Zobacz prezentację „Hejt”  Hejt.pdf


          TEST NA FEJK

          W czasach pandemii otaczają nas porady i zalecenia, które mają nam pomóc uniknąć zachorowań. Które z nich są jednak prawdziwe, a które to zwykłe fake newsy? Jak je rozpoznać?

          Aby to sprawdzić, przeprowadź test na fejk wedle zaleceń profesora Marcina Napiórkowskiego.

          https://media.ceo.org.pl/aktualnosci/test-na-fejk

          źródło: https://media.ceo.org.pl


          Fake news

          Fake news : Czym jest? Jak powstaje? Jak rozpoznać fake newsa? Tego dowiecie się z załączonej prezentacji.

          Fake_News.pdf


          Bezpieczeństwo w sieci

          Korzystanie z Internetu ma swoje nieocenione zalety, ale pamiętać trzeba, że nie jest wolne od zagrożeń. W prezentacji znajduje się słownik pojęć, 9 najważniejszych zasad oraz wyjaśnienie mitów na temat bezpieczeństwa.

          Bezpieczny_internet.pdf


          Fakt a opinia – jak je odróżnić?

          Weryfikacja treści i umiejętność oceny rzetelności informacji to współcześnie bardzo ważne umiejętności, które pozwalają nam na świadome poruszanie się w zalewie informacji. Różnice między takimi pojęciami jak prawda, informacja, fakt czy opinia są coraz bardziej niewyraźne. Jak skutecznie oddzielać opinie od faktów i jak sprawdzać ich prawdziwość? Dowiecie się z prezentacji.

          Fakt_czy_opinia.pdf


          Wartości człowieka

          Wartości to cechy, zachowanie lub normy niezwykle cenne i pożądane przez jednostkę czy społeczeństwo. Większość wartości się zmienia, są dostosowywane do realiów życia, jednak istnieją te nadrzędne, szczególnie ważne, które wyznaczają zachowania człowieka, w głównej mierze są to wartości morale tj. miłość, wolność, godność. Poszczególne wartości są uporządkowane według stopnia ważności, od najbardziej do najmniej pożądanych, hierarchicznie uporządkowane tworzą społeczny system wartości.

          https://prezi.com/aufn8bnfcluk/wartosci-modego-czowieka/

          Źródło: https://eszkola.pl


          Bohaterowie_niepodleglosci.pdf

          Kalendarium_____droga_do_niepodleglosci.pdf


          Patroni roku 2021

          Sejm  ustanowił patronów roku 2021, którymi zostali: kard. Stefan Wyszyński, Stanisław Lem, Cyprian Kamil Norwid, Krzysztof Kamil Baczyński oraz Tadeusz Różewicz, 2021 będzie także rokiem Konstytucji 3 Maja.


          Akcja Czytaj PL 2021

          Jak co roku w listopadzie, w ramach ogólnopolskiej akcji „Czytaj PL” dostępnych jest za darmo 12 tytułów w formie e-booków, a dodatkowo 10 z nich – w wersji audiobooków.W tym roku wprowadzono jeszcze jedną nowość – wszystkie tytuły będą dostępne także w wersji na czytniki. Wystarczy tylko ściągnąć darmową aplikację Woblink, zeskanować kod i czytać/słuchać do końca listopada. Akcja odbywa się pod hasłem „Znowu czytam” i w tym roku będzie szczególnie mocno obecna w przestrzeni wirtualnej.


          Konkurs „Z książką Ci do twarzy”

          W ramach obchodów Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych został przeprowadzony konkurs fotograficzny nawiązujący do tegorocznego hasła „Z książką Ci do twarzy” . Wyróżnienia w konkursie otrzymały: Sandra Czaja (2A_p), Paulina Świątkowska (2T_p), Kornelia Komarnicka (4T) i Oliwia Biernacka (2T_p).


          Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych

          Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych to październikowe święto, ustanowione przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Bibliotekarstwa Szkolnego (ang. International Association of School Librarianship). Święto ma na celu zwrócenie uwagi na ogromną rolę biblioteki w życiu szkoły oraz w nauce i rozwijaniu zainteresowań czytelniczych. Hasło tegorocznego Święta Bibliotek brzmi „Z książką Ci do twarzy”.


          Tydzień Zakazanych Książek

          Ma na celu przypomnienie, jak groźnym i szkodliwym zjawiskiem jest cenzura, ograniczenie dostępu do wiedzy oraz ukrywanie wiadomości czy prawdy przed społeczeństwem w imię jego dobrze pojętego interesu. Każdy ma prawo sam ocenić, czy zgadza się z daną treścią, czy nie. Warto przypomnieć, że na indeksie znajdowały się książki, które dziś wydają się nam nieszkodliwe, a nawet mądre czy pożyteczne – ponieważ mówią o zjawiskach ważnych dla człowieka. Hasłem tygodnia jest „Nasze prawo do czytania”.

          Źródło: www.lustrobiblioteki.pl


          BOOCkrossing - ŚWIĘTO WOLNYCH KSIĄŻEK

          17. edycja ogólnopolskiego Święta Wolnych Książek odbędzie się 16 czerwca. Wzorem minionych lat FUNDACJA BOOKCROSSING POLSKA zaprasza do współtworzenia tego dnia.

          Będzie to edycja wyjątkowa, inna niż wszystkie. Nie będzie nam dane uczestniczyć w licznych happeningach, festynach, nie będziemy mogli obdarowywać książkami naszych przyjaciół, znajomych, nieznajomych. Nie będziemy mogli uwalniać książek. Niestety, w tym roku nie pozwala na to sytuacja epidemiczna. Wydarzenia jednak nie odwołujemy! Obchody Święta Wolnych Książek odbędą się!

          W trosce o Państwa zdrowie i wspólne bezpieczeństwo działać będziemy wirtualnie. Zachęcamy do uczestnictwa. Niechaj w tym dniu książki łączą ludzi.

          NASZE PROPOZYCJE:

          ZRÓB ZDJĘCIE, NAGRAJ FILMIK - SZCZEGÓŁY:

          1. Przesyłajcie zdjęcia ulubionych książek, fotografujcie się z nimi.

          2. Udostępniajcie filmiki, na których czytacie ulubioną książkę. Prezentacje czytania zaczynamy zdaniem:

          z okazji Święta Wolnych Książek przeczytam fragment książki (podajemy tytuł i autora).

          • czas czytania: 2,5 minuty

          • kończymy sentencją: Czytajmy książki, dzielmy się z innymi radością czytania.

          3. Posty ze zdjęciami/filmikami oznaczamy hashtagami #swietowolnychksiazek #bookcrossing i publikujemy na swoim profilu Facebooku, Instagramie - do dnia 21.06.2020r.

          4. Po zakończeniu obchodów na stronie fundacji Bookcrossing Polska www.bookcrossing.pl opublikujemy podsumowanie tegorocznego Święta Wolnych Książek.

          Z czytelniczym przesłaniem, Fundacja Bookcrossing Polska


          Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom

           

          Od 30 maja do 7 czerwca 2020 r. odbywać się będzie Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom. To coroczna akcja przeprowadzana w pierwszym tygodniu czerwca przez Fundację „ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom”.  Zachęcam Was  abyście również poczytali książeczki młodszemu rodzeństwu.


          Tydzień Bibliotek

          Hasło Tygodnia Bibliotek 2020 - „Zasmakuj w bibliotece”

           

          Co roku Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich organizuje, w dniach 8-15 maja, Ogólnopolski Tydzień Bibliotek - program promocji czytelnictwa i bibliotek. Ma on na celu podkreślanie roli czytania i bibliotek w poprawie jakości życia, edukacji oraz zwiększanie prestiżu zawodu bibliotekarza i zainteresowania książką szerokich kręgów społeczeństwa.


          Poleć dalej z Czytaj PL!

          Poleć dalej z Czytaj PL akcja przygotowana na czas kwarantanny, w ramach której dostępnych jest 30 darmowych książek w formie ebooków i audiobooków! Akcja trwa od 15 kwietnia do 3 maja 2020. Informacje na temat akcji i dostępu do książek znajdziecie pod linkiem: https://czytajpl.pl/2020/04/15/polec-dalej-z-czytaj-pl-edycja-specjalna-na-czas-kwarantanny/


          23 kwietnia Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich

          Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich to ustanowione w 1995 roku przez UNESCO doroczne święto mające na celu promocję czytelnictwa, edytorstwa i ochronę własności intelektualnej prawem autorskim.


          Laureaci konkursów bibliotecznych - rok szkolny 2019/2020:

          Konkurs „Mój ulubiony bohater literacki”

          1 miejsce   Kornelia Komarnicka   3T
          2 miejsce  Agata Ciencieruk  1T_g
          3 miejsce Aleksandra Hawrylak  2A

          Konkurs plastycznyWyobraź sobie… - zaprojektuj okładkę   wybranej książki”

          1 miejsce  Aneta Kantorska 2T
          2 miejsce Klaudia Jarmolicz 1T_p
          3 miejsce Kornelia Komarnicka 3T


          Akcja Czytaj.Pl

          Od 1 do 30 listopada 2019 r. nasza szkoła bierze udział w kolejnej edycji akcji Czytaj.Pl. Aby włączyć się do akcji, należy pobrać aplikację mobilną Woblink i przy jej pomocy zeskanować kod QR umieszczony na plakatach rozwieszonych na korytarzach szkolnych. Kod QR jest kluczem do wirtualnej biblioteki, w której dostępne są za darmo przez cały listopad popularne bestsellery, a także każdy użytkownik otrzymuje 5 bezpłatnych e-zaproszeń dla znajomych.


          Spotkanie autorskie z Katarzyną Ryrych

          17 października 2019 r. członkowie Dyskusyjnego Klubu Książki i uczniowie klasy 2A uczestniczyli w spotkaniu autorskim z panią Katarzyną Ryrych, autorką książek dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Pisarka opowiadała o swojej pracy twórczej i zaprezentowała kilka wydanych już powieści. W książkach podejmuje tematy ważne, potrzebne i bliskie młodzieży, opisuje ludzi, poranionych przez los, pisze o trudnych relacjach międzyludzkich, potrzebach i marzeniach młodego człowieka. Podkreśla, że ważna jest umiejętność radzenia sobie z problemami, rozwijanie siebie oraz szukanie własnego miejsca w świecie. Pierwowzorami bohaterów książek są autentyczni ludzie, których zna lub znała. Na zakończenie młodzież zadawała pytania dotyczące twórczości pisarki i jej warsztatu pracy. Był też czas na kupienie książek autorki i autografy. W bibliotece szkolnej będzie można wypożyczyć książkę dla młodzieży „ Król”, która została wyróżniona w konkursie Książka Roku 2015.

             


          Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych 2019

           

           

          Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych Święto to, ustanowione w 1999 r. z inicjatywy Międzynarodowego Stowarzyszenia (International Association of School Librarianship) Bibliotekarstwa Szkolnego, początkowo obchodzono w czwarty poniedziałek października. Jednak ze względu na jego rosnącą popularność podjęto decyzję o rozszerzeniu świętowania na cały miesiąc. Dotychczas było obchodzone co roku w czwarty poniedziałek października. Główny cel przedsięwzięcia to przede wszystkim zwrócenie uwagi na ogromną rolę bibliotek w życiu szkoły, w nauce oraz rozwijaniu zainteresowań czytelniczych. W tym roku tematem przewodnim święta jest hasło: „Wyobraź sobie…”


          Tydzień Zakazanych Książek

          Tydzień Zakazanych Książek to Inicjatywa, która ma zwrócić uwagę na kwestie wolności słowa, cenzurę i zakazywanie publikacji.

          Na świecie Tydzień Zakazanych Książek organizowany jest od 1982 przez Amerykańskie Stowarzyszenie Bibliotekarzy (American Library Association), które w ten sposób postanowiło odpowiedzieć na nagły wzrost liczby podejmowanych prób zakazywania książek w szkołach, księgarniach i bibliotekach. Według wyliczeń Stowarzyszenia w ciągu ostatnich czterech dekad na celowniku różnej maści cenzorów znalazło się ponad 11 tysięcy tytułów. Próby cenzury najczęściej motywowane są chęcią ochrony dzieci przed „niewłaściwymi” treściami.

          żródło: www.legalnakultura.pl


          Zostań autorem sukcesu, wybierz z nami

          najlepsze Książki Roku 2018

           

           

          JAK GŁOSOWAĆ?

          1. Masz 12 głosów — po jednym w każdej kategorii. 
          2. Zapoznaj się z nominowanymi książkami. 
          3. Aby oddać swoje głosy, pod wybraną książką w danej kategorii kliknij przycisk „Głosuję“. Pamiętaj, w   każdej kategorii możesz zagłosować tylko raz. Po zagłosowaniu nie możesz cofnąć swoich głosów. 
          4. Aby twoje głosy były ważne, musisz założyć konto w serwisie. 

          link do strony: http://lubimyczytac.pl/plebiscyt

          Książka Roku zostanie przyznana w 12 kategoriach:

          Kategorie:

          1. Literatura  piękna
          2. Powieść  historyczna
          3. Kryminał,  sensacja, thriller
          4. Literatura   obyczajowa,  romans
          5. Literatura   faktu,   publicystyka
          6. Autobiografia,  biografia, wspomnienia
          7. Literatura  fantastyczna
          8. Science   fiction
          9. Horror
          10. Litera młodzieżowa
          11. Fantastyka młodzieżowa
          12. Literatura  Dziecięca

           


          Akcja Czytajpl – konkurs

          Uczniowie uczestniczyli w konkursie „ Zostań Krzewicielem Inkunabułów”. Konkurs polegał na pobraniu plakatu z darmowymi e-bookami i audiobookami ze strony akcji j i powieszenia go w takim miejscu, żeby miało do niego dostęp jak najwięcej osób.

                


          „Upoluj swoją książkę” – akcja Czytaj.PL

          22 listopada 2018 r. ambasadorki akcji Czytaj.Pl Paulina i Karolina ubrane w koszulki z zabawnymi i ciekawymi hasłami oraz kodem QR pod kierunkiem pani Iwony Piekarek przeprowadziły warsztaty dla uczniów klasy 1a. Uczniowie uczestniczyli w projekcie „Upoluj swoją książkę” realizowanym w ramach akcji. „Polowali” na książki w bibliotece i na szkolnych korytarzach, gdzie umieszczone były plakaty zawierające kody QR do bestsellerowych książek. Skanowali kody i wybierali interesujące ich książki. Celem projektu oprócz wykorzystania nowych technologii w promocji czytelnictwa, jest popularyzacja różnych form książki elektronicznej, a przede wszystkim kreowanie mody na czytanie wśród młodzieży oraz ukazanie czytelnictwa jako atrakcyjnej formy spędzania wolnego czasu.

          Zap[raszamy do galerii.


          Akcja Czytaj.Pl - warsztaty „Książka i e-book”

          20 listopada 2018 r. w ramach akcji Czytaj.PL w klasie 1T ambasadorka akcji Kornelia, pod kierunkiem pani Iwony Piekarek, przeprowadziła warsztaty „Książka i e-book”. Celem warsztatów była promocja czytelnictwa wśród młodzieży. Kornelia zapoznała uczniów z akcją Czytaj. PL będącą bezpłatną wypożyczalnią e-booków i audiobooków oraz z zasadami uczestnictwa w akcji. Uczniowie poszukiwali inspirujących i ciekawych cytatów w książkach i w 12 darmowych e-bookach dostępnych na plakatach akcji Czytaj.Pl. E- booki zostały ściągnięte za pomocą smartfonów i zeskanowanych kodów QR z plakatów przy pomocy aplikacji Woblink.com .

          Uczniowie dyskutowali, co ich zdaniem jest lepsze: książka czy e-book? Zdania były podzielone, ale ogólny wniosek był taki, że nie ważne czy czyta się tradycyjną książkę czy e-booka, ważne, że się w ogóle czyta.

          Zapraszamy do galerii.


          „Literatura i film” – projekt

          W październiku w ramach Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych i Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa w kl. 1a i 2b realizowany był projekt „Literatura i film” Projekt realizowany był metodą booktalkingu. Zadaniem uczniów było przygotowanie krótkiej trwającej do 10 minut prezentacji książki z księgozbioru biblioteki popartej krótkimi fragmentami adaptacji filmowej wybranej książki. Młodzież prezentowała „Dzieci Ireny Sendlerowej” (w ramach obchodów roku Ireny Sendlerowej), „Azyl” i „Cudownego Chłopaka”. Projekt był oryginalną metodą aktywizującą uczniów do promocji książki i biblioteki.


          Konkurs fotograficzny „Selfie z książką”

          1 miejsce Dominika Oszczęda 3tg

          2 miejsce Paulina Janicka 3tg, Aleksandra Łukowiak 3tg

          3 miejsce Sandra Chylak 1a

          Wyróżnienia: Anna Pietroń 3tg, Kornelia Komarnicka 2T

          Zapraszamy do galerii.


          Laureaci konkursów zorganizowanych w ramach obchodów Miesiąca Bibliotek Szkolnych

          Konkurs na blurb książki

          1 miejsce Aleksandra Łukowiak 3tg

          2 miejsce Aleksandra Hawrylak 1a

          3 miejsce Dominika Oszczęda 3tg, Patryk Huk 4gh


          Pisarze w karykaturze

          Z okazji Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych przez cały październik aż do połowy listopada w bibliotece trwał konkurs „Zgadnij kto to?- polscy pisarze w karykaturze” w którym wykorzystano znakomite karykatury pisarzy autorstwa znanego grafika i satyryka - Eryka Lipińskiego. Zadaniem uczniów było rozpoznanie karykatur i podanie nazwisk naszych znakomitych twórców literatury. Celem konkursu było utrwalenie w świadomości uczniów wizerunków znanych polskich pisarzy oraz poznanie charakterystycznych cech karykatury. Konkurs skierowany był do wszystkich uczniów. Nie było laureatów – miał charakter zabawy.

          Zapraszamy do galerii.


          Nagroda Literacka Nike 2018

                          

          Nagroda Literacka Nike jest co roku przyznawana w październiku, to najważniejsza nagroda literacka w Polsce. W konkursie mogą startować książki wszystkich gatunków literackich

           W tym roku laureatem Literackiej Nagrody Nike  został Marcin Wicha za zbiór opowiadań "Rzeczy, których nie wyrzuciłem". "To jest historia o rzeczach. I jeszcze o gadaniu. Czyli - o słowach i przedmiotach. Jest to także książka o mojej matce, i z tego powodu nie będzie zbyt wesoła" - ostrzega czytelników we wstępie Wicha.

          Marcin Wicha urodził się w 1972 roku w Warszawie. Jest eseistą, grafikiem oraz autorem książek dla dzieci. Współpracował m.in. z "Tygodnikiem Powszechnym". W maju 2017 roku wydawnictwo Karakter wydało zbiór jego esejów pt: "Rzeczy, których nie wyrzuciłem".

           Źródła: http://wiadomosci.gazeta.pl, www/fakt.pl


          Wolność czytania” – warsztaty Koła Przyjaciół Biblioteki

          3 października 2018 r. w ramach obchodów Tygodnia Książek Zakazanych i Miesiąca Bibliotek Szkolnych odbyły się warsztaty Koła Przyjaciół Biblioteki po hasłem „Wolność czytania”. Celem  warsztatów było przybliżenie tematu książek zakazanych – utworów które w pewnych okresach historii były zakazane z powodów politycznych, religijnych czy społecznych. W trakcie warsztatów uczennice za pomocą aplikacji dekudującej w telefonach odczytywały tytuły książek zakazanych z kodów QR i stworzyły listę  tych książek. Ponadto dyskutowały o cenzurze, rodzajami cenzury i zapoznały się z niektórymi zakazanymi tytułami dostępnymi w bibliotece.

                

          Odbyły się również warsztaty „Wolność słowa” dla chętnych uczniów klasy 2b szkoły branżowej. Chłopcy odczytywali zakodowane tytuły książek zakazanych.

                


          Tydzień Zakazanych Książek  27 września - 3 października

          Już po raz piąty obchodzimy w Polsce Tydzień Zakazanych Książek. Inicjatywa ma zwrócić uwagę na kwestie wolności słowa, cenzurę i zakazywanie publikacji.

          Na świecie Tydzień Zakazanych Książek organizowany jest od 1982 Stowarzyszenie Bibliotekarzy (American Library Association), które w ten sposób postanowiło odpowiedzieć na nagły wzrost liczby podejmowanych prób zakazywania książek w szkołach, księgarniach i bibliotekach. Według wyliczeń Stowarzyszenia w ciągu ostatnich czterech dekad na celowniku różnej maści cenzorów znalazło się ponad 11 tysięcy tytułów. Próby cenzury najczęściej motywowane są chęcią ochrony dzieci przed „niewłaściwymi” treściami.

          źródło: http://www.legalnakultura.pl/


          Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych 2018

           

           

          Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych Święto to, ustanowione w 1999 r. z inicjatywy Międzynarodowego Stowarzyszenia (International Association of School Librarianship) Bibliotekarstwa Szkolnego, początkowo obchodzono w czwarty poniedziałek października. Jednak ze względu na jego rosnącą popularność podjęto decyzję o rozszerzeniu świętowania na cały miesiąc. Główny cel przedsięwzięcia to przede wszystkim zwrócenie uwagi na ogromną rolę bibliotek w życiu szkoły, w nauce oraz rozwijaniu zainteresowań czytelniczych. W tym roku tematem przewodnim święta jest hasło : „Książka to przyszłość”.


          Tydzień Bibliotek 2018

          Hasłem Tygodnia Bibliotek jest „(DO)WOLNOŚĆ CZYTANIA”

          Co roku Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich organizuje, w dniach 8-15 maja, Tydzień Bibliotek - program promocji czytelnictwa i bibliotek. Ma on na celu podkreślanie roli czytania i bibliotek w poprawie jakości życia, edukacji oraz zwiększanie prestiżu zawodu bibliotekarza i zainteresowania książką szerokich kręgów społeczeństwa.

          żródło: www.sbp.p


          23 kwietnia Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich 

           

          Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich obchodzony jest w celu promocji czytelnictwa, edytorstwa i ochrony własności intelektualnej za pomocą praw autorskich. Święto narodziło się w Katalonii, a jego data 23 kwietnia jest symboliczna dla literatury światowej. W ten dzień zmarli wybitni poeci Miguel de Cervantes, William Szekspir oraz Inca Garcilaso de la Vega.

          Źródło: https://www.kalbi.p


          WSPÓLNIE WYBIERAMY

          NAJLEPSZE KSIĄŻKI

          ROKU 2017. ZAGŁOSUJ!

           

           

          ZACHĘCAMY  DO AKTYWNEGO UDZIAŁU W PLEBISCYCIE KSIĄŻKA ROKU 2018 PORTALU LUBIMYCZYTAC.PL

          W końcu to my, czytelnicy, powinniśmy decydować o tym jaka książka jest najlepsza!

          Aby oddać głos należy wejść na stronę www.lubimyczytac.pl

          Jak głosować? 

          1. Wejdź w kategorię, w której chcesz wybrać najlepszą książkę roku.
          2. Przy wybranej książce kliknij przycisk "Głosuję". Pamiętaj, możesz oddać tylko jeden głos w jednej kategorii. Po zagłosowaniu nie możesz cofnąć swojego głosu.
          3. Aby oddać ważny głos, musisz posiadać potwierdzone konto w serwisie.
          4. Głosowanie trwa do 28 lutego 2018, do godz. 23:59.

           

          Książka Roku zostanie przyznana w 12 kategoriach, m.in.: literatura piękna, literatura faktu czy kryminał. Na podstawie głosów i ocen użytkowników największego serwisu społecznościowego dla polskich czytelników – lubimyczytać.pl. 

          Kategorie:

          1. Literatura  piękna
          2. Powieść  historyczna
          3. Kryminał,  sensacja, thriller
          4. Literatura   obyczajowa,  romans
          5. Literatura   faktu,   publicystyka
          6. Autobiografia,  biografia, wspomnienia
          7. Literatura  fantastyczna
          8. Science   fiction
          9. Horror
          10. Litera młodzieżowa
          11. Fantastyka młodzieżowa
          12. Literatura  Dziecięca

          Patroni roku 2018


          Podczas 43. posiedzenia Sejmu posłowie zdecydowali o ustanowieniu patronów 2018 roku. Przyszły rok będzie przebiegał pod patronatem: Jubileuszu 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości, Powstania Wielkopolskiego, Jubileuszu Konfederacji Barskiej, Praw Kobiet, Ireny Sendlerowej, arcybiskupa Ignacego Tokarczuka  i Zbigniewa Herberta.


          Jubileusz 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości



          "11 listopada 1918 r. spełnił się sen pokoleń Polaków – Państwo Polskie narodziło się na nowo. Po rozbiorach i 123 latach niewoli, rusyfikacji i germanizacji, po wielkich powstaniach, wolna Polska powróciła na mapę świata" – czytamy w uchwale Sejmu ustanawiającej 2018 r. Rokiem Jubileuszu 00-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości. Jak podkreślono w dokumencie, to dzięki tym, którzy pozostali nieugięci, nasz Naród wyszedł zwycięsko z dziejowej próby. "Odzyskanie niepodległości dokonało się poprzez walkę pełną poświęcenia i bohaterstwa nie tylko na polach bitew ale i w codziennych  zmaganiach   o zachowanie duchowej i materialnej substancji narodowej oraz w codziennym trwaniu polskich rodzin" – głosi uchwała. Sejm wyraził też nadzieję, że wzorem Ojców Niepodległości – Józefa Piłsudskiego, Romana Dmowskiego, Ignacego Paderewskiego, Wincentego Witosa, Wojciecha Korfantego i Ignacego Daszyńskiego – Polacy porzucą spory, by wspólnie świętować ten radosny Jubileusz w jedności i pojednaniu.


          Rok Pamięci Powstania Wielkopolskiego



          2018 będzie Rokiem Pamięci Powstania Wielkopolskiego. W uchwale Sejm podkreślił, że zwycięska walka w latach 1918-1919 stało się wielkim triumfem Polaków, dążących do wyzwolenia się z pruskiej niewoli. W dokumencie zauważono, że dzięki bohaterskiemu zrywowi Wielkopolan, ich determinacji oraz hojnej daninie krwi, prawie cała zachodnia część tradycyjnie polskich ziem została włączona  z powrotem do odradzającej się Rzeczypospolitej.


          Rok Jubileuszu Konfederacji Barskiej



          Sejm ustanowił 2018 Rokiem Jubileuszu Konfederacji Barskiej. W tym roku przypada 250. rocznica zawiązania Konfederacji – zbrojnego związku szlachty polskiej, utworzonego w Barze na Podolu 29 lutego 1768 r. w obronie wiary katolickiej i niepodległości Rzeczypospolitej. Posłowie przypomnieli, że celem Konfederacji było zniesienie narzuconego przez Rosję traktatu, mocą którego Rzeczpospolita stawała się protektoratem rosyjskim oraz uchwalonych – przez sterroryzowany przez rosyjskie wojska Sejm – ustaw, które dawały równouprawnienie innowiercom. "Konfederacja barska wraz z Konstytucją 3 maja i powstaniem kościuszkowskim tworzy element legendy walki o wolność, która zwłaszcza w okresie zaborów miała ogromne znaczenie dla przetrwania narodu" – napisano w uchwale.

           Rok Praw Kobiet

          Ustanowienie 2018 Rokiem Praw Kobiet ma związek z 100. rocznicą przyznania Polkom praw wyborczych. 28 listopada 1918 r. Józef Piłsudski podpisał dekret o ordynacji wyborczej do Sejmu Ustawodawczego, określający, że wyborcą jest każdy obywatel państwa, bez względu na płeć. Ponadto do Sejmu mogli być wybierani wszyscy obywatele i obywatelki państwa posiadający czynne prawo wyborcze. "Wyrażamy uznanie pierwszym parlamentarzystkom: Gabrieli Balickiej, Jadwidze Dziubińskiej, Irenie Kosmowskiej, Marii Moczydłowskiej, Zofii Moraczewskiej, Annie Piaseckiej, Zofii Sokolnickiej i Franciszce Wilczkowiakowej oraz wszystkim orędowniczkom walki o równouprawnienie" – napisano w uchwale Izby.


          Rok Ireny Sendlerowej



          Patronką 2018 została Irena Sendlerowa. 12 maja 2018 r. minie 10. rocznica śmierci wybitnej polskiej działaczki społecznej, która w czasie II wojny światowej jako kierowniczka referatu dziecięcego Rady Pomocy Żydom „Żegota” przyczyniła się do ocalenia z Holokaustu około 2500 żydowskich dzieci. "Z narażeniem życia, heroizmem, w największej konspiracji wyprowadzała dzieci z warszawskiego getta, a następnie znajdowała im schronienie w polskich rodzinach, klasztorach i domach opieki" – podkreślili posłowie w uchwale. Przypomnieli też, że Irena Sendlerowa została uhonorowana w 1965 r. medalem Sprawiedliwej wśród Narodów Świata, w 2003 r. – Orderem Orła Białego.


          100  rocznica arcybiskupa Ignacego Tokarczuka



          W 2018 r. przypada także 100. rocznica urodzin metropolity przemyskiego arcybiskupa Ignacego Tokarczuka – nieustępliwego obrońcy praw wiernych Kościoła i jednego z duchowych przywódców pokojowych zmagań narodu polskiego o niepodległość Ojczyzny. "W latach 70. XX wieku kuria biskupia w Przemyślu była miejscem spotkań opozycji demokratycznej i niepodległościowej, w tym szczególnie niezależnego ruchu chłopskiego. W latach stanu wojennego pomagała rodzinom internowanych i była enklawą niepodległej Polski, kultury niezależnej oraz ośrodkiem wsparcia Polaków zaangażowanych w działalność antykomunistyczną" – podkreślono w uchwale, ustanawiającej Rok Arcybiskupa Ignacego Tokarczuka.


           

          Rok Zbigniewa Herberta



          Patronem 2018 r. Sejm ustanowił Zbigniewa Herberta. "28 lipca 2018 r. minie 20 lat od śmierci jednego z najwybitniejszych poetów polskich i europejskich XX wieku. Z tej okazji Sejm Rzeczpospolitej Polskiej  w uznaniu ogromnych zasług artysty postanawia oddać mu hołd". W uchwale napisano również, że Zbigniew Herbert, w epoce kryzysu wartości i głębokiego zwątpienia zawsze stał po stronie zasad: w sztuce – kanonu piękna, hierarchii i rzemiosła, w życiu – kodeksów etycznych, jasno rozróżniających pojęcia dobra i zła. "Był uosobieniem wierności. Samemu sobie i słowu. Patriotyzm rozumiał jako miłość surową, wymagającą solidarności z poniżonymi i cierpliwej pracy nad przywracaniem pojęciom ich rzeczywistych znaczeń" – zaznaczyli posłowie.

          źródło: http://www.sejm.gov.pl/
           


          W świątecznym nastroju

          Zbliżają się Święta Bożego Narodzenia, w bibliotece zapanował magiczny i wyjątkowy świąteczny nastrój. Ania Pietroń, Paulina Janicka, Agnieszka Kluczek i Karolina Kusy ubrały naszą książkową choinkę i przygotowały książkowego bałwanka oraz przystroiły regały świątecznymi łańcuchami.

               


          C Z Y T A J   P L

           

          W listopadzie br. uczennice naszej szkoły: Karolina Kusy (2tg),  Paulina Janicka (2t), Anna Pietroń (2tg), Dominika Oszczęda (2tg), Daria Jaguś (2tg), Wioleta Odziemek (3gh) i Zuzanna Mikołajczyk (3gh) wzięły udział w akcji Czytaj.pl. W ramach akcji odbył się konkurs „Książka za obietnicę”, w którym uczestniczyły wymienione uczennice. Konkurs polegał na pobraniu darmowego plakatu z kodem QR. Kod dawał dostęp do 12 e-booków i audiobooków. Należało wydrukować plakat z e-bookami i kodem, a następnie powiesić go w widocznym miejscu tak, aby każdy mógł z niego skorzystać i zrobić zdjęcie. Plakaty zostały powieszone m. in. w szkole i na terenie Wołowa.

                  


          Odczytaj cytat

          Potraficie odczytać  znane cytaty  o książce i czytaniu z rozsypanek  wyrazowych? Przyjdźcie do biblioteki i sprawdźcie  się. Zapraszamy do zabawy!

                   


          Laureaci konkursów zorganizowanych w ramach obchodów Miesiąca Bibliotek Szkolnych

          Konkurs na recenzję ulubionej książki:
          1 miejsce Patryk Hyk 3gh za recenzję ksiązki S. Collins „Igrzyska śmierci”
          2 miejsce Aleksandra Łukowiak 2tg za recenzję książki S.Kinga „Miasteczko Salem”
          3 miejsce  Dominika Oszczęda 2tg za recenzje książki N. Preston „Uprowadzone”

          Konkurs: „Poznaj po słowie, co kto ma w głowie”:
          uczniowie Technikum nr 2:                                                             

          1 miejsce Wiktoria Napiórkowska 3g                       

          2 miejsce Natalia Głośnicka  2tg                                         

          3 miejsce Paulina Jarosz 1T

          uczniowie  Branżowej Szkołay I stopnia:

          1 miejsce Kacper Jędorowic                                      

          2 miejsce Kataryna Popławska 1a                                       

          3 miejsce Paulina Chmielnicka 2a


          Konkurs fotograficzny rozstrzygnięty

          Wyniki konkursu fotograficznego „Jesteśmy zaczytani

          1 miejsce Oliwia Wasilewska 2bh

          2 miejsce Daria Jaguś 2tg

          3 miejsce Dominika Oszczęda 2tg i Karolina Kusy 2tg

          Wyróżnienie: Alan Socha i Daniel Ghazaryan

          Wyróżnienie: klasa 2tg za zdjęcie grupowe

           

                   

           

           


          Literackie przeTWORY

          26 października br. klasa 1T uczestniczyła w następnych warsztatach z edukacji czytelniczej i medialnej. Tym razem uczniowie pracowali nad „Literackimi przeTWORAMI”. Z tomików wierszy różnych pisarzy (m.in. A.Asnyka, M.Konopnickiej, W. Szymborskiej, J.Tuwima, K Wierzyńskiego, M Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej, S Grochowiaka) wybierali po jednym wersie. Z wybranych wersów tworzyli całość i w ten sposób powstawały przeTWORY „przemyśleń poetyckich”.

          A oto przykłady przeTWORÓW  literackich:

          W Getyndze masz tylko jedną rywalkę: moją matkę.
          Za pozwoleniem
          Przeczytam, bo ja bardzo smutne wiersze lubię.
          Przez okna łazić śród jasnego rana!
          Ależ to dziwactwo, ojcze. Nie rozumiem cię
          Pst! Ciociu!

           

          Duma, potwarz i wszeteczność.
          Złamać się klęknąć
          To nie dość
          Jakaś mordercza zmora.

           

          Noc na nich targa chmury, jesień leci ptactwem.
          Na mojej drodze legły ciężko nieprzybycia.
          Mój cień jak błazen za królową
          Błazen nastroszy się na ścianie.
          I rzekł mój ojciec: Jeszcze go prowadź.
          A matka: Nie masz tu czego żałować.
          Pisałem to rok temu
          Dziś, gdy szukam rymu
          Nie mogę słowa znaleźć.

           

          I czasem drzewka mirtowe przez sen zasmerzą słabo.
          Ptaszek idiota,
          Głupszy niż się zdaje
          Nadchodzi noc bezrozumna, w której nic się nawet nie śni,
          O! Nie jedź tędy! Fontanny zatrute wszystkie w twych zamkach
          Historia układa fałdy swych szat.
          Skąd masz róże,  ziemia leży
          Na co się przyda cała mądrość świata…
          Na każdy dzień, na każdy czas.

           

          Nucisz, za zdrowie miłości
          Nie zostań jeszcze przy mnie… Chciej tylko zrozumieć….
          Czy to tylko to, czego nie potrafię?
          Ja swoim gadaniem chcę coś w sobie zagłuszyć
          Dziękuję, to tylko parę słów…
          I ból, co od rana pod skronią się wkłuł - ustaje
          Nie czas na wasze igraszki
          Umiera błazen młody
          On życie kochał żarliwie, bez dwóch zdań

          Zapraszamy do galerii.


          „Jesienna biblioteka”

          Jesień to jedna z najpiękniejszych pór roku. Kolorowe drzewa tworzą piękny krajobraz. Liście żółkną, czerwienieją, brązowieją i opadają z drzew tworząc różnobarwne dywany w lasach i parkach. I do naszej biblioteki też zawitała jesień. Za sprawą Karoliny pojawiły się „skarby jesieni”.

             


          Warsztaty czytelnicze „Moja biblioteczka”

          17 września w klasie 1T odbyły się kolejne warsztaty z edukacji czytelniczej i medialnej „Moja biblioteczka”. Uczniowie podzieleni na grupy, na arkuszach szarego papieru wypisywali książki, które już przeczytali i polecają , książki, które chcieliby przeczytać oraz ulubione książki. W ten sposób powstały ciekawe listy książek  pozwalające poznać wybory czytelnicze uczniów.

          Zapraszamy do galerii.
           


          Warsztaty czytelnicze „ Nasze inspiracje czytelnicze”

          12 września w ramach Miesiąca Bibliotek Szkolnych w klasie 1T pani Iwona Piekarek przeprowadziła warsztaty promujące książkę i czytelnictwo „Nasze inspiracje czytelnicze”.  Uczniowie wybierali książki z literatury pięknej, czytali i przeglądali je,  a następnie wybierali ciekawe oraz inspirujące cytaty, które zapisywali na kartkach. Celem warsztatów było zmotywowanie uczniów do korzystania z biblioteki szkolnej.

          Przykłady cytatów:
          „Nie pogardzaj drugim człowiekiem dopóki nie poznasz jego historii. Może się bowiem okazać, że znalazł się na dnie przez nieszczęście, chorobę lub ludzką  podłość..”
          Katarzyna Michalak. „Bezdomna”

          „Życie jest jak oddech. Mamy ograniczoną pulę uderzeń serca”
          Katarzyna Bonda „Pochłaniacz”

          „Ludzie muszą nauczyć się nienawidzić, a skoro są w stanie to zrobić, są również w stanie nauczyć się kochać”
          Jodi Picoult „Małe wielkie rzeczy”
          „Sam jestem, samiutki z sobą samym…”

          J.D. Salinger ”Buszujący w zbożu”

          „Czasem coś, co jest bardzo małe może być bardzo piękne… bardzo wiele warte….Tylko najsilniejsi ludzie potrafią się oprzeć takim pokusom.”
          Anthony Doerr „Światło, którego nie widać”

          „Nie patrzę ani do tyłu, ani do przodu.Po prostu ją obejmuję i myślę tylko o tym , że tutaj jest. W tej chwili Ona”
          Coleen Hoover „Lasing Hope”

          „Kiedy jesteśmy mali, czekamy, aż będziemy więksi. Kiedy kończymy szkołę, czekamy, aż pójdziemy na studia. Kiedy kończymy studia, czekamy, aż pójdziemy do pracy. Kiedy idziemy do pracy, czekamy, aż pójdziemy na emeryturę”.
          Piotr C.”Pokolenie Ikea”

          Zapraszamy do galerii.
           


          Edukacyjne schody

          Zapraszamy na edukacyjne schody, które powstały koło biblioteki. Chcesz się dowiedzieć co to jest bibliografia, inkunabuł lub żywa pagina „przejdź się” po „Słowniczku terminów bibliotecznych” i przeczytaj!
           

                


          Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych

           

           

          Już od 17 lat na całym świecie październik obchodzony jest jako Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych. Święto zostało ustanowione przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Bibliotekarstwa Szkolnego (International Association of School Librarianship) w 1999 r. Celem akcji jest zwrócenie uwagi na ogromną rolę bibliotek w życiu szkoły, w nauce i rozwijaniu zainteresować czytelniczych. W tym roku tematem przewodnim święta jest hasło: Książka nas łączy.


          Aktywna biblioteka

           


          Udział w Ogólnopolskim Tygodniu czytania Dzieciom

           

          7 czerwca  2017 r. w ramach Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom uczennice naszej szkoły pod opieką pani Iwony Piekarek czytały bajki dzieciom z grupy rewalidacyjnej i uczniom klas1-6 szkoły podstawowej w Zespole Szkół Specjalnych i Placówek Oświatowych w Wołowie. Czytane bajki to: Kopciuszek, Kubuś Puchatek, seria o Mikołajku, Bajki gwiazd, utwory Grzegorza Kasdepke oraz wiersze dla dzieci polskich autorów. Dzieci słuchały z zaciekawieniem i odpowiadały na pytania dotyczące przeczytanych bajek i wierszy. Spotkanie przyniosło korzyść zarówno nam, jak i dzieciom. Młodzież kształtowała empatię i tolerancję. Dla dzieci czytanie i słuchanie miało wartość terapeutyczną, m. in. dzieci rozwijały mowę, ćwiczyły koncentrację, uwagę. Wspólne czytanie to także poczucie bezpieczeństwa, nauka odpowiedzialności, poczucia humoru, dobrej zabawy, wprowadzenie w świat wyobraźni. Bezcennym dla nas podziękowaniem były dziecięce uśmiechy. Dyrektor szkoły p. Mieczysław Jończyk wręczył nam dyplomy i śliczne zakładki do książek wykonane przez dzieci. Nasza młodzież stanęła, jak zawsze, na wysokości zadania i pięknie czytała.

          W akcji udział wzięły uczennice klasy 1tg: Paulina Janicka, Anna Pietroń, Karolina Kusy, Agnieszka Kluczek, Dominika Oszczęda, uczennice klasy 2gh: Roksana Śmigielska, Weronika Żyża, Natalia Ignaszewska, Daria Żelichowska oraz uczennice klasy 1bh Dominika Pawłowska i Aleksandra Martka.

          Serdecznie dziękujemy za udział w akcji!:)

          Zapraszamy do galerii.


          Tydzień Bibliotek

           

           
          Hasłem Tygodnia Bibliotek 2017 jest „Biblioteka. Oczywiście”

           

          Co roku Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich organizuje, w dniach 8-15 maja, Tydzień Bibliotek - program promocji czytelnictwa i bibliotek. Ma on na celu podkreślanie roli czytania i bibliotek w poprawie jakości życia, edukacji oraz zwiększanie prestiżu zawodu bibliotekarza i zainteresowania książką szerokich kręgów społeczeństwa. Chcemy, by Biblioteka postrzegana była przez ludzi jako instytucja na trwale wpisana w pejzaż kulturowy, zatem hasło "Biblioteka. Oczywiście!" ma wzmocnić ten przekaz. Hasło odpowiada także na pytanie „Jaka instytucja pozwala zaspokoić różnorodne potrzeby w zakresie uczestnictwa w kulturze?". Zmieniające się bowiem funkcje bibliotek w ostatnich latach pozwalają na zwiększenie zakresu działań biblioteki publicznej; można w niej nie tylko czytać i obcować z książką, ale też obejrzeć wystawę czy film, nauczyć się języka, spotkać z przyjaciółmi, śpiewać, poznać nowoczesne technologie oraz zdobyć wszelkie potrzebne informacje i partycypować w jej (biblioteki) działaniach. Biblioteka to taka przestrzeń dla czytelnika w każdym wieku, każdego wyznania i koloru skóry, gdzie może się w pełni realizować w zakresie edukacji kulturalnej i uczestnictwa w kulturze.

          źródło: www:sbp.pl


          23 kwietnia Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich

           

          Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich to ustanowione w 1995 roku przez UNESCO doroczne święto mające na celu promocję czytelnictwa, edytorstwa i ochronę własności intelektualnej prawem autorskim. Pomysł organizacji święta zrodził się w Katalonii.  W 1926 roku wystąpił z nim wydawca, Vicente Clavel Andrés. 23 kwietnia jest tam hucznie obchodzonym świętem narodowym, jako dzień jej patrona – Świętego Jerzego. Zgodnie z długą tradycją w Katalonii obdarowywano w ten dzień kobiety czerwonymi różami, mającymi symbolizować krew pokonanego przez Św. Jerzego smoka. Z czasem kobiety zaczęły odwzajemniać się mężczyznom podarunkami w postaci książek.

          23 kwietnia to również symboliczna data dla literatury światowej. W tym dniu, w roku 1616 zmarli Miguel de Cervantes, William Shakespeare i Inca Garcilaso de la Vega (przy czym datę śmierci Shakespeare’a podaje się według kalendarza juliańskiego, a pozostałych dwóch – według gregoriańskiego). Na ten sam dzień przypada również rocznica urodzin lub śmierci innych wybitnych pisarzy, np. Maurice’a Druona, Halldóra Laxnessa, Vladimira Nabokova, Josepa Pla i Manuela Mejía Vallejo.

           źródło: http://lustrobiblioteki.pl


          Warsztaty Koła Przyjaciół Biblioteki „Joseph Conrad znany i nieznany”

           

          W ramach obchodów roku Josepha Conrada-Korzeniowskiego 30 marca odbyły się warsztaty Koła Przyjaciół Biblioteki pod hasłem „Joseph Conrad znany i nieznany”. Celem warsztatów było przybliżenie postaci i twórczości pisarza. Członkinie koła zapoznały się z życiem i twórczością Conrada. Następnie na komputerach za pomocą interaktywnych puzzli w aplikacji Jigsaw Planet tworzyły portrety pisarza oraz okładki jego utworów.


          „Okładki jak żywe”

          Uczniowie klasy 1tg i 1bh wzięli udział w mini projekcie „Okładki jak żywe” realizowanym w ramach współpracy biblioteki i przedmiotu wiedza o kulturze. Projekt polegał na  wykonaniu zdjęcia jak najpełniej odzwierciedlającego okładkę książki wybranej przez ucznia. Powyżej prezentacja prac uczennic: Karoliny Kusy, Julii Matjas, Pauliny Janickiej, Julii Matusiak, Gabrieli Lasyk i Oliwii Wasilewskiej. 


          21 MARCA  ŚWIATOWY  DZIEŃ  POEZJI

           

           

          Światowy Dzień Poezji to święto obchodzone 21 marca, ustanowione przez UNESCO jesienią 1999 roku w Paryżu. Celem tego dnia jest promocja czytania, pisania, publikowania i nauczania poezji na całym świecie. 

          UNESCO zadeklarowało, że ten dzień ma "dać nowy impuls, aby docenić poezję oraz poprzeć krajowe, regionalne i międzynarodowe ruchy poetyckie". Światowy Dzień Poezji obchodzony jest głównie w Paryżu, gdzie od lat funkcjonuje tradycja festiwali poetyckich. Hucznie świętuje się też Dzień Poezji w Grecji - w Delfach i Atenach, a także w Hiszpanii.
              
          Poezja jest dla każdego - łączy ludzi w różnym wieku, o różnym pochodzeniu, poglądach czy statusie materialnym. Skłania do refleksji, poznania myśli i emocji innych ludzi, czasem wyjścia poza schemat, uważniejszego spojrzenia, zatrzymania się choć na chwilę. 
          Pozwala widzieć i rozumieć więcej, czyni życie piękniejszym lub po prostu - bardziej znośnym. Wymaga od nas uwagi, otwartości, empatii. 

          Cytując Irinę Bokovą – Dyrektor Generalną UNESCO – „Każdy wiersz jest unikalny, ale każdy odzwierciedla uniwersalne ludzkie doświadczenie, kreatywność przekraczającą wszelkie granice, w stałej afirmacji ludzkości jako jednej rodziny”. 

          źródło: www: instytutksiazki.pl                   


          Nowości w bibliotece szkolnej

           

          Biblioteka szklona wzbogaciła się o nowości wydawnicze. Zostały zakupione lektury oraz książki o różnorodnej tematyce.  Wśród nich znajdziecie literaturę młodzieżową, obyczajową  thrillery, sensację, romanse.

          Zapraszamy do czytania!

                


          PLEBISCYT NA NAJLEPSZE KSIĄŻKI ROKU 2016 ROZSTRZYGNIĘTY

                            

          PORTAL  LUBIMY CZYTAĆ.Pl  OGŁOSIŁ WYNIKI PLEBISCYTU NA NAJLEPSZĄ KSIĄŻKĘ 2016 R0KU

          Kategorie:

          1. Literatura piękna:HANYA YANAGIHARA „MAŁE ŻYCIE”.
          2. Powieść historyczna: KRISTIN HANNAH  „SŁOWIK”.
          3. Kryminał, sensacja, thriller: REMIGIUSZ MRÓZ  „REWIZJA”.
          4. Literatura obyczajowa romans: JOJO MOJES  “KIEDY ODSZEDŁEŚ".
          5. Literatura faktu, publicystyka: PETER WOHLLEBEN  „SEKRETNE ŻYCIE DZRZEW”.
          6. Autobiografia, biografia, wspomnienia: JAN KACZKOWSKI  „GRUNT POD NOGAMI”.
          7. Literatura fantastyczna: KATARZYNA BERENIKA MISZCZUK  „SZEPTUCHA”.
          8. Science fiction: RICKI YANCEY  „PIĄTA FALA.OSTATNIA GWIAZDA”.
          9. Horror: PETER JAMES  „DOM NA WZGURZU”.
          10. Literatura młodzieżowa: COLLEEN HOOVER, TARRYN FISHER   „NEVE, NEVER”.
          11. Fantastyka młodzieżowa: JOANNE KATHLEEN ROWLING, JACK THORNE, JOHN TIFFANY  „HARRY POTTER I PRZEKLĘTE DZIECKO”.
          12. Literatura dziecięca: SARA PENNYPACKER, JON KLASSEN „PAX”.

          Laureaci konkursu na rozprawkę: CZY KSIĄŻKA MOŻE BYĆ NASZYM PRZYJACIELEM

           

          I miejsce –       Magdalena Witkowska

          II miejsce –      Weronika Żyża

          III miejsce –     Aleksandra Przybysz

          wyróżnienie –  Łukasz Karasek

           

          Poniżej fragmenty zwycięskich rozprawek:

          Magda „… książki są w stanie zajrzeć w nasze serca i sięgnąć do najgłębiej skrywanych przez nas emocji. Są również w stanie przypomnieć nam o rzeczach niezmiernie ważnych, o których nigdy nie powinniśmy zapomnieć.… w każdej książce możemy znaleźć coś innego, co  nas zainteresuje. Mamy prawo do wyboru książki, do zdecydowania, o czym będziemy czytać i między czyimi słowami przetaczać się będą nasze myśli i rozważania Uważam, że działa to na podobnej zasadzie, co relacja z człowiekiem. Mamy prawo do wyboru swoich przyjaciół i do tego z kim będziemy dzielić nasze smutki, radości i przemyślenia.

          Weronika: „…przyjaciel to taka osoba, z którą lubimy spędzać czas. Książka pozwala nam na chwilowe lub dłuższe odcięcie się od szarej monotonii życia. Często jest naszym lekarstwem na nudne wieczory, bądź kiepskie dni. W cudowny sposób potrafi ożywić dzień, aby stał się ciekawszy ….. książki zapewniają dużo wrażeń i emocji. Jednocześnie uczą nas. Pozwalają wyciągać wnioski lub po prostu dostarczają nam wiedzy na różne tematy”

          Ola: „Książka jest i będzie przyjacielem człowieka. To ona pomaga nam w najtrudniejszych chwilach, daje poczucie odizolowania się od rzeczywistości, ale także uczy nas jak wrócić do prawdziwego życia pewnym krokiem i z siłą. Książki są dla mnie …. sensem życia ponieważ to one budują mnie, uczą i sprawiają, że każdego dnia przeżywam emocje, Książki są dla mnie najcenniejszym skarbem…”


          Plebiscyt na najlepszą książkę 2015

           

          ZACHĘCAMY  DO AKTYWNEGO UDZIAŁU W PLEBISCYCIE KSIĄŻKA ROKU 2016  PORTALU LUBIMYCZYTAC.PL

          W końcu to my, czytelnicy, powinniśmy decydować o tym jaka książka jest najlepsza!

          Aby oddać głos należy wejść na stronę www.ksiazkaroku.pl
           

          Jak głosować?
           

          1. Wejdź w kategorię, w której chcesz wybrać najlepszą książkę roku.
          2. Przy wybranej książce kliknij przycisk "Głosuję". Pamiętaj, możesz oddać tylko jeden głos w jednej kategorii. Po zagłosowaniu nie możesz cofnąć swojego głosu.
          3. Aby oddać ważny głos, musisz posiadać potwierdzone konto w serwisie.
          4. Głosowanie trwa do 28 lutego 2016, do godz. 23:59.

           

          Książka Roku zostanie przyznana w 12 kategoriach, m.in.: literatura piękna, literatura faktu czy kryminał. Na podstawie głosów i ocen użytkowników największego serwisu społecznościowego dla polskich czytelników – lubimyczytać.pl.

           

          Kategorie:

          1. Literatura  piękna
          2. Powieść  historyczna
          3. KRYMINAŁ,  SENSACJA, THRILLER
          4. Literatura   obyczajowa,  romans
          5. Literatura   faktu,   PUBLICYSTYKA
          6. Autobiografia,  biografia, wspomnienia
          7. Literatura  fantastyczna
          8. Science   fiction
          9. Horror
          10. Litera młodzieżowa
          11. Fantastyka młodzieżowa
          12. Literatura  Dziecięca

           

          WSPÓLNIE WYBIERAMY NAJLEPSZE KSIĄŻKI ROKU 2016. 

          ZAGŁOSUJ!


          Patroni roku 2017

           

          Sejm ustanowił rok 2017 Rokiem sześciu patronów: Josepha Conrada - Korzeniowskiego, marszałka Józefa Piłsudskiego, Adama Chmielowskiego i błogosławionego Honorata Koźmińskiego i Tadeusza Kościuszki. Rok 2017 będzie też Rokiem Rzeki Wisły.

          Józef Conrad - Korzeniowski to syn polskich zesłańców syberyjskich, pisarz piszący w Anglii i po angielsku, pierwszoplanowa postać literatury światowej. W grudniu 2017 obchodzona będzie 160. rocznica Jego urodzin.

          Marszałek Józef Piłsudski to polski działacz społeczny i niepodległościowy, twórca Legionów Polskich, naczelny wódź Armii Polskiej, naczelnik państwa w latach 1918-1922, pierwszy marszałek Polski, przywódca sanacji i dwukrotny premier w okresie międzywojennym.

          Adam Chmielowski to Święty Brat Albert, założyciel zgromadzenia albertynów i albertanek, malarz, święty Kościoła katolickiego znany z pracy dla biednych i bezdomnych. W ubiegłym roku minęła setna rocznica Jego śmierci. W tym roku mija 130 lat od chwili przywdziania przez Niego habitu.

          Honorat Koźmiński, właściwie Florentyn Wacław Jan Stefan Koźmiński to polski kapucyn, teolog, prezbiter, założyciel wielu zgromadzeń zakonnych, błogosławiony Kościoła rzymskokatolickiego, w październiku 1988 r. beatyfikowany przez papieża Jana Pawła II.

          Tadeusz Kościuszko to polski i amerykański generał, uczestnik wojny o niepodległość Stanów Zjednoczonych, Najwyższy Naczelnik Siły Zbrojnej Narodowej w czasie insurekcji kościuszkowskiej, polskiego powstania narodowego przeciw Rosji i Prusom w 1794 roku. W 2017 roku minie 200 lat od Jego śmierci.

          Rok 2017 ma być również Rokiem Rzeki Wisły. 550 lat temu, w wyniku postanowień II pokoju toruńskiego Polska odzyskała panowanie nad całym biegiem żeglownej Wisły. Ustanawiając rok 2017 Rokiem Rzeki Wisły "Sejm oddaje hołd pokoleniom rodaków, którzy dzięki Wiśle i w oparciu o nią budowali tożsamość i potęgę Państwa Polskiego".

          http://wiadomosci.onet.pl/


          Duzi, czy mali – wszyscy czujemy podekscytowanie, kiedy w ręku trzymamy prezent i zastanawiamy się co takiego może skrywać ozdobne opakowanie. Na pewno znacie to uczucie! Badamy wagę, potrząsamy, wąchamy i próbujemy zgadnąć co jest w środku…

          Książki jako prezent mówią dużo więcej niż inne przedmioty. Oczywiście perfumy, czekoladki, biżuteria czy inne gadżety też cieszą, ale książka…to prezent, który niesie ze sobą dużo więcej! Literatura ma moc, by obudzić w nas iskrę ciekawości i kreatywności, poszerza horyzonty oraz sprawia, że stajemy się bardziej otwarci na świat i ludzi.

          Mimo powszechnej digitalizacji, wciąż nic nie przebije papierowej książki jako prezentu.

          źródło: http://www.czytamwszedzie.pl


          W świątecznym nastrojusmiley


          Warsztaty czytelnicze

           

          6 grudnia  w ramach edukacji czytelniczej i medialnej w klasie 1tg odbyły  się warsztaty „Słowniki i encyklopedie bez tajemnic” prowadzone przez Panią Iwonę Piekarek. Warsztaty miały na celu doskonalenie umiejętności sprawnego posługiwania słownikami i encyklopediami oraz doskonalenie umiejętności prawidłowego odczytywania artykułu hasłowego. Na wstępie uczniowie przypomnieli sobie  pojęcia i rodzaje słowników  oraz encyklopedii. Poznali aparat pomocniczy książki ułatwiający szybkie dotarcie do potrzebnych informacji:  wstęp, spis treści, indeksy, żywą paginę, pozatekstowe źródła informacji (ilustracje, tabele, wykresy, mapy). Zapoznali się też z budową artykułu hasłowego składającego się z  hasła, informacji gramatycznej, kwalifikatorów, definicji hasła, przykładów użycia wyrazu w danym znaczeniu, informacji z jakiego języka pochodzi wyraz. Następnie wykonywali ćwiczenia polegające na samodzielnym znalezieniu hasła, sporządzeniu poprawnej notatki dotyczącej hasła oraz wymienieniu aparatu pomocniczego wybranego słownika lub encyklopedii.

             


          Literackie schody

           

          W ramach upowszechniania  czytelnictwa w naszej szkole biblioteka zaprasza na edukacyjne schody z cytatami o książce i czytaniu. 

               


          Miesiąc Bibliotek Szkolnych w Zespole Szkół Zawodowych w Wołowie

           

          W ramach obchodów Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych podjęliśmy następujące działania: uczniowie szkoły wypełniali ankietę na temat swoich zainteresowań czytelniczych oraz starali się dokończyć hasło tegorocznego święta bibliotek (efekty poniżej). Przeprowadzone zostały w klasach technikum i zasadniczej szkoły zawodowej zajęcia na temat roli czytania w życiu człowieka. Sporządzono wiszącą gazetkę „Dlaczego warto czytać?”  Rozpoczęło się w wyzwanie czytelnicze pod hasłem „Czytamy literaturę fantasy”, w którym bierze udział 20 uczniów. Uczniowie czytają m.in. „Niezgodną”, „Igrzyska śmierci”, serie „Więzień Labiryntu”, „Dary Anioła”, Harry’ego Pottera i przeklęte dziecko, nową powieść J.K. Rowling w formie sztuki teatralnej Odbyły się też dwa spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki. Uczniowie wzięli udział w konkursie na rozprawkę: „Czy książka może być naszym przyjacielem?” Wyniki konkursu wkrótce.

           

          Dokończenie hasła Miesiąca Bibliotek Szkolnych:

          "Książka to dopiero początek..."

           

          • poznania nowych historii
          • czytelniczej przygody
          • naszej przyszłości
          • przygód z wyobraźnią
          • czegoś nowego
          • zdobywania wiedzy
          • wzbogacenia słownictwa
          • rozwijania wyobraźni
          • wielu przeżyć
          • przyjemnego spędzania czasu
          • niezwykłych wydarzeń
          • różnych przygód
          • ciekawych odkryć
          • wielu przeżyć
          • nowej historii
          • fajnej przygody
          • wielkiej mądrości
          • poznania świata
          • podróży z książką
          • "...tego, że jeśli wiesz jak czytać, nigdy nie kończy się na pierwszej książce..."

           

          Wisząca gazetka  „Dlaczego warto czytać?” Zapraszamy do biblioteki:) i galerii.


          „Spotkanie z książką „ -zajęcia z edukacji czytelniczej i medialnej

           

          27 październik a w klasach 1bh i 1tg odbyły się zajęcia z edukacji czytelniczej i medialnej pod hasłem. „Spotkanie z książką”, na których uczniowie klas pierwszych zaprzyjaźniali się z literaturą gromadzoną w bibliotece. Celem zajęć było zachęcanie młodzieży do czytania  oraz popularyzowanie księgozbioru biblioteki wśród uczniów. Uczniowie sami sobie wybierali książki do czytania. Sięgali  po klasykę literatury, romans, kryminał, czy też horror oraz literaturę popularnonaukową, a także po ksiązki o tematyce zawodowej. Następnie w wybranych książkach poszukiwali ciekawych oraz inspirujących cytatów i zapisywali je na kartkach.

          A oto najciekawsze cytaty:

          Klasa Ibh

          Dawid i Karolina wybrali nast. cytaty: „ Najlepsze, co można zrobić dla przyjaciela to po prostu być jego przyjacielem

          Ola : „Nigdy nie kłam kiedy możesz powiedzieć prawdę”,” Dlaczego tak jest, że jeśli coś pójdzie źle, to wszystko się wali”

          Emilia „Był to początek najpiękniejszych świąt. Głodnych. Bez prezentów, ale z bałwanem w piwnicy”, „ Co jest gorsze od chłopaka, który Cię nienawidzi? Zakochany chłopak”

          Wiktoria: „ Ty będziesz duszą mojej duszy”, „ Jestem zmęczony i potrzebuję powietrza”

          Kamila: „Żyje się tylko raz nie marnuj tego”

          Marta: „Cierpienie jest częścią dorastania. Dzięki niemu się uczymy”, „Bez ciemności nie ma światła. Bez zła nie ma dobra”

          Ola: „Ty będziesz duszą mojej duszy”

          Adi: „Wspaniała! Tylko tym słowem mógł oddać to jak wyglądała”

          Sebastian: „Każdy artysta był kiedyś amatorem

          Filip: „Indyk z sosem , zraz z bigosem”

          Dawid: „ Bądźcie szczęśliwi, tak jak się kochacie”” Nie kochaj tak czule …, a będziesz kochany”

          Nikola: „ Jak cudowna jest miłość, skoro cień miłości tyle bogactw niesie i tyle radości”

          Damian: „Podpis jest częścią fotografii, częścią jej istoty

          Klasa 1tg

          Szymon: „Ze świata tego każdy ma tyle ile sam weźmie”,” Miłość jest potęgą, która niszczy prawa i nadaje nowe.

          Dominika :”Ufamy tylko tym, którym musimy „Bo życie jest warte życia. Choćby ceną była wina i wstyd.”

          Agnieszka: „ Z gniewu w nienawiść droga bardzo bliska”, „ Nie wszystko straszne , co czasem zastrasza”, „Co ufność chce niech dobroć dokona”

          Gabrysia: „ Chcemy wrócić przed czwartą i pójść nad morze po południu, kiedy słońce słabiej grzeje…”

          Aurelia: „ Miła, Ty się nie przeciw! Pokarmiwszy koni, A jutro rano wstawszy będziem tam gdzie oni”

          Gabrysia: „Zaufaj mi idź dokąd Ci każą”

          Natalia i Ania: „Nigdy nie kłam kiedy możesz powiedzieć prawdę”, „Wjeżdżam ekspresem Alzhaimera do Królestwa Demencji”

          Julia: „Wracam na arenę. Wracam do świata sennych koszmarów”, „ Gdyby to zależało ode mnie, starałabym się całkiem wymazać igrzyska z pamięci”

          Roksana: „Skoro Bóg wszystko widzi, widzi moja prośbę”

          Karolina: „To tylko strach przed samotnością…”” Nauka i religia nie pozostają w sprzeczności. Nauka jest po prostu zbyt młoda, żeby to zrozumieć”

          Julka: ”Pozbierać jest się dziesięć razy trudniej, niż rozsypać”, „Niektóre drogi trzeba pokonywać samotnie”

          Ania:” I niech los zawsze wam sprzyja”.

          Oliwia: „ …Nie będzie człowieka takiego jak on”, "Rycerz póki żyje, nie poddaje się", Nie kochaj ją tak poddanie, A wzajemną ci się stanie!”

          Artur: „ Hodges czytał, że na Islandii są studnie tak głębokie, że można do nich wrzucić kamień i wcale nie usłyszeć plusku. Myśli, że niektóre ludzkie dusze przypominają te studnie”

          Zapraszamy do galerii

           


          Projekt:   „Przytul książkę – zaopiekuj się zapomniana książką”

           

          „To miejsce, Danielu, jest tajemnicą i miejscem świętym. Każda znajdująca się tu książka, każdy tom, posiadają własną duszę. I to zarówno duszę tego, kto daną książkę napisał, jak i dusze tych, którzy tę książkę przeczytali i tak mocno ją przeżyli, że zawładnęła ich wyobraźnią. Za każdym razem, gdy książka trafia w kolejne ręce, za każdym razem, gdy ktoś wodzi po jej stronach wzrokiem, z każdym nowym czytelnikiem jej duch odradza się i staje się coraz silniejszy. […]Bo tutaj książki, o których nikt już nie pamięta, książki, które zagubiły się w czasie, żyją nieustającą nadzieją, iż pewnego dnia trafią do rąk nowego czytelnika, że zawładnie nimi nowy duch. " 

            Carlos Ruiz Zafon, "Cień  wiatru"

           

           

          Biblioteka szkolna zaprasza uczniów Zespołu Szkół Zawodowych do udziału w projekcie: „Przytul książkę – zaopiekuj się zapomnianą książką "

          Celem projektu jest promocja czytelnictwa i literatury oraz popularyzacja wśród młodzieży książek wartościowych,  mniej popularnych, nie znajdujących się na liście bestsellerów

          Cele ogólne:

          –          rozbudzanie zainteresowań czytelniczych,

          –          motywowanie uczniów do czytania,

          –          kształcenie wrażliwości czytelniczej,

          –          rozbudzanie zainteresowań książką,

          –          zmotywowanie uczniów do korzystania z biblioteki szkolnej.

           

          Cele szczegółowe:

               Uczeń:

          • podejmuje częściej z własnej inicjatywy czytanie książek,
          • formułuje opinie o książce za pomocą odpowiedniego słownictwa,
          • potrafi odszukać książkę w zasobach bibliotecznych,
          • doskonale umiejętność dyskusji i inne kompetencje komunikacyjne,
          • doskonali umiejętność pracy w zespole,
          • planuje, organizuje i ocenia własne działania,
          • poszukuje i selekcjonuje zebrany materiał.

          Projekt realizowany będzie od 2 listopada 2016 r. do 31 stycznia 2017 r.

          Planowane w ramach projektu zadania mają przekonać uczniów, że warto poświęcić trochę czasu książce, gdyż czytanie rozwija.

          Realizowane będą następujące działania:

          1. Zapoznanie  zainteresowanych uczniów z projektem.
          2. Przydzielenie zadań - wybór z księgozbioru biblioteki książek do projektu.
          3. Ustalenie harmonogramu spotkań czytelniczych.
          4. Realizacja projektu - w celu przybliżenia  czytelnikom i rozreklamowania „zapomnianych książek” zespoły uczniów napiszą recenzję z przeczytanej książki.  Opracują także w sposób ciekawy i niebanalny informacje o wybranej pozycji literackiej w  formie (do wyboru): prezentacji multimedialnej, plakatu, lapbooka, sketchnotki, albumu lub portfolio.
          5. Prezentacja wykonanych zadań - prezentacja w bibliotece i na stronie internetowej szkoły wykonanych prac.

           

          W trakcie trwania projektu stawiamy na kreatywność i zaangażowanie!

          Zainteresowani uczniowie proszeni są o zgłaszanie się do biblioteki.!

           


          Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych 2016

          Międzynarodowe Święto Bibliotek Szkolnych zostało ustanowione przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Bibliotekarstwa Szkolnego (International Association of School Librarianship). Jest to święto nie tylko nauczycieli bibliotekarzy, ale także czytelników bibliotek. Celem święta jest promocja  bibliotek szkolnuch i ich zbiorów, informacja o różnorodności działań podejmowanych przez biblioteki szkolne. Hasło tegorocznego Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych brzmi: „Książka to dopiero początek…” A skoro książka to początek, dlatego czytajmy, ponieważ czytanie daje satysfakcję, wzbogaca  słownictwo, rozwija wyobraźnię, poszerza wiedzę, poprawia pamięć, otwiera drzwi do dalszej edukacji, a  przede wszystkim dzięki czytaniu stajemy się mądrzejsi.

           


          Wiersz  Stanisława Różewicza oficjalnym światowym hymnem książki UNCESCO

           

           

          Wiersz Tadeusza Różewicza zatytułowany „Włosek poety” stanowi tekst oficjalnego światowego hymnu książki UNESCO. Muzykę do utworu skomponował Jan Kanty Pawluśkiewicz.

          Jak zapowiada kompozytor, hymn ma formę parominutowego utworu wykonywanego a capella przez chór mieszany i sopranistkę. Tekst zostanie przetłumaczony na kilkadziesiąt języków, a następnie hymn doczeka się wykonania podczas wyjątkowego flash mobu: równocześnie o tej samej godzinie w kilkudziesięciu miastach na całym świecie zaśpiewają go wybrani artyści. W Polsce wykona go śpiewaczka operowa Elżbieta Towarnicka.

          Po raz pierwszy hymn można było usłyszeć 31 lipca na Rynku we Wrocławiu w trakcie Ogólnopolskiego Zlotu Dyskusyjnych Klubów Książki. Premiera właściwa odbędzie się 22 kwietnia 2017 roku na zakończenie kadencji Wrocławia jako Światowej Stolicy Książki UNESCO.

          Tadeusz Różewicz
          Włosek poety

          Poeta to na pewno ktoś
          Słuchajcie głosu poety
          Choćby ten głos
          był cienki jak włos
          Jak jeden włos Julietty

          Jeśli się zerwie włosek ten
          to nasza nudna kula
          upadnie w ciemność

          Czy ja wiem
          albo się zbłąka w chmurach

          Słyszycie Czasem wisi coś
          na jednym włosku wisi
          Dziś włoskiem tym poety glos
          Słyszycie

          Ktoś tam słyszy

           

          źródło: http://booklips.pl/


           
          25.09.2016 – 01.10.2016   TYDZIEŃ  KSIĄŻEK  ZAKAZANYCH

           

          Od niedzieli 25 września obchodzimy Tydzień Zakazanych Książek. W tym międzynarodowym święcie przypominającym o znaczeniu wolności słowa i problemie cenzury w literaturze po raz kolejny biorą udział biblioteki i instytucje kulturalne w całym kraju.

          Idea Tygodnia Zakazanych Książek wywodzi się ze Stanów Zjednoczonych. W odpowiedzi na liczne próby zakazywania książek w szkołach, księgarniach i bibliotekach w 1982 roku zdecydowano się wprowadzić nową tradycję, która uświadamiałaby ludziom znaczenie wolności intelektualnej i niebezpieczeństwo, jakie niesie za sobą ograniczanie dostępu do informacji.

          W Polsce aktywnie w obchody Tygodnia Zakazanych Książek włączają się biblioteki, a także niektóre szkoły i księgarnie, zachęcając do sięgania po zakazywane książki. Obchody tegorocznej edycji Tygodnia Zakazanych Książek zakończą się w sobotę 1 października.

           

          źródło: http://booklips.pl/


           

          OBCHODY ŚWIATOWEGO ROKU SZEKSPIRA

           

          W dniach 16.05 – 20.05 w naszej szkole odbyły się obchody Roku Szekspira pod hasłem „Szekspir odNowa”. Uczniowie  aktywnie brali udział w konkursach i quizach. : 17 maja odbył się konkurs „Tworzymy Szekspira” – kreatywne puzzle. Konkurs polegał na tworzeniu wizerunku Szekspira w aplikacji Jigsow Planet. Wzięli w nim udział uczniowie zasadniczej szkoły zawodowej. Najlepsi okazali się Krystian Dawidowicz 1b, Jakub Dąbek 2a, Rafał Solwer  2a i Mateusz Dawczak 1a. Uczniowie klasy 1gh wzięli udział w quizie z wykorzystaniem kodów qr „Zakoduj Makbeta”. Odbył się też konkurs „Szekspir współcześnie” na krótki smso-wy dialog między bohaterami wybranego utworu Szekspira. Zwycięzcą konkursu został Patryk Huk 1gh, który wybrał fragment „Romea i Julii”. 20 maja na długiej przerwie uczniowie  głośno czytali wiersze i fragmenty utworów Williama Szekspira po polsku i po angielsku. Czytali:  Wiktoria Napiórkowska, Weronika Żyża i Paweł Serafinowicz. W bibliotece na przerwach można było posłuchać sonetów Szekspira w  wykonaniu Stinga.

          Reportaż z obchodów.

           


          Światowy Rok Williama Szekspira

           

          Obchody Światowego Roku Williama Szekspira w naszej szkole  odbywać się będą w dniach od 16.o5 do 20.05 pod hasłem  „Szekspir odNowa”  W tym roku przypada 400 rocznica śmierci dramatopisarza, który zmarł  23 kwietnia 1616 roku. Mimo upływu czasu jego dzieła nie straciły na aktualności i nadal inspirują artystów na całym świecie. Wykorzystując tę doskonałą okazję przybliżymy twórczość Szekspira.  W ramach obchodów podjęte zostaną następujące działania:

          • „Szekspir współcześnie”  konkurs na krótki sms-owy dialog między bohaterami wybranego utworu Szekspira („Makbet”, „Romeo i Julia”, „Hamlet”), w którym szekspirowskie postacie komentują naszą rzeczywistość. Jak zachowają się i co powiedzą klasyczni bohaterowie w dzisiejszym świecie?
          • „Zakoduj „Makbeta”” – quiz z wykorzystaniem kodów qr.
          • „Tworzymy Szekspira” - kreatywne puzzle
          • Wystawka w bibliotece „William Szekspir”.
          • 20 maja na  długiej przerwie będą czytane fragmenty utworów Szekspira w języku polskim i angielskim.
          • Posłuchamy przez cały tydzień, na przerwach w bibliotece, sonetów pisarza śpiewanych przez Stanisława Sojkę.

           

          Wystawka i wisząca gazetka poświęcone Williamowi Szekspirowi. (zapraszamy do galerii)


           

          Tydzień Bibliotek

          Hasłem Tygodnia Bibliotek 2016 jest „Biblioteka inspiruje”

           

          Co roku Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich organizuje, w dniach 8-15 maja, Tydzień Bibliotek - program promocji czytelnictwa i bibliotek. Ma on na celu podkreślanie roli czytania i bibliotek w poprawie jakości życia, edukacji oraz zwiększanie prestiżu zawodu bibliotekarza i zainteresowania książką szerokich kręgów społeczeństwa. Na naszych oczach biblioteki zmieniają swoje oblicze. W sieci, pojawiają się mediateki a biblioteki naukowe przekształcają się w wielofunkcyjne centra informacji. Nowoczesność bibliotek, ich atrakcyjna oferta edukacyjno-kulturalna i swobodniejsze zasady korzystania ze środków przekazu zapewniają dobry klimat do rodzenia się ciekawych pomysłów. Dlatego w bibliotece tworzy się, ciekawie spędza czas i poszerza horyzonty; jednym słowem – biblioteka inspiruje.


           

          23 kwietnia Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich

          23 kwietnia obchodzony jest Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich, proklamowany na 28. Sesji Konferencji Generalnej UNESCO w 1995 roku, a historycznie mający swój początek w Katalonii, w latach 30 XX wieku. Tego dnia kobiety obdarowywano, zgodnie z tradycją, czerwonymi różami – miał to być symbol krwi smoka, którego pokonał św. Jerzy. Mężczyźni zaś otrzymywali od pań książki. W 1926 roku wydawca, Vicente Clavel Andrés, zaproponował więc ustanowienie dnia książki.W wielu miejscach na świecie tego dnia organizowane są spotkania, konferencje, debaty, promocje książek, a często także uroczystości wręczania nagród literackich.

          23 kwietnia to szczególna data w historii literatury światowej – rocznica urodzin lub śmierci takich pisarzy, jak: Miguel de Cervantes, William Shakespeare, Vladimir Nabokov.

          Dzień Książki był w Hiszpanii obchodzony już w roku 1930, od 1964 roku – w innych krajach hiszpańskojęzycznych, a od 2007 roku – także w Polsce.

          Pierwsza międzynarodowa konwencja, której przedmiotem była ochrona praw autorskich dzieł literackich i artystycznych, pochodzi z roku 1886. Dopiero jednak siedemdziesiąt lat później, w 1956 roku zaczęła obowiązywać Powszechna Konwencja ds. Copyright. Dwadzieścia lat później przystąpiła do niej Polska. Znakcopyright, czyli zastrzeżenia praw autorskich, możemy zobaczyć na różnego rodzaju wydawnictwach: książkach, filmach, płytach itd.

          W Polsce tegoroczne obchody Dnia mają charakter szczególny ze względu na przyznanie Wrocławowi tytułu Światowej Stolicy Książki w 2016 r. Miasto będzie go nosiło przez najbliższy rok, organizując w tym czasie liczne przedsięwzięcia służące promocji książek i czytelnictwa. To właśnie wyjątkowo bogaty program, przygotowany przez miasto, służący aktywacji społeczności lokalnych oraz wspieraniu branży wydawniczej, księgarskiej i bibliotek, przekonał Międzynarodową Komisję                         do przyznania Wrocławowi tego zaszczytnego tytułu. Obchody Dnia Książki i Praw Autorskich organizowane będą 22-24 kwietnia pod hasłem „Poczytaj mi Wrocław”. Złoży się na nie kilkanaście wydarzeń kulturalnych, w tym otwarcie głównej ekspozycji Muzeum Pana Tadeusza, specjalna edycja Europejskiej Nocy Literatury, koncentrująca się w tym roku na twórczości Szekspira, a także specjalne wydarzenie poświęcone polskim pisarzom urodzonym na kresach oraz wiele innych spotkań autorskich. Za rok, na zakończenie kadencji Wrocławia jako Światowej Stolicy Książki, zaprezentowany zostanie Światowy Hymn Książki, skomponowany przez Jana Kantego Pawluśkiewicza do wiersza Tadeusza Herberta „Włosek poety”.

           

          Inicjatywa ustanowienia Światowej Stolicy Książki została wprowadzona na mocy rezolucji Konferencji Generalnej UNESCO w 2001 r. Po raz pierwszy Światową Stolicą Książki został wybrany Madryt, a w kolejnych latach: Aleksandria (2002), New Delhi (2003), Antwerpia (2004), Montreal (2005), Turyn (2006), Bogota (2007), Amsterdam (2008), Bejrut (2009), Ljubljana (2010), Buenos Aires (2011), Erewań (2012), Bangkok (2013), Port Harcourt (2014), Incheon (2015), Wrocław (2016).

          źródło: http://www.unesco.pl,  http://legalnakultura.pl

          LUBIĘ CZYTAĆ

          Znalezione obrazy dla zapytania dziewczyna z pociągu

          Weronika. Zainteresowała mnie książka „Dziewczyna z pociągu” Pauli Hawkins, a szczególnie jej popularność wśród czytelników oraz informacja o sprzedanych prawach do filmu, którego premierę przewidziano na 2017. Bohaterkami książki są trzy kobiety, których losy splotły się sobą za sprawą przypadku Rachel, Anna i Megan żyją w zupełnie innych światach i mają całkowicie odmienne charaktery. Najważniejsza jest jednak Rachel tytułowa dziewczyna z pociągu, która codziennie pokonuje pociągiem tą samą trasę, z przedmieścia do centrum Londynu. Rachel jest nieszczęśliwa, samotna, zdradzona i porzucona. Bez  perspektyw. Jadąc  pociągiem, popija alkohol. W jednym punkcie pociąg zwalnia przed semaforem i kobieta może obserwować okolicznych mieszkańców. Jej szczególną uwagę zwraca młoda para, która wydaje się być wzorem prawdziwej i wiecznej miłości. Nie mogąc się pozbierać po rozwodzie, Rachel wyobraża sobie codzienne życie tej dwójki, coraz bardziej ich idealizując i nazywając Jason i Jess. Pewnego dnia jednak piękna wizja pryska jak bańka mydlana, a Rachel widzi coś zaskakującego, a po przeczytaniu w gazecie wzmianki o zaginięciu Jess czyli Megan, musi podjąć decyzję: czy przestać być tylko dziewczyną z pociągu i pomóc nieznajomym? Postanawia wziąć sprawy w swoje ręce. Powraca do miejsca, w którym wiodła szczęśliwe życie z byłym mężem. Rozwiązując zagadkę musi  się zmierzyć nie tylko z demonami przeszłości, ale i tajemniczym porywaczem odpowiedzialnym za zaginięcie Megan. Kim jest napastnik? Podejrzenia przechodzą z jednego bohatera na drugiego, wciągając czytelnika w pasjonującą i nieprzewidywalną intrygę kryminalną. Książka mi się podobała i zachęcam do jej przeczytania.

          Wiktoria. Moim ulubionym pisarzem jest Nicolas Sparks. Bardzo lubię czytać jego książki i chciałam polecić książkę „Dla Ciebie wszystko”. Jest to historia niezwykłej miłości. Miłości, która zrodziła się wbrew przeciwnościom losu i przetrwała wieloletnią próbę czasu. Jest to przepiękna i wzruszająca historia, pełna pięknych opisów. Bohaterami książki są Dawson Cole i Amanda Collier. Dawson to chłopak z dołów społecznych, Amanda to dziewczyna z dobrej rodziny. W czasach licealnych oboje byli w sobie bardzo  zakochani. Jednak różnice pochodzenia, wychowanie, wreszcie nieprzychylność  obu rodzin sprawiły, że tych dwoje nie mogło być razem, choć oboje bardzo tego pragnęli. Dawson, który kiedyś w młodości przez przypadek zabił człowieka, nadal dręczony poczuciem winy, żyje samotnie i skromnie pracując na platformach wiertniczych. Amanda pomimo udanych studiów, zamążpójścia i trójki dzieci, nie jest  szczęśliwa. Spotykają się po ponad 20 latach  w rodzinnym miasteczku na pogrzebie starego przyjaciela. Przytłumione przed laty uczucie powraca – ale czy uda im się odnaleźć szczęście na przekór całemu światu?  Jak potoczą się ich dalsze losy ? Czy będą razem? Chcecie wiedzieć, to przeczytajcie!

          Znalezione obrazy dla zapytania eragon

          Weronika. Polecam książkę Christophera Paoliniego „Eragon”. Dlaczego akurat tę książkę? Najpierw oglądałam film pod tym samym tytułem i zainteresował mnie, dlatego  postanowiłam przeczytać książkę. Książka okazała się o wiele ciekawsza. Jest to też pierwsza część trzytomowej sagi.  Film ewentualnie może być, ale nie jako adaptacja powieści. Film nie jest nawet mniejszą częścią tego co zawiera ksiązka. Wiele wątków zawartych w książce zmieniono lub pominięto, tylko kilka szczegółów się zgadza. Natomiast książka jest fantastyczna, bardzo mnie wciągnęła. Akcja  powieści skoncentrowana jest wokół odwiecznej walki dobra ze złem. Mamy wybrańca, Eragona, biednego wiejskiego chłopcu, który pewnego dnia znajduje kamień, będący się smoczym jajem i od tego momentu zaczyna się jego przygoda z magią, czarami i smokiem. który z dnia na dzień przestaje być prostym wieśniakiem. Jest także doświadczony przez życie mentor przysposabiający chłopaka do stawienia czoła przeciwnościom. Pojawi się okrutny król i służący mu wiernie wstrętny mag. To opowieść o Eragonie, biednym wiejskim chłopcu, który pewnego dnia znajduje kamień, który okazuje się smoczym jajem i od tego momentu zaczyna się jego przygoda z magią, czarami i smokiem. Jak potoczą się losy Eragona? Czy dobro zwycięż Książka została napisana przez 15-letniego chłopca czyta się ją  łatwo, lekko i przyjemnie. Pozwala uciec od rzeczywistości, wprowadza w tajemniczy świat, pobudza naszą wyobraźnię. Jak potoczą się losy Eragona? Czy dobro zwycięży? Jeżeli chcecie się dowiedzieć przeczytajcie koniecznie! Wejdźcie w świat  fantasy i niebanalnych przygód!

           


          Paweł. Interesują mnie Manga. Można stwierdzić, że moja pasja jest czymś w rodzaju zamiłowania do książek i filmów. Czymś, co jest, równoznaczne  z czytaniem książek, czy oglądaniem filmów.      Manga to przede wszystkim specyficzny styl rysowania, to komiks, szkic, obrazek lub karykatura przedstawiająca danego bohatera, sytuację lub rzecz opisującą dane dzieło. Najpopularniejsze mangi adaptuje się na filmy, a także seriale animowane zwane anime. Komiksy manga zachwycają grafiką, drukuje się je w dwóch wersjach, czarno-białej oraz kolorowej. Poruszają wiele tematów
          i skierowane do różnych grup wiekowych, dlatego każdy znajdzie  coś dla siebie. Wybierać  można z spośród takich rodzajów, jak: dramaty, romanse, sensacyjne, horrory Tradycyjna manga jest zapisana od prawej do lewej strony. Postacie mają wschodnie rysy twarzy, duże przerysowane oczy, oryginalne fryzury. Czemu czytam? Ponieważ manga jest przyjemna, wciągająca. Spodobały mi się realia świata, magie, postacie. Wprowadza w inny świat i pozwala oderwać się od rzeczywistości.  Dlatego zachęcam do sięgnięcia po tego typu komiksy.

          Znalezione obrazy dla zapytania manga książka

           

           

           

          Rok Henryka Sienkiewicza w bibliotece

          W ramach obchodów Roku Henryka Sienkiewicza w bibliotece przygotowano wiszącą wystawkę książek pisarza i książek o pisarzu.
          Na korytarzu szkolnym sporządzono gazetkę ścienną „Henryk Sienkiewicz patronem roku 2016”.  Uczniowie naszej szkoły wezmą też udział w konkursie literacko-plastycznym  organizowanym przez Powiatowe Centrum Edukacji
          i Pomocy Psychologiczno – Pedagogicznej w Wołowie oraz Bibliotekę Pedagogiczną w Wołowie „Czytaj z nami – projekt okładki do ulubionej książki Henryka Sienkiewicza”

          Zapraszamy na wystawę i do galerii...

           

           

          PLEBISCYT NA NAJLEPSZE KSIĄŻKI ROKU 2015 ROZSTRZYGNIĘTY

                            

          PORTAL  LUBIMY CZYTAĆ.Pl  OGŁOSIŁ WYNIKI PLEBISCYTU NA NAJLEPSZĄ KSIĄŻKĘ 2015 R0KU

          Kategorie:

          1. Kryminał, sensacja, thriller: PAULA HAWKINS „DZIEWCZYNA Z POCIĄGU”
          2. Literatura piękna: MAŁGORZATA HALBER „ NAJGORSZY CZŁOWIEK NA ŚWIECIE”
          3. Literatura faktu: MAGDALENA GRZEBAŁTOWSKA „1945 WOJNA I POKÓJ
          4. Horror: STEPHEN KING „BAZAR ZŁYCH SNÓW”.
          5. Literatura obyczajowa romans: COLLEEN HOOVER “MAYBE SOMEDAY”
          6. Fantastyka, fantasy: VICTORIA AVEYARD „CZERWONA KRÓLOWA”
          7. Science fiction: DMITRY GLUKHOVSKY  “FUTU.RE”
          8. Autobiografia, biografia, wspomnienia: JAN KACZKOWSKI, PIOTR ŻYŁKA „ŻYCIE NA PEŁNEJ PETARDZIE”
          9. Literatura młodzieżowa: GAYLE FORMAN „WRÓĆ, JEŚLI PAMIĘTASZ”
          10. Powieść historyczna: ANTHONY DOERR „ŚWIATŁO, KTÓREGO NIE WIDAĆ”

           

          MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ     PISARZY

           

                         

          3 marca jest Międzynarodowym Dniem Pisarzy (ang. International Writers' Day),
          został ustanowiony w 1984 roku przez PEN Club
          - Międzynarodowe Stowarzyszenie Pisarzy. Nazwa organizacji pochodzi od pierwszych liter słów: poets, essayists, novelists – poeci, eseiści, powieściopisarze. Zostało założone w 1921r. w Londynie w celu promowania przyjaźni i intelektualnej współpracy pomiędzy pisarzami oraz obrony wolności słowa
          i rozwoju społeczności pisarzy na całym świecie. Kieruje się zasadą, że literatura spełnia istotną rolę w rozwoju współpracy międzynarodowej. Opowiada się zgodnie z zasadami Karty za swobodną wymianą dzieł literackich, przeciw antagonizmom narodowym, klasowym, rasowym oraz dyktaturom i cenzurze. Jest to organizacja niepolityczna
          i pozarządowa, związana z UNESCO oraz Komisją Ekonomiczno-Społeczną Narodów Zjednoczonych

           

          Polski Oddział PEN Clubu założył Stefan Żeromski w 1925 roku, on także sprawował funkcję pierwszego prezesa.

           

          Kolejno funkcję prezesów polskiego PEN Clubu pełnili:
          &  Jan Lorentowicz (1925-1927)
          &  Ferdynand Goetel (1927-1933)                                                                                
          &  Jan Parandowski (1933-1978)
          &  Juliusz Żuławski (1978-1990)
          &  Artur Międzyrzecki (1991-1996)
          &  Jacek Bocheński (1997-1999)
          &  Janusz Maciejewski (1999-2001)
          &  Władysław Bartoszewski (2001-2010; od 2010 prezes honorowy)
          &  Adam Pomorski (2010-)

           

           

           

          Plebiscyt na najlepszą książkę 2015

           

          ZACHĘCAMY  DO AKTYWNEGO UDZIAŁU W PLEBISCYCIE KSIĄŻKA ROKU 2015  PORTALU LUBIMYCZYTAC.PL

          W końcu to my, czytelnicy, powinniśmy decydować o tym jaka książka jest najlepsza!

          Aby oddać głos należy wejść na stronę www.ksiazkaroku.pl
           

          Jak głosować?

          1. Wejdź w kategorię, w której chcesz wybrać najlepszą książkę roku.
          2. Przy wybranej książce kliknij przycisk "Głosuję". Pamiętaj, możesz oddać tylko jeden głos w jednej kategorii. Po zagłosowaniu nie możesz cofnąć swojego głosu.
          3. Aby oddać ważny głos, musisz posiadać potwierdzone konto w serwisie.
          4. Głosowanie trwa do 28 lutego 2016, do godz. 23:59.

           

          Książka Roku zostanie przyznana w 10 kategoriach, m.in.: literatura piękna, literatura faktu czy kryminał. Na podstawie głosów i ocen użytkowników największego serwisu społecznościowego dla polskich czytelników – lubimyczytać.pl. Organizowany po raz pierwszy plebiscyt jest największym głosowaniem dla czytelników w Polsce.

          Kategorie:

          1. Kryminał, sensacja, thriller
          2. Literatura piękna
          3. Literatura faktu
          4. Horror
          5. Literatura obyczajowa, romans
          6. Fantastyka, fantasy
          7. Science fiction
          8. Autobiografia, biografia, wspomnienia
          9. Literatura Młodzieżowa
          10. Powieść historyczna

           

          WSPÓLNIE WYBIERAMY

          NAJLEPSZE KSIĄŻKI

          ROKU 2015.   ZAGŁOSUJ!


           

          Ciekawostki o książkach

          • Pierwszą książką wydaną w całości po polsku był Raj duszny - średniowieczny  modlitewnik przetłumaczony przez Biernata z Lublina, wydany w 1513.
          • Pierwsze wiersze dla dzieci w języku polskim pisał Stanisław Jachowicz ( 1796 – 1875 ).
          • Pierwsze książki dla dzieci w języku polskim, szczególnie dla dorastających panienek, pisała Klementyna z Tańskich Hoffmanowa ( 1798 – 1845 ).
          • Najwyższą w Polsce cenę antykwaryczną ( 103 tysiące złotych) uzyskało na aukcji w Krakowie drugie wydanie dzieła Mikołaja Kopernika „ O obrotach sfer niebieskich”, które zostało wydrukowane w roku 1566 w Bazylei.
          • Najpopularniejszą książką na świecie jest Biblia. Biblię przetłumaczono na 310 języków, a jej fragmenty na dalsze 597 języków. Szacuje się, że pomiędzy 1815 a 1975 rokiem wydrukowano około 2,5 miliarda egzemplarzy Biblii.
          • Największa książka - Super Book - mierząca 2,74 na 3,07 mzostała wydana w Denver w stanie Colorado w roku 1976. Składa się z 300 stron i waży 252,6 kg.
          •  Najwięcej, bo ponad 600 powieści, napisał Polak - Józef Ignacy Kraszewski ( 1812 - 1887).
          •  Najmniejszą do tej pory książkę - Stary król Cole - wydrukowaną na papierze o gramaturze 22 gramów, mierzącą 1 mm na 1 mm, wydało w 85 egzemplarzach w roku 1985 wydawnictwo Gleniffer Press z Paisley w Szkocji. Kartki można przewracać tylko za pomocą igły.
          • Najgrubszą książką dostępną w regularnej sprzedaży był opublikowany przez HarperCollins w maju 2009 roku zbiór wszystkich historii o Pannie Marple autorstwa Agaty Christie. W grubym na 32,2 cm tomie zmieściło się 12 powieści i 20 opowiadań - razem 4043 strony o wadze 8,04.
          • Najdroższą na świecie książką jest czterotomowe dzieło The Birds of Amerika (Ptaki Ameryki) Johna Jamesa Audubona wybitnego ornitologa. Na aukcji w Nowym Jorku zostało ona sprzedane za 8 milionów 802 tysiące 500 dolarów.
          •  Pierwszą książką w formie elektronicznej, napisaną specjalnie do internetowej dystrybucji, jest powieść Stefana Kingo Riding the Bulet, którą w ciągu 24 godzin od wprowadzenia do sprzedaży zamówiło prawie 400 tysięcy osób.

           

          źródło: http://blogiceo.nq.pl/


          PATRONI  ROKU  2016

           

          Henryk Sienkiewicz, Feliks Nowowiejski, Cichociemni patronami 2016 roku. Sejm zdecydował również
          o ustanowieniu 2016 r. jako Jubileuszu 1050-lecia Chrztu Polski.

                       Henryk Sienkiewicz

          Patronem 2016 roku jest  Henryk Sienkiewicz. Okazją do ustanowienia patronatu jest 170. rocznica urodzin oraz 100. rocznica śmierci pisarza. W uchwale podkreślono, że Sienkiewicz to "pierwszy Polak uhonorowany Nagrodą Nobla w dziedzinie literatury, doceniony za całokształt twórczości". "Jego powieści historyczne podtrzymywały na duchu kolejne pokolenia Polaków w czasach narodowych niedoli" - czytamy. "Twórczość Henryka Sienkiewicza, działalność społeczna i nieustanne orędownictwo za niepodległym państwem polskim odegrały niezwykle istotną rolę w odzyskaniu przez Polskę państwowości. Niech Sienkiewiczowska spuścizna stanowi podstawę patriotycznego wychowania młodych pokoleń Polaków" - głosi uchwała. Przytoczono w niej też słowa Stanisława Cata-Mackiewicza, który napisał o Sienkiewiczu: "My wszyscy z niego”.

                                         Feliks Nowowiejski

          Rok 2016 ustanowiono także Rokiem Feliksa Nowowiejskiego - kompozytora, dyrygenta, autora muzyki do "Roty". "Nowowiejski zawsze stał po stronie polskości i polskiej kultury" - głosi uchwała. "Artysta był autorem wielu pieśni patriotycznych, które umacniały tożsamość narodową Polaków. W niepodległej Polsce brał czynny udział w tworzeniu i organizowaniu życia artystycznego. (...) Jego dorobek wywarł wpływ na kulturę muzyczną całego świata, a w szczególności Polski. Artysta zawsze stał po stronie polskości i polskiej kultury" – czytamy w uchwale.

                                          Cichociemni

          Patronami roku 2016 Sejm ustanowił także Cichociemnych - żołnierzy polskich szkolonych w Wielkiej Brytanii do zadań specjalnych. W lutym minie 75 lat od pierwszego spadochronowego zrzutu tych żołnierzy na teren okupowanej Polski.          W nocy z 15 na 16 lutego 1941 r. miał miejsce pierwszy zrzut do walki w okupowanej Polsce Cichociemnych – spadochroniarzy Związku Walki Zbrojnej, a następnie Armii Krajowej. "Działania Cichociemnych umożliwiły nawiązanie łączności z krajem drogą lotniczą oraz przeprowadzenie akcji sabotażowo-dywersyjnych przeciwko okupantom. Do końca 1944 roku na obszar Polski zrzuconych zostało 316 Cichociemnych, z których 112 oddało życie za wolną Ojczyznę. Kilkudziesięciu kolejnych żołnierzy polskich – spadochroniarzy – skierowano do innych okupowanych krajów w Europie" – napisano w uchwale.  W dokumencie przypomniano, że Cichociemni stanowili elitę Polskich Sił Zbrojnych. Dodano, że z uwagi na swoje zasługi w walce o niepodległość Polski, powinni mieć oni stałe miejsce w panteonie polskich bohaterów narodowych. W uchwale podkreślono też konieczność upowszechniania wiedzy o osiągnięciach i poświęceniu Cichociemnych oraz instytucjonalnego i obywatelskiego wsparcia działań podejmowanych w tym zakresie m.in. przez ich rodziny oraz Fundację im. Cichociemnych Spadochroniarzy Armii Krajowej. 

           

               Jubileusz 1050-lecia Chrztu Polski

          W przyjętej przez Sejm uchwale o ustanowieniu roku 2016 Rokiem Jubileuszu 1050-lecia Chrztu Polski Izba wyraziła nadzieję, że "obchody rocznicy będą okazją do pojednania i odbudowy polskiej wspólnoty narodowej". "Sejm czci pamięć przełomowego w historii Polski wydarzenia" W uchwale czytamy: "Chrzest władcy Polan i jego dworu, a w konsekwencji chrzest Polski, odbył się w Wigilię Paschalną, 14 kwietnia 966 roku. Akt ten miał decydujące znaczenie dla procesu jednoczenia plemion polskich pod władzą Piastów i kształtowania się chrześcijańskiej tożsamości naszego Narodu (...) Sejm czci pamięć przełomowego w historii Polski wydarzenia, jakim było przyjęcie chrztu przez księcia Mieszka I. Izba wyraża też nadzieję, że obchody rocznicy będą okazją do pojednania i odbudowy polskiej wspólnoty narodowej". W dokumencie przypomniano też słowa Jana Pawła II: "Polska weszła  w krąg kultury chrześcijańskiego Zachodu i zaczęła budować swą przyszłość na fundamencie Ewangelii. Od tamtych czasów staliśmy się pełnoprawnymi członkami europejskiej rodziny narodów ze wszystkimi wynikającymi z tego konsekwencjami. Wespół z innymi narodami Europy jesteśmy współtwórcami, a zarazem dziedzicami bogatej historii i kultury".  W uchwale przypomina się też obchodzone 50 lat temu,   w 1966 r. uroczystości „Sacrum Millennium Poloniae” i ich znaczenie na polskiej drodze do wolności. Były one masową demonstracją wiary oraz wyrazem oporu wobec władz komunistycznych - podkreślono. Obchody centralne 1050. rocznicy chrztu Polski zaplanowano na 14-16 kwietnia. Odbędą się w Gnieźnie (14 kwietnia) i w Poznaniu (15-16 kwietnia). Honorowy patronat nad obchodami 1050. rocznicy Chrztu Polski objął prezydent Andrzej Duda.

            źródło: http://www.tvn24.pl


          Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych 2015

          Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych  Święto to, ustanowione w 1999 r. z inicjatywy Międzynarodowego Stowarzyszenia (International Association of School Librarianship) Bibliotekarstwa Szkolnego, początkowo obchodzono w czwarty poniedziałek października. Jednak ze względu na jego rosnącą popularność podjęto decyzję o rozszerzeniu świętowania na cały miesiąc. Dotychczas było obchodzone co roku w czwarty poniedziałek października. Główny cel przedsięwzięcia to przede wszystkim zwrócenie uwagi na ogromną rolę bibliotek w życiu szkoły,               w nauce oraz rozwijaniu zainteresowań czytelniczych. W tym roku tematem przewodnim święta jest hasło: „Biblioteki szkolne rzadzą”


          LITERACKA  NAGRODA  NOBLA 2015

          Laureatką literackiej Nagrody Nobla za rok 2015 została Swietłana Aleksijewicz. Jej twórczość to pomnik cierpienia i pamięci - powiedziała ogłaszając nagrodę Sara Danius, sekretarz Szwedzkiej Akademii. To pierwszy Nobel dla Białorusi.
          Swietłana Aleksiejewicz pisarka i dziennikarka urodzona na Ukrainie, mieszkająca na Białorus i tworząca po rosyjsku. W swojej twórczości porusza tematykę II wojny światowej, radzieckiej interwencji w Afganistanie, katastrofy w Czarnobylu i samobójstw. Jest krytycznie nastawiona do polityki przywódcy Białorusi Alaksandra Łukaszenki, a jej prace nie są wydawane w tym kraju. Została zgłoszona do nagrody Nobla przez Szwedzki PEN-Club za cykl utworów „Wojna nie ma w sobie nic           z kobiety”, „Krzyk Czarnobyla”, „Ołowiane żołnierzyki”, „Zaczarowannyje smiertju” i „Poslednije swidietieli”. 

           

          Źródła: http://swiat.newsweek.pl/; http://www.gazetalubuska.pl/


          Nagroda Literacka Nike 2015

           

          Nagroda Literacka „Nike” – polska nagroda literacka za książkę roku przyznawana od 1997 przez fundację tejże nagrody; celem nagrody jest promocja polskiej literatury współczesnej

          Do finału  nagrody jury zakwalifikowało siedem książek: sześć powieści i jeden tom poezji

          1. Ignacy Karpowicz ,autor powieści "Sońka" (Wydawnictwo Literackie)
          2. Jacek Dehnel, autor powieści "Matka Makryna" (W.A.B.)
          3. Jacek Podsiadło autor tomu poetyckiego "Przez sen" (Teatr NN Brama Grodzka)
          4. Magdalena Tulli autorka powieści "Szum" (Znak)
          5. Szczepan Twardoch autor powieści "Drach" (Wydawnictwo Literackie)
          6. Wioletta Grzegorzewska, autorka debiutanckiej powieści "Guguły" (Czarne)
          7. Olga Tokarczuk, autorka powieści "Księgi Jakubowe" (Wydawnictwo Literackie)

           

          Laureatką Literackiej Nagrody Nike 2015 została Olga Tokarczuk za książkę "Księgi Jakubowe" .

           "Księgi Jakubowe" to licząca ponad tysiąc stron powieść historyczna o Jakubie Lejbowiczu Franku, samozwańczym XVIII-wiecznym Mesjaszu z Podola.


          KSIĄŻKI  ZAKAZANE

          Od wieków w Polsce i na całym świecie aresztuje się nie tylko ludzi, ale także... książki. Są książki które były lub są nadal zakazane, którym przypięto łatkę niepoprawności politycznej, obyczajowej. Zabrania się ich czytania, posiadania w domowej biblioteczce, a nawet zaglądania do nich w publicznych czytelniach i bibliotekach. Lekturami zakazanymi w różnych okresach były nie tylko takie książki, jak Mein Kampf Hitlera, Manifest Komunistyczny czy Biblia, ale także... Czerwony kapturek czy Charlie i fabryka czekolady. Lista  książek zakazanych jest bardzo ciekawa znalazły się na niej nie tylko takie pozycje jak:  Szatańskie wersety S. Rushdiego, ale na „czarną listę” z powodów obyczajowych i etycznych trafił m.in. Wieczór trzech króli W. Szekspira, Dekameron G. Boccaccia, Lot nad kukułczym gniazdem K. Keseya, Nowy wspaniały świat A. Huxleya, Paragraf 22 J. Hellera i Zwrotnik Raka H. Millera. Z powodów politycznych zakaz czytania dotyczył  Archipelagu Gułag                 A. Sołżenicyna, Folwarku z G.Orwella,  Doktora Żywago B. Pasternaka, czy też Zniewolonego umysłu Cz. Miłosza. Natomiast z powodów społecznych zakazano Buszująego w zbożu  J.D. Salingera, Nagi lunch Williama S. Burroughsa. Z kolei z powodów religijnych wycofano Szatańskie wersety S. Rushdiego, Harrego Pottera i Kamień filozoficzny J.K. Rowling, i powieść Cierpienia młodego Wertera                J.W. Geothego.  

          Zapraszamy do biblioteki na wystawkę „Książki zakazane”


          Nagroda Literacka Europy Środkowej „Angelus” – nagroda literacka ufundowana przez miasto Wrocław, przyznawana w dziedzinie twórczości prozatorskiej, napisanej w języku polskim lub tłumaczonej na język polski. Jest jedną z dwóch nagród o podobnej nazwie, druga to Angelus Lubelski. Nagroda przyznawana jest corocznie za najlepszą książkę prozatorską opublikowaną w języku polskim w roku poprzednim i przeznaczona dla pisarzy pochodzących z Europy Środkowej, którzy w swoich pracach podejmują tematy najistotniejsze dla współczesności i pogłębiają wiedzę o świecie innych kultur. Do nagrody wydawcy mogą zgłaszać dzieła autorów żyjących, pochodzących z następujących krajów: Albania, Austria, Białoruś, Bośnia i Hercegowina, Bułgaria, Chorwacja, Czechy, Estonia, Litwa, Łotwa, Macedonia, Mołdawia, Niemcy, Polska, Rosja, Rumunia, Serbia, Słowacja, Słowenia, Ukraina, Węgry.

          Tegoroczne nominacje:

          1. Jelena Czyżowa, „Czas kobiet”, przekł. Agnieszka Sowińska  

          2.      Emil Hakl, „Zasady śmiesznego zachowania”, przekł. Julia Różewicz

          3.      Ołeksandr Irwaneć, „Choroba Libenkrafta”, przekł. Natalia Bryżko i Natalia Zapór

          4.      Ismail Kadare, „Wypadek”,  przekł. Dorota Horodyska

          5.      Andrij Lubka, „Killer” przekł. Bohdan Zadura

          6.      Wiesław Myśliwski, „Ostatnie rozdanie”

          7.      Kazimierz Orłoś, „Historia leśnych kochanków”

          8.      Pavol Rankov, „Zdarzyło się pierwszego września (albo kiedyindziej)” , przekł. Tomasz Grabiński

          9.    Tomasz Różycki, „Tomi. Notatki z miejsca postoju”

          10.  Jaroslav Rudiš „Koniec punku w Helsinkach”, przekł. Katarzyna Dudzic 

          11.  Eustachy Rylski, „Obok Julii” /Wielka Litera/

          12.  Ziemowit Szczerek, „Przyjdzie Mordor i nas zje, czyli tajnahistoria Słowian”

          13.  Martin Šmaus, „Dziewczynko, roznieć ogieniek”, przekł. Dorota Dobrew

          14.  Jáchym Topol, „Warsztat diabła”, Leszek Engelking  


          23 października w naszej szkole odbyły się po raz pierwszy  Wybory Literackie (jest to czwarta edycja). Wybieraliśmy najpopularniejszych pisarzy klasycznych i  tworzących współcześnie. Celem akcji była popularyzacja czytelnictwa oraz zwrócenie uwagi jak największej liczby osób na bogatą polską literaturę oraz stworzenie sondażu sympatii na niespotykaną dotychczas skalę. Wykorzystany został do tego kalendarz wyborów politycznych w 2015 roku. Akcja jest społeczną inicjatywą wspieraną i organizowaną w ramach Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016. Organizatorem wyborów w szkole była pani Iwona Piekarek, a wolontariuszami uczniowie klasy 1gh: Wioleta Odziemek, Paweł Serafinowicz, Weronika Otworowska, Magdalena Witkowska, Natalia Lazurek, Natalia Ignaszewska. Dziękujemy za zaangażowanie!!:)

          W  szkole najpopularniejszą pisarką klasyczną okazała się Wisława Szymborska, drugie miejsce zajął Henryk Sienkiewicz, a trzecie Jan Brzechwa. Natomiast najpopularniejszą pisarką współczesną została Katarzyna Grochola  na drugim miejscu znalazł się Marek Krajewski, a na trzecim Andrzej Sapkowski

          Ogólnopolski Finał Wyborów Literackich wgrali: wśród klasyków Henryk Sienkiewicz, a wśród pisarzy współczesnych Andrzej Sapkowski.

           

          23  PAŹDZIERNIKA W SZKOLE  ODBĘDĄ SIĘ WYBORY LITERACKIE. Będziemy wybierać najpopularniejszego polskiego pisarza literatury klasycznej i współczesnej

          Wybory Literackie  to społeczna inicjatywa organizowana przez stowarzyszenie Garaże Kultury przy współpracy z Europejską Stolicą Kultury Wrocław 2016.

          Wybierzmy swoich ulubionych i podziwianych pisarzy polskich! Zapraszamy do udziału w wyborach!!


          8 maja Dzień Bibliotekarzy i Bibliotek

          Dzień Bibliotekarza i Bibliotek powstał z inicjatywy Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich (SBP)  i po raz pierwszy obchodzony był w 1985 roku. Dzień ten jest symbolem pracy bibliotekarzy i świętem, w którym jest okazja do przedstawienia dokonań                                    i zawodowych osiągnięć społeczeństwa bibliotekarskiego, jak i refleksji o tożsamości bibliotek i ich roli w budowaniu  dziedzictwa kulturowego. Dzień ten stał się świętem rozpoczynającym Tydzień Bibliotek

           

          źródło: www.wikipedia.org

          8-15 maja Tydzień Bibliotek

           

          Co roku Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich organizuje, w dniach 8-15 maja, Tydzień Bibliotek - program promocji czytelnictwa i bibliotek. Ma on na celu podkreślanie roli czytania i bibliotek w poprawie jakości życia, edukacji oraz zwiększanie prestiżu zawodu bibliotekarza i zainteresowania książką szerokich kręgów społeczeństwa. Hasłem Tygodnia Bibliotek 2015 jest „Wybieram bibliotekę”

          Dlaczego „wybieram bibliotekę”?

          Zasadniczą rolą bibliotek jest gromadzenie i udostępnianie dorobku piśmienniczego. Biblioteki są rzecznikiem  i gwarantem stabilnego, a także możliwie najszerszego i zgodnego z prawem dostępu do informacji. Jeżeli więc konieczne jest dotarcie do tekstu: naukowego, literackiego, publicystycznego, w formie drukowanej, ebooka czy audiobooka – „wybieram bibliotekę”.

          Biblioteki to miejsca interesujących spotkań, imprez kulturalnych i naukowych, inspirujących przedsięwzięć. Coraz częściej dysponują także atrakcyjnymi, przyjaznymi i dobrze wyposażonymi wnętrzami. Nic dziwnego, że szukając ciekawego miejsca „wybieram bibliotekę”.

          Wobec szybko zachodzących zmian w modelach oraz technikach komunikacji, konieczne jest ciągłe poszerzanie swoich umiejętności. Biblioteki realizując zadania edukacji informacyjnej umożliwiają zdobywanie nowych kompetencji i zapobiegają cyfrowemu wykluczeniu, więc by sprawnie funkcjonować w świecie zdominowanym przez Internet „wybieram bibliotekę”.

           

          źródło: www.sbp.pl

           

          OGÓLNOPOLSKIE WYBORY KSIĄŻEK!

          Nasza szkoła weźmie udział w  Ogólnopolskich Wyborach Książek, które zostaną przeprowadzone w dniach 16.03-20.03. Organizatorem akcji jest redakcja miesięcznika „Biblioteka w Szkole” we współpracy z Towarzystwem Nauczycieli Bibliotekarzy Szkół Polskich oraz redakcją „Biblioteki Szkolne Online”. Patronat nad wyborami objęła pani Minister Edukacji Narodowej ,Joanna Kluzik-Rostkowska. Celem wyborów jest promocja czytelnictwa, poznanie i upowszechnianie faktycznych zainteresowań czytelniczych uczniów oraz dostosowanie księgozbioru bibliotek do zainteresowań młodzieży.

          Wybory zostaną przeprowadzone na godzinach wychowawczych. Uczniowie i nauczyciele otrzymają kartę do głosowania, na której wypiszą trzy interesujące książki, które przeczytali w ciągu dwóch ostatnich lat. Po wyborach zostanie sporządzony wykaz najciekawszych książek, który zostanie przesłany do organizatorów akcji a, następnie do Ministerstwa Edukacji Narodowej i posłuży do tworzenia ogólnopolskiego wykazu książek. Zachęcamy uczniów i nauczycieli do wzięcia udziału w wyborach.

          Zdecyduj co będziesz czytać!

          Weź udział w wyborach!


          Oscar dla „Idy” Pawła Pawlikowskiego

          Podczas 87 ceremonii rozdania nagród Amerykańskiej Akademii Filmowej, która odbyła się 22 lutego w Los Angeles, Paweł Pawlikowski odebrał Oscara za najlepszy obraz nieanglojęzyczny. To pierwszy w historii Oscar dla polskiego filmu w tej kategorii.

          Bohaterką filmu "Ida" jest nowicjuszka Anna, sierota od dawna wychowywana w klasztorze. Zanim dziewczyna przyjmie śluby i zostanie zakonnicą spotyka Wandę, która mówi Annie, że jest Żydówką. Obie kobiety rozpoczynają podróż nie tylko by odkryć tragiczną historię rodziny... Dramat, w którym w rolach głównych występują: Agata Kulesza, Agata Trzebuchowska, Dawid Ogrodnik, Jerzy Trela. Film otrzymał 26 innych nagród i 25 nominacji

          źródło : stopklatka.pl     


          Akcja czytamy wszędzie

          Nasza biblioteka wzięła udział w akcji Czytamy wszędzie. Jest to ogólnopolska kampania społeczna, prowadzona przez Fundację Nowoczesna Polska przy wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz pod patronatem internetowej biblioteki Wolne Lekturyktóra zachęca do czytania książek, nie tylko w formie tradycyjnej, ale także do czytania e-booków i słuchania audiobooków . Akcja jest realizowana w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa na lata 2014-2020, którego celem jest stwarzanie warunków do wzrostu czytelnictwa. W ramach kampanii przygotowana została strona czytamywszedzie.plna której znajdują się informacje o bezpłatnych zasobach bibliotek cyfrowych oraz serwisów z wolnymi treściami - wartościowymi e-bookami i audiobookami. Czytali  i słuchali wszędzie w szkole uczniowie klasy 1gh, 4ht  A to fotoreportaż z naszej szkolnej akcji:

           

           

           

          źródło : www.facebook.com/wszystkodlaszkoly?hc_location=timeline

          Przypominamy rok 2014  ROKIEM CZYTELNICTWA

           Sześć i pół wieku temu akt fundacyjny Akademii Krakowskiej wymieniał wśród pracowników uczelni stanowisko stacjonariusza, który organizował wytwarzanie, udostępnianie i rozprowadzanie kopii ksiąg (wówczas jeszcze rękopiśmiennych), pełniąc tym samym funkcje wydawcy, księgarza i bibliotekarza. Tę datę współczesne środowisko ludzi książki uznaje za początek swoich dzisiejszych zawodów – za początek służby książce w Polsce. Dla upamiętnienia tej ważnej dla nauki i kultury polskiej rocznicy Organizacje zrzeszające bibliotekarzy, księgarzy ogłosiły Jubileuszowy Rok 2014 czasem wzmożonych i zintegrowanych działań na rzecz wzrostu czytelnictwa oraz poszerzania wiedzy społecznej o książce pod hasłem 650 LAT W SŁUŻBIE KSIĄŻKI.

          BOOKROSSING

          W ramach obchodów ROKU CZYTELNICTWA nasza szkoła wzięła udział w powiatowej akcji uwalniania książek – bookcrossingu, trwającej od kwietnia do czerwca 2014.  W  szkole akcja przebiegała pod hasłem „Uwolnij książki – dziel się z innymi”. Uczniowie przygotowali plakaty promujące bookcrossing, zakładki do książek i ulotki informacyjne. Zostało opracowane logo naszej  szkolnej akcji uwalniania książek. Uczniowie klasy 3ht dla dzieci z przedszkola „Chatka Puchatka”  przygotowali inscenizację bajki „Czerwony Kapturek”. Natomiast  uczniowie klasy 1tg wystawili uwspółcześnioną wersję „Makbeta” W. Szekspira, którą zaprezentowali na podsumowaniu akcji 24 czerwca. Odwiedziliśmy też Starostwo Powiatowe, gdzie uwalnialiśmy książki. 10 i 11 czerwca w szkole odbyło Święto Uwalniania Książek - Bookcrossing. Zgromadzono łącznie 195 tytułów, z czego uwolnionych zostało ponad 150 książek.

           

          UWAGA!  W bibliotece szkolnej utworzony został koszyk bookcrossingowy, który będzie funkcjonował przez cały rok szkolny. Można przynosić książki na wymianę. Zachęcamy Was do uwalniania swoich książek. Dajmy  szansę innym na ich przeczytanie. Dzielmy się książkami!!! W każdej chwili możesz przynieść książkę do biblioteki i uwolnić ją dla kogoś!!! Możesz też zabrać książkę, którą ktoś zostawił do przeczytania dla Ciebie!!

           

           Tydzień Zakazanych Książek (Banned Books Week) wywodzi się ze Stanów Zjednoczonych i jest ściśle związany z pierwszą poprawką do amerykańskiej Konstytucji, która mówi                   o wolności słowa. Jest to jedno z tych praw, do których Amerykanie przywiązują duże znaczenie. Prawo do wolności słowa traktują bardzo poważnie, jako prawo podstawowe, w pewien sposób są z niego dumni - jako z uosobienia ich wolności.

          Chcemy, aby Tydzień Zakazanych Książek był nie tylko akcją uświadamiającą, ale żeby był okazją do zainteresowania ciekawymi przypadkami z historii literatury, zachęcił do czytania, także książek, którym przypięto łatkę niepoprawności politycznej, obyczajowej etc. Czym skuteczniej zaintrygujemy czytelnika niż aurą tajemniczości, skandalu i etykietką zakazanego owocu? ;-)

          Lista książek zakazanych

           Źródło: bibliosfera.net

          DYSKUSYJNY KLUB KSIĄŻKI

          Od października rozpoczyna działalność Dyskusyjny Klub Ksiązki. Projekt Dyskusyjne Kuby Książki to wieloletni program czytelnictwa i wsparcia sektora książki, opracowany przez Instytut Książki „Tu Czytamy!", którego celem jest wykreowanie mody na czytanie poprzez akcentowanie przyjemności płynących z lektury. Dyskusyjny Klub ksiązki to propozycja dla uczniów naszej szkoły, którzy lubią poznawać nowych autorów, czytać i rozmawiać o książkach,  w miłym towarzystwie i przyjaznej atmosferze.

           

          Zasady klubu:

          &  szanujemy opinie innych, im więcej różnych opinii tym lepiej,

          &  nie oceniamy gustów czytelniczych klubowiczów,

          &  nie wszystkie lektury nam się spodobają, ale mimo to spróbujmy je przeczytać,

          &  przychodzimy na spotkanie nawet, jeśli nie udało się nam dokończyć lektury,

          &  każdy członek klubu jest mile widziany, bez względu na to w jakim tempie czyta

          &  jesteśmy otwarci na nowych autorów i nowe książki

          &  przede wszystkim mamy się dobrze bawić!

           

          Zainteresowanych uczniów prosimy o zgłaszanie się do pani Iwony Piekarek i pani Magdaleny Nawój-Sinkowskiej.

           

          Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych – październik 2014

           

          Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych. Święto zostało ustanowione przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Bibliotekarstwa Szkolnego (International Association of School Librarianship) w 1999 . r. Najpierw był to jeden dzień, a od 2008 r. – cały październik. Święto ma na celu zwrócenie uwagi na ogromną rolę biblioteki w  życiu szkoły, w nauce i rozwijaniu zainteresowań czytelniczych. W  tym roku  hasło MMBS brzmi:

          Kto czyta książki, żyje podwójnie"