• Dyskusyjny Klub Książki


        • W październiku 2014 r. rozpoczął działalność Dyskusyjny Klub Książki „Czytelnick". Zapraszamy wszystkich entuzjastów słowa pisanego na dyskusje o książkach przy herbatce w miłej i przyjaznej atmosferze. Poza stałymi bywalcami mile będą widziani  uczniowie klas pierwszych.

          Zasady DKK:

          • szanujemy opinie innych, im więcej różnych opinii tym lepiej,
          • nie oceniamy gustów czytelniczych klubowiczów,
          • nie wszystkie lektury nam się spodobają, ale mimo to spróbujmy je przeczytać,
          • przychodzimy na spotkanie nawet, jeśli nie udało się nam dokończyć lektury,
          • każdy członek klubu jest mile widziany, bez względu na to w jakim tempie czyta,
          • jesteśmy otwarci na nowych autorów i nowe książki,
          • przede wszystkim mamy się dobrze bawić!

           

          PRZYJDŹ DO NAS!  ZAPRASZAMY!


          Nowości  Dyskusyjnego  Klubu  Książki

           

          Biblioteka szkolna otrzymała także pakiet książek dla  Dyskusyjnego Klubu Książki. Książki po wykorzystaniu zostaną odesłane do biblioteki we Wrocławiu.

             

           


          29 października 2014 r. odbyło się pierwsze spotkanie młodzieżowej grupy Dyskusyjnego Klubu Książki „CZYTELNICK”. Dyskutowaliśmy o książce Aghaty Christie „Noc w bibliotece”. W rezydencji pułkownika Bantry’ego, szanowanego arystokraty zostają znalezione zwłoki młodej dziewczyny. Nikt nie wie, kim ona jest ani jak trafiła do Gossinghton Hall. Kto zabił? Jeżeli chcecie się dowiedzieć koniecznie przeczytajcie książkę!

          ___________________________________________________________________________________________

          17 grudnia 2014 r. odbyło się kolejne spotkanie DKK. W przedświątecznym nastroju, przy kawie, herbacie i pierniku dyskutowaliśmy o książce Johna Greena „Gwiazd naszych wina”. To opowieść o szesnastoletniej Hezel, chorej na raka tarczycy. Bohaterka nie chodzi do szkoły, nie ma przyjaciół i nie prowadzi takiego życia jak inne dziewczyny w jej wieku. Poddawana jest ciężkim terapiom i nie może funkcjonować bez butli z tlenem, którą ze sobą wszędzie bierze. Uczęszcza na spotkania grupy wsparcia dla chorej młodzieży, gdzie poznaje Augustusa. Chłopak ma za sobą walkę rakiem tkanki kostnej w efekcie, której stracił nogę. Między młodymi rodzi się uczucie, dzięki któremu wreszcie mogą spojrzeć na siebie inaczej, niż przez pryzmat nieuchronnej śmierci. „Gwiazd naszych wina” to wzruszająca opowieść o miłości, o życiu, w którym mimo ciężkiej choroby może zdarzyć się coś pięknego. W książce zawarte są pytania: czym są choroba i zdrowie, czym życie i śmierć, jaki ślad człowiek może pozostawić po sobie na świecie. Na członkiniach klubu książka zrobiła wrażenie. Uznały, że jest to melodramat. Podkreślały, że autor ukazał młodych ludzi walczących z nieuleczalna chorobą takimi jacy są naprawdę, że człowiek chory nadal pozostaje człowiekiem. Ma swoje marzenia, radości, smutki, przeżywa pierwsze miłości i rozczarowania. Jednak nastoletniej płci męskiej książka nie porwała, nie przemówiła, w trakcie dyskusji podały głosy, że jest nudna, że to romansidło, wyciskacz łez przeznaczony dla dziewcząt.

          __________________________________________________________________________________________

          9 lutego 2015 r. - kolejne spotkanie DKK, na którym dyskutowaliśmy o książkach reportera „Gazety Wyborczej”, Jacka Hugo-Badera, „Dzienniki kołymskie i „Biała gorączka”. „Dzienniki kołymskie” to zapis kilkumiesięcznej podróży autora odbytej na motorze przez Kołymę i tereny dawnego gułagu. Natomiast „Biała gorączka” składa się z dwóch części: w pierwszej Bader opisuje swoje doświadczenia i wrażenia z podróży wzdłuż całej Rosji: od Moskwy aż po Władywostok, a druga to zbiór wcześniejszych reportaży z „Gazety Wyborczej o Związku Radzieckim. 

          ___________________________________________________________________________________________

          Na spotkaniu 25 marca 2015 r. dyskutowaliśmy o „Mieście 44”. „Miasto 44” – książka, która powstała na podstawie filmu Jana Komasy pod tym samym tytułem. Akcja powieści rozgrywa się w Warszawie 1944 roku, przed i w czasie Powstania Warszawskiego. Jest to opowieść o młodych ludziach, opowieść o odwadze, poświęceniu, przyjaźni i miłości. Książka ukazuje losy Stefana, Biedronki, Kamy, Beksy, Górala, Rogala walczących w powstaniu. Bohaterowie książki nie są idealnymi postaciami pragnącymi zginąć za ojczyznę, ale zwykłymi młodymi ludźmi, pełnymi życia, ale też czasem bezradnymi wobec okrucieństwa wojny. Powieść wywoła bardzo żywą dyskusję wśród klubowiczów. Podzieliła młodzież na zwolenników książki i na przeciwników. Porównywano książkę z filmem. Zwolennicy podkreślali, że książka jest piękna i wzruszająca. Udowadniali, że powieść w przeciwieństwie do filmu skupia się na emocjach  i przeżyciach wewnętrznych bohaterów. Jest dopełnieniem filmu.

          ___________________________________________________________________________________________

          22 kwietnia 2015 r. odbyło się kolejne spotkanie członków DKK pod hasłem „Moja ulubiona książka”. Młodzież dyskutowała o książkach, które wywarły na niej wrażenie, do których chętnie by powróciła i które poleciłaby koleżankom i kolegom. Dyskusja rozpoczęła się od książki Nicolasa Sparksa „Bezpieczna przystań”. Jest to romans obyczajowy, historia o miłości, nienawiści, bólu i pragnieniu. Książka jest wzruszająca, trzyma w napięciu, a nawet wywołuje łzę. Kolejna zaproponowana książka to „List w butelce” w/w autora. Piękna historia miłosna, ale bez happy endu. Następnymi zaproponowanymi książkami były „Gwiazd naszych wina” Johna Greena, która urzekła klubowiczki oraz „Neva” Sary Grant. Dyskutowałyśmy też o książkach Moniki Szwai i Izabeli Sowy, a także o powieściach kryminalnych Harlana Cobena, Camilli Läkberg i Zygmunta Miłoszowskiego. Nasze dyskusje wywołały wiele emocji i rozbieżności i pozwoliły każdemu dostrzec inne wartości i przesłanie. Cytat Umberto Eco „Kto czyta książki, żyje podwójnie” w pełni oddaje sens czytania książek i rozmawiania o nich..

          __________________________________________________________________________________________

          Na ostatnim spotkaniu przed wakacjami, które odbyło się 17 czerwca 2015 r. postanowiliśmy porozmawiać o tym jakie książki zabrać na wakacje. Jak zawsze nie obyło się bez dyskusji. I tak Basia polecała cykl „Niezgodna” Veronici Roth. Następna klubowiczka również Basia polecała „Akademię Wampirów” Rochelle Mead - światowy bestseller. Z kolei Patryk polecał „Zmierzch” Sthepenie Meyer. Najpopularniejszą bestsellerową sagę, której nie trzeba rekomendować. Kolejny uczestnik spotkania Kamil, który interesuje się mentalizmem i technikami manipulacji, polecił ebook „Mentalizm, kompendium wiedzy” Krzysztofa Galosa.

          __________________________________________________________________________________________

          30 września 2015 r. odbyło się pierwsze po wakacyjnej przerwie spotkanie DKK „Czytelnick”. Spotkanie miało charakter organizacyjny, ale też dzieliliśmy się wrażeniami z lektur przeczytanych w wakacje. Rozmawialiśmy także o ulubionych autorach o miejscach, w których lubimy czytać. Kamil przeczytał „Poradnik pozytywnego myślenia”. Książkę pełną optymizmu, humoru, a szczególnie wiary w szczęśliwe zakończenie, zawierającą cenne refleksje. Basia poleciła powieść „Daj nam ostatnią szansę” Piękna, wzruszająca historia o dwójce kochających się ludzi, w której jedno z nich będzie walczyło o życie. Jania opowiedziała o książce „Dziewczyna i chłopak, wszystko na opak”. Jest to typowa lektura dla młodzieży wzbogacona jednak o głębsze treści dotyczące wątpliwości w to, co się wierzy, i wiary w to, co się czuje. Druga Basia przekazała swoje wrażenia z książki „Papierowe miasta”. Wybraliśmy również książki o których będziemy dyskutować w tym roku szkolnym. W październiku hasłem przewodnim spotkania będzie „Romans w literaturze popularnej” i będziemy rozmawiać o trzech książkach o miłości: „Trzy metry nad niebem” Frederica Mocci, „Love,Rosie” Cecelii Ahern i „Dla Ciebie wszystko” Nicolasa Sparksa. Natomiast tematem przewodnim spotkania w listopadzie będzie hasło „Pamiętajmy o tych, którzy odeszli” na tym spotkaniu będziemy poruszać problematykę II wojny światowej w oparciu o wspomnienia ludzi, którym przyszło żyć w niezwykle burzliwych czasach: „Rotmistrza Pileckiego. Ochotnika do Auschwitz” Adama Cyry, ”Ostatnich świadków. Utworów solowych na głos dziecięcy” Swietłany Aleksijewicz (tegorocznej laureatki Nagrody Nobla) oraz ”Kronikę dni oblężenia Wrocławia 22 I-6 V 1945” Pitera Peikerta.a.

          __________________________________________________________________________________________

          4 listopada 2015 r. roku odbyło się kolejne spotkanie DKK, przebiegało pod hasłem „Romans w literaturze popularnej”. Dołączyło do nas dwóch nowych członków Weronika i Paweł. Dyskusję rozpoczęliśmy od interpretacji pojęcia romans. Nasze klubowiczki stwierdziły, że romanse to historie miłosne, które trochę bawią, trochę wzruszają. Pozwalają oderwać się od rzeczywistości. Poprawiają nastrój i pozwalają się zrelaksować. Natomiast klubowicze stwierdzili, że jest to kiczowata literatura przedstawiająca nierealne historie, czytana przez kobiety. Omawialiśmy trzy książki: „Dla Ciebie wszystko”, „Trzy metry nad niebem” i „Love, Rosie”. 

          __________________________________________________________________________________________

          Tematem przewodnim kolejnego spotkania, które odbyło się 2 grudnia 2015 r. było hasło „Pamiętajmy o tych, którzy odeszli”. Na spotkaniu dyskutowaliśmy o książkach „Rotmistrz Pilecki. Ochotnik do Auschwitz”, ”Ostatni świadkowie. Utwory solowe na głos dziecięcy” oraz ”Kronika dni oblężenia Wrocław 22 I-6 V 1945”. Rozmawialiśmy też o książce Anny Herbich „Dziewczyny z Syberii. Prawdziwe historie” i książce Patrycji Bukalskiej „Sierpniowe dziewczęta 44”. Na zakończenie dyskusji młodzież stwierdziła, że opisywane we wspomnieniach wydarzenia często wykraczają poza granice wyobraźni współcześnie żyjących.

          ___________________________________________________________________________________________

          Kolejne spotkanie naszego DKK odbyło się 30 marca 2016 r. pod hasłem „Nowa era powieści kryminalnej”. W ostatnich latach powieść kryminalna stała bardzo popularna. Skąd to wielkie zainteresowanie kryminałem? Co daje nam literatura kryminalna, czego nie odnajdziemy w innych powieściach? Na te pytania staraliśmy się odpowiedzieć rozmawiając o przeczytanych przez nas kryminałach. Dyskusję rozpoczęliśmy od książek Harlana Cobena, w których „zakochała się” Basia jedna z naszych klubowiczek. Następną książką o której rozmawialiśmy to „A B C” Agathy Christie. Refleksjami z przeczytanego utworu podzielił się z nami Staszek, który stwierdził, że książka niezbyt mu się podobała jak na klasykę kryminału. Natomiast druga Basia przeczytała „Statek śmierci” Yrsy Sigurdardóttir. Stwierdziła, że w powieści brakuje napięcia, niespodziewanych zwrotów akcji, fabuła jest zbyt rozwlekła, a akcja nabiera tempa dopiero pod koniec. Rozmawialiśmy też o kryminałach Marka Krajewskiego, Zbigniewa Miłoszewskiego oraz o powieściach Joanny Chmielewskiej, Katarzyny Bondy i szwedzkiej pisarki Camilli Läckberg. Wspomnieliśmy o serii Millenium oraz o innych autorach kryminałów. To wciągające powieści, rozwijające wyobraźnię czytelnika, uczące dedukcyjnego myślenia. Pozwalają oderwać się od rzeczywistości, zapomnieć o problemach, troskach, kłopotach dnia codziennego. I właśnie dlatego cieszą się obecnie takim zainteresowaniem.

          ___________________________________________________________________________________________

          18 kwietnia 2016 r. rozmawialiśmy o predyspozycjach zawodowych i planowaniu kariery edukacyjnej i zawodowej. Kilku członków naszego klubu kończy kolejny etap edukacyjny mają już za sobą egzamin zawodowy i teraz przygotowują się do egzaminu maturalnego. Dzisiaj ważnym pytaniem dla młodego człowieka jakie sobie stawia jest pytanie: jak odnaleźć się na rynku pracy i jak planować dalszą drogę edukacyjno-zawodową, aby mieć pracę, i mieć satysfakcję z jej wykonywania. Uczniowie dyskutowali na temat planowania własnej kariery, nad możliwościami uzyskania doświadczenia zawodowego, zastanawiali się jakie wyznaczać sobie cele, jak je realizować, aby dobrze pokierować swoim życiem zawodowym. Członkowie klubu zapoznali się z materiałami z serii „ZAMEK” dostępnymi w bibliotece szkolnej: Danuta Piróg „ZAMEK – rozpoznawanie predyspozycji zawodowych. Przewodnik dla uczennic i uczniów”, „ZAMEK – materiały metodyczno-informacyjne opracowane w ramach projektu - Poznaj swoje predyspozycje zawodowe”. Opracowanie zawiera karty zawodów i kwalifikacji zawodowych. Naszą dyskusję podsumowaliśmy stwierdzeniem, że rozpoznawanie własnych umiejętności i predyspozycji oraz przeanalizowanie swoich dotychczasowych doświadczeń, które mogą być przydatne w przyszłej pracy zawodowej to po prostu ocena samego siebie.  

          __________________________________________________________________________________________

          Na kolejnym spotkaniu, odbytym 24 maja 2016 r., rozmawialiśmy książkach podróżniczych. Książek tego gatunku jest dość dużo, oprócz typowych przewodników, można znaleźć też ciekawe reportaże, a także barwne relacje z wypraw zarówno cenionych podróżników jaki i mniej znanych osób, które dzielą się z czytelnikami wspomnieniami ze swoich podróży z różnych strony świata. My wybraliśmy trzy książki: Martyny Wojciechowskiej „Kobieta na krańcu świata”, Beaty Pawlikowskiej „Blondynkę w Chinach” i Wojciecha Cejrowskiego „Przewodnik WC”. Rozmawiałyśmy też o książce „Jak odkrywałam Amerykę” Ewy Krasnodębskiej. Naszą dyskusję podsumowaliśmy stwierdzeniem , że dobrze jest sięgnąć po interesującą literaturę podróżniczą. Książki te mają bowiem kilka zasadniczych zalet. Przede wszystkim czyta się je z przyjemnością i wciągają na długie godziny. Na atrakcyjność ich także mają wpływ piękne kolorowe ilustracje i zdjęcia z dalekich podróży. Dostarczają też wiedzy o świecie w przystępny i ciekawy sposób. Wydania, przeważnie kolorowe i drukowane na papierze kredowym, nie tylko zachęcają bogactwem treści, ale i zachwycają szatą graficzną. 

          __________________________________________________________________________________________

          8 czerwca 2016 r. odbyło się  nasze przedostatnie spotkanie Klubu. Poświęcone było literaturze fantasy. Dyskusję rozpoczęłyśmy od wyjaśnienia pojęcia fantasy. Dyskutowałyśmy o trylogii J.R. Tolkiena „Władca Pierścieni”, o książkach Andrzeja Pilipiuka, o „Wiedźminie” Andrzeja Sapkowskiego. Na zakończenie zastanawiałyśmy się dlaczego książki fantasy są obecnie tak popularne wśród młodzieży? Oto nasze wnioski: Magia jest dla młodzieży czymś nierzeczywistym, a książki fantasy pozwalają oderwać się od rzeczywistości. Nasz  świat często wydaje się przewidywalny i nudny dlatego ucieczka od świata realnego daje wiele przyjemności. Czytając tego typu książki młodzież utożsamia się z bohaterami, staje się kimś innym, przeżywa wspaniałe przygody, niezwykłe miłości. Dlatego fantasy daje przyjemną rozrywkę, odpoczynek. 

          ___________________________________________________________________________________________

          22 czerwca 2016 r. odbyło się ostatnie przed wakacjami spotkanie DKK, na którym przy pizzy podsumowaliśmy działalność klubu w roku szkolnym 2015/2016 i rozmawiałyśmy o naszych ulubionych książkach wartych przeczytania w wakacje. Oto polecane tytuły Milion małych kawałków, Never, never, Ostatnia piosenka, Więzień Labiryntu, Ponad wszystko. Cień wiatru. Metro 2034, Dary Anioła. Spotkanie upłynęło w miłej atmosferze.  

          ___________________________________________________________________________________________

          Dyskusyjny Klub Książki „Czytelnick” rozpoczął swoją działalność w nowym roku szkolnym 2016/2017. Spotkanie inauguracyjne odbyło się 12 października 2016 r. Było to spotkanie organizacje, na którym planowaliśmy co będziemy czytać w nowym sezonie. Podzieliliśmy się też wrażeniami z wakacyjnych lektur. Wiola polecała dwie książki „Dar” Doroty Majsterkowicz i „Śnieżną noc” Johna Greena. Natomiast Nnatalia Ola i Magda zachęcały do czytania cyklu „After” składającego się z pięciu tomów. Zuza reklamowała „Złodziejkę książek” Markusa Zusaka, a Roksana „Igrzyska śmierci” Suzannae Collins.Po żywej dyskusji zdecydowaliśmy, że na następnym spotkaniu będziemy dyskutować o „Dziewczynie z pociągu” Pauli Hawkins.

          __________________________________________________________________________________________

          27 października 2016 r. odbyło się spotkanie, na którym dyskutowaliśmy o bestsellerze Pauli Hawkins „Dziewczyna z pociągu”. Główna bohaterka Rachel od wielu miesięcy dojeżdża pociągiem do pracy, którą straciła. Jest po trzydziestce, rozwiedziona i nadużywa alkoholu. Wstydzi się swojego nałogu, obecnego życia. Ukrywa fakt zwolnienia z pracy przed swoją współlokatorką i udaje, że wszystko jest w porządku. Pociąg, którym jeździ zawsze zatrzymuje się przed semaforem, dokładnie naprzeciwko szeregu domów. W jednym z domów mieszka młode małżeństwo, które codziennie obserwuje. Zaczyna się jej nawet wydawać, że zna ludzi mieszkających w tym domu. Uważa, że prowadzą idealne życie. Nagle któregoś dnia widzi coś dziwnego, zaskakującego, co burzy jej wyobrażenia o szczęśliwym małżeństwie. Widzi tylko przez chwilę, bo pociąg rusza dalej, ale to wystarcza. Od tego momentu wszystko się zmienia. Nie wie jeszcze, że to, co zobaczyła, wprowadzi w jej życiu zamieszanie i sprowadzi na nią kłopoty. „Dziewczyna z pociągu” opowiadana jest z punktu widzenia trzech kobiet : Rachel, Megan oraz Anny – nowej żony Toma byłego męża Rachel. Klubowicze stwierdzili, że książka wciąga i może wywołać dreszczyk emocji. 

          ___________________________________________________________________________________________

          Stephen King mistrz nie tylko horroru, pod takim hasłem, 7 grudnia 2016 r. odbyło się spotkanie DKK. Na spotkaniu rozmawialiśmy o powieściach „Lśnienie” i „Pan Mercedes”. W książkach są tajemnice, elementy zaskoczenia i nieoczekiwane zwroty akcji.

          __________________________________________________________________________________________

          W świątecznej scenerii, miłej, pachnącej ciastem i kawą, kawiarni odbyło się przedświąteczne spotkanie DKK. Rozmawiałyśmy o książce „W śnieżną noc”, która dodatkowo wprowadziła nas w nastrój świąt. Jest to typowa literatura młodzieżowa, ukazuje bowiem problemy nastolatków, ich codzienność, perypetie miłosne i relacje z dorosłymi. Czyta się ją lekko i przyjemnie, napisana jest z poczuciem humoru. Nasze klubowiczki uznały, że książka jest piękna. Zachęcamy do przeczytania!:)

          ___________________________________________________________________________________________

          19 stycznia 2017 r. dyskutowaliśmy o książkach Złodziejka książek Marcusa Zusaka i Cień wiatru Carlosa Ruiza Zafona. Złodziejka książek to wyjątkowa książka przede wszystkim ze względu na narratora, którym jest Śmierć. Śmierć mająca dobre serce i wiele współczucia dla swoich ofiar. Bohaterką powieści jest mała Liesel, którą matka zostawia u rodziny zastępczej w Molching koło Monachium, ponieważ nie może jej przy sobie zatrzymać. Bohaterka kradnie książki bowiem nie może bez nich żyć. Jest nimi zafascynowana, jest zafascynowana czytaniem. Z powodu braku pieniędzy musi kraść książki lub czytać je w bibliotece domu burmistrza Klubowiczki uznały, że jest to piękna i smutna historia codziennego życia niemieckiej rodziny i ich znajomych w czasie II wojny. Podkreśliły oryginalność narracji w postaci Śmierci. Książka piękna, czyta się ją z przyjemnością tylko ostatnie rozdziały są ponure ale wart po nią sięgnąć. Z kolei głównym bohaterem książki Zafona Cień wiatru jest Daniel Sempre, chłopiec, który bardzo wcześnie w życiu stracił matkę. Kiedy Daniel skończył 10 lat, jego ojciec, księgarz i antykwariusz, zabiera go na Cmentarz Zapomnianych Książek, miejsce ukryte w samym sercu Barcelony. Przyciągnięty przez magię miejsca Daniel, spośród wielu tomów, wybiera "Cień wiatru" nieznanego nikomu autora, Juliana Caraxa. Daniel postanawia odnaleźć każdy ślad prowadzący do autora książki. i. 

          ___________________________________________________________________________________________

          8 lutego 2017 r. spotkanie poświęcone książkom Wyśnione miejsca Brenny Yovanoff i Hopelees Colleen Hoover. "Wyśnione miejsca" to opowieść o przyjaźni, o życiu wrażliwych nastolatków, których przerastają problemy i szukają ucieczki od samych siebie. To opowieść o miłości, która potrafi otworzyć i uleczyć dusze. Hopelees to powieść, obok której trudno przejść obojętnie. Opowiada o miłości, która zdoła przetrwać wszystko, nawet te najbardziej dramatyczne i trudne życiowe zdarzenia. Jest jednocześnie pełna romantyzmu i tragedii, która spotyka naszych bohaterów. Podsumowując, jest to niezwykle emocjonująca książka. Czyta się ją bardzo szybko, nie ma dłużyzn i zbędnych fragmentów. Warto sięgnąć po obie książki, ponieważ zaskakują i zachwycają czytelnika.

          ___________________________________________________________________________________________

          3 marca 2017 r. na spotkaniu DKK rozmawiałyśmy o książce księdza Jana Kaczkowskiego Życie na pełnej petardzie czyli wiara, polędwica i miłość. Spotkanie rozpoczęłyśmy od rozmowy na temat postaci księdza Kaczkowskiego. Ksiądz był wyjątkowym człowiekiem, pomimo choroby nowotworowej poświęcał się innym ludziom dotkniętym przez los. Był założycielem i prezesem Hospicjum pw Św. Ojca Pio w Pucku. Znany ze swej działalności hospicyjnej, prowadził wykłady i warsztaty z tematyki hospicyjnej. Docierał do ludzi z różnych środowisk nie tylko katolickich. Książka Życie na pełnej petardzie… to szczera i poruszająca rozmowa Piotra Żyłki z księdzem. Rozmowa dotycząca trudnych tematów związanych z wiarą, powołaniem, chorobą. Ksiądz Jan na wszystkie pytania odpowiadał wprost, rzeczowo, konkretnie, często prezentując inne zdanie niż większość duchownych w naszym kraju, do wielu spraw podchodził z humorem. Miał przy tym ogromny dystans do samego siebie. Nasze rozważania na temat książki podsumowały klubowiczki stwierdzając, że książkę powinni przeczytać przede wszystkim młodzi ludzie ponieważ pozwala zastanowić się nad sobą, nad swoją duchowością, nad swoim życiem i nad tym co w życiu jest naprawdę ważne.

          ___________________________________________________________________________________________

          23 marca 2017 r. dyskutowałyśmy o książce „Spalona żywcem” i o życiu kobiet arabskich. „Spalona żywcem” to prawdziwa i wstrząsająca historia kobiety, która stała się ofiarą brutalnej praktyki tzw. zbrodni honorowej, opacznie rozumianego honoru. Bohaterka opisuje życie dziewcząt i kobiet arabskich w świecie rządzonym przez mężczyzn. Uczestniczki spotkania stwierdziły, że książka jest szokująca, a jednocześnie wzrusza i zmusza do refleksji. Trudno zrozumieć, że coś takiego dzieje się na świecie. Dzięki książce dowiadujemy się jak wygląda życie arabskich kobiet, jak są traktowane przez mężczyzn. Opowieść jest niesamowita, wciąga i czyta się ją jednym tchem. Pozostaje na długo w pamięci. Polecamy!  

          ___________________________________________________________________________________________

          XIV Dolnośląskie Spotkania  Pisarzy z Młodymi  Czytelnikami „Z książką na walizkach”. Parada czytelnicza.

          10 czerwca 2017 r. nasz DKK wziął udział w Paradzie czytelniczej. Barwna parada przeszła ulicami Wołowa w ramach finału akcji XIV Dolnośląskich Spotkań Pisarzy z Młodymi Czytelnikami „Z książką na walizkach”. Tegoroczna edycja odbywała się pod hasłem „A to historia”. W finale uczestniczyło 13 pisarzy: Grażyna Bąkiewicz, Zuzanna Orlińska, Beata Ostrowicka, Renata Piątkowska, Kazimierz Szymeczko, Paweł Wakuła, Katarzyna Wasilkowska, Sergiusz Pinkwart, Agnieszka Tyszka, Andrzej Żak, Dorota Combrzyńska – Nogala, Joanna Zagner – Kołat oraz gościnnie Krystyna Śmigielska. Na wołowskim rynku odbyły się prezentacje autorów, były kiermasze książek wydawnictw Akapit i Literatura. Nasze uczennice, jak zawsze, wspaniale się zaprezentowały nie tylko na paradzie, ale były także wolontariuszkami częstowały uczestników imprezy cukierkami i roznosiły ulotki. W akcji uczestniczyły: Natalia Ignaszewska, Roksana Śmigielska, Aleksandra Przybysz, Wioleta Odziemek, Weronika Żyża, Karolina Kusy, Paulina Janicka, Anna Pietroń, Agnieszka Kluczek i Julia Matjas. Dziękujemy bardzo za zaangażowanie i udział w tym przedsięwzięciu.

          Zapraszamy do galerii.

          __________________________________________________________________________________________

          29 września 2017 r. odbyło się spotkanie inaugurujące działalność klubu w roku szkolnym 2017/2018. Na spotkaniu ustaliłyśmy harmonogram działań i dyskutowałyśmy o książkach przeczytanych w wakacje. Klubowiczki polecały książkę „Czekoladowy tort z Hitlerem. Tajny dziennik Helgi Gebbels”. Książka to dziennik 12 letniej Helgi, która opisuje swoje życie przed wojną i w czasie wojny, w bunkrze, krótko przed zabiciem jej i rodzeństwa przez matkę i samobójstwem rodziców. Kolejna polecana książka to „Ponad wszystko” Nicoli Yoon. Książka o chorej dziewczynie, która z powodu choroby nie może wychodzić z domu. Bohaterka zakochuje się i dopiero miłość uświadamia jej ile traci przez chorobę. Następna „To” Stephena Kinga wspaniale napisane dzieło budzące grozę i trzymająca w napięciu. „Szept cyprysów” wzruszająca historia o tym, że przyszłość związana jest z przeszłością i nie da się przeszłości wymazać. Opowieść o miłości i silnych więzach łączących babcie z wnuczką.

          W tym roku będziemy czytać: Asher J.: 13 powodów, Dekalog księdza Jana Kaczkowskiego, Paris B. A.: Za zamkniętymi drzwiami, Michalak K.: Bezdomna, Michalak K.: Nie oddam dzieci, Saldman F.: Twoje zdrowie w twoich rękach, Wohlleben P.: Sekretne życie drzew, Fiedoruk N.: Jak pokochać centra handlowe, Piotr C.: Pokolenie IKEA, Picoult J.: Małe wielkie rzeczy, Salinger J.D.: Buszujący w zbożu, Grzebałkowska M.: Rok 1945, Doerr A.: Światło, którego nie widać, Bator J.: Ciemno, prawie noc, Bonda K.: Pochłaniacz, Okularnik, Lampiony, Mróz R.: Immunitet.

          Na następnym spotkaniu będziemy dyskutować o książkach 13 powodów J. Asher i Dekalog księdza Jana Kaczkowskiego.

              


          3 listopada 2017 roku członkinie DKK spotkały się by dyskutować o książce Jay’a Ashera „Trzynaście powodów”. Pewnego dnia nastolatek Clay Jensen wraca do domu ze szkoły i przed drzwiami znajduje paczkę. Zawiera ona taśmy magnetofonowe z nagraniami koleżanki ze szkoły Hannah Baker, która niedawno odebrała sobie życie. Dziewczyna na taśmach wyjaśnia, że istnieje trzynaście powodów, dla których zdecydowała się na ten krok. Clay jest jednym z nich, a jak wysłucha nagrania, dowie się dlaczego. Chłopak przez całą noc wędruje po mieście, a przewodnikiem jest głos Hannah. Staje się świadkiem jej bólu i osamotnienia oraz poznaje prawdę o sobie i otaczających go ludziach, staje się świadkiem bólu i osamotnienia Hannah. Tematyka poruszana w książce okazała się bardzo trudna, ale jakże aktualna i nieobca młodzieży. Członkinie dyskutowały o samotności i izolacji w grupie, prześladowaniu przez koleżanki i kolegów o tym co może spowodować plotka. Drugą książką odmienną od pierwszej, o której dyskutowałyśmy był „Dekalog księdza Jan Kaczkowskiego”. Ciekawy wywiad z ks. Kaczkowskim poruszający wiele codziennych i trudnych spraw życia ludzkiego. Dziewczyny stwierdziły, że książka zawiera wskazówki, jak żyć, by nie przegrać życia i wygrać to, co w życiu najważniejsze.

          Kolejne spotkanie ponownie w listopadzie z druga grupą klubowiczów!

                


          8 grudnia 2017 r. odbyło się spotkanie drugiej grupy, na którym dyskutowałyśmy ponownie o książce „Trzynaści powodów” oraz o książce „Światło, którego nie widać” Anthony’ego Doerra. Książka Anthony’ego Doerra „Światło, którego nie widać” to niezwykła historia rozgrywająca się w czasie drugiej wojny światowej. Akcja utwory toczy się równolegle we Francji i Niemczech. Głównymi bohaterami powieści są Marie-Laure oraz Werner. Dziewczynka w wieku 6 lat traci wzrok, ale dzięki pomocy i cierpliwości ojca, uczy się świata. Czytając razem z bohaterką dotykamy, słuchamy, wąchamy, liczymy i poznajemy otaczający świat. Z kolei Werner wychowuje się wraz z siostrą w sierocińcu. Kiedy chłopak znajduje zepsute radio i naprawia je, technika staje się jego pasją, a znaleziona przypadkowo w eterze naukowa audycja dla dzieci odmienia jego życie. Losy  bohaterów splotą się w sierpniu 1944 roku w Saint-Malo na wybrzeżu Bretanii. W utworze pojawia się też watek sensacyjny z pogranicza baśni dotyczący brylantu „Morze Ognia”, który ma wpływ na przebieg wydarzeń i daje wieczne życie. Klubowiczki stwierdziły, że nie jest to typowa powieść wojenna, przedstawia niezwykłą i wzruszającą historię. Książka wciąga i czyta się ją przyjemnie. Warto po nią sięgnąć


          15 grudnia 2017 r. na wspólnym przedświątecznym spotkaniu dyskutowałyśmy o dwóch książkach „Buszujący w zbożu” Jeromiego Dawida Salingera i „Za zamkniętymi drzwiami”. B.A. Paris „Buszujący w zbożu” opowiada historię zbuntowanego szesnastolatka Holdena Caulfielda. Holden nie mogąc pogodzić się z otaczającą go głupotą, podłością, a przede wszystkim zakłamaniem świata dorosłych, ucieka ze szkoły i przez kilka dni „buszuje” po Nowym Jorku. Klubowiczki dyskutując o powieści podkreślały samotność Holdena, rozumiały jego chęć ucieczki  od świata. Uważały też, że świat dorosłych bywa dziwny i sztuczny. Zastanawiały się również przeciwko czemu chłopak się buntuje. Zaznaczyły, że książka się im podobała ze względu na przedstawione w niej problemy dotyczące młodzieży. Jest wciąż aktualna pomimo tego, że została napisana w latach pięćdziesiątych. Uznały, że w życiu warto jest poszukiwać celów, możliwości, by w końcu znaleźć to co się chce, czego się pragnie. Druga książka to thriller „Za zamkniętymi drzwiami” porusza trudny problem przemocy psychicznej w domu. Jest to opowieść o pozornie idealnym małżeństwie Grace i Jacka, przeplatana opisami teraźniejszość „Teraz” i przeszłości „Kiedyś”. Znajomość bohaterów rozpoczyna się od niewinnego spotkania w parku. Jack wydaje się idealnym mężczyzną, miłym i szarmanckim prawnikiem broniącym maltretowanych kobiet. Grace się zakochuje w nim. Po ślubie jednak zaczyna się jej koszmar, okazuje się bowiem, że „wspaniały mąż” jest psychopatą, despotą i tyranem zamykającym Grace w domy. Próby oporu kobiety kończą się kolejnymi karami, upokorzeniami i cierpieniami. Klubowiczki stwierdziły, że powieść wciąga, towarzyszy jej dreszczyk emocji: co będzie dalej?. Natomiast okrucieństwo i perfidia Jacka jest zdumiewająca. Zadawały pytanie jak można tak znęcać się nad drugą osobą, deptać jej godność, sprawdzać odporność psychiczną. Dyskusję podsumowałyśmy stwierdzeniem, że takie „idealne pary” zdarzają się w rzeczywistości, a takie dramaty dzieją się latami za zamkniętymi drzwiami i nikt o nich nie wie ani rodzina, ani znajomi.

          Następne spotkanie DKK odbędzie się w styczniu i będziemy rozmawiać o książce „Twoje zdrowie w twoich rękach” oraz zdrowym żywieniu.

                


          9 lutego 2018 r. dyskutowałyśmy o książce Frédérica Saldmanna „Twoje zdrowie w twoich rękach”. Autor książki jest lekarzem francuskich gwiazd i celebrytów. W książce, jak pisze z tyłu na okładce, proponuje nowy sposób myślenia o zdrowiu i medycynie. Jego teza brzmi: "wykorzystaj własne zasoby organizmu, by zapobiegać schorzeniom i lepiej zarządzać swoim zdrowotnym kapitałem. (…) przekonuje, by wziąć zdrowie w swoje ręce, i podpowiada, jak lepiej używać własnego ciała i cieszyć się dłuższym życiem”. Książka podzielona jest na pięć części, będących filarami dobrego zdrowia. A te filary to: odżywianie, zarządzanie ciałem, codzienna pielęgnacja w celu zachowania go w dobrej formie, utrzymywanie kondycji umysłu oraz panowanie nad sobą i optymizm. Autor zachęca do zmiany nawyków żywieniowych, podaje jak trzeba się odżywiać i opisuje jak działa organizm. Klubowiczki stwierdziły, że w książce znajduje się wiele zaskakujących ciekawostek np.: spalanie kalorii na horrorach, picie kieliszka wina wieczorem, zjadanie codziennie trzech kostek gorzkiej czekolady, oszukiwanie apetytu zapachem mięty w wazoniku umieszczonym na stole czy też drapanie kostek przynoszące rozluźnienie i relaks w sytuacji stresowej. I podkreśliły, że autor nie proponuje katujących diet i męczących ćwiczeń, lecz zasady, które może stosować nawet najbardziej leniwy człowiek. Wystarczy tylko chęć i dobra wola. Refleksje nad książką podsumowałyśmy stwierdzeniem,  że po przeczytaniu zawartych w niej porad każdy może się stać trenerem swojego zdrowia, ponieważ „Twoje zdrowie jest w Twoich rękach!” Rozmawiałyśmy też o stosowaniu diet, wartościach odżywczych owoców i warzyw , zdrowej żywności w oparciu o książki „ABC witamin” Christyny Scott-Mancrieff, „Apteka żywności” Jeana Carpera i „Bukiet warzyw” Aleksandry Chomicz i Aliny Stradeckiej.

                


          9 marca 2018 r. dyskutowałyśmy o książkach Katarzyny Michalak „Bezdomna” i „Nie oddam dzieci”. „Bezdomna” to książka poruszająca wiele tematów, ale oczywiście tematem przewodnim jest bezdomność. Główna bohaterka, Kinga Król, w wigilijny wieczór zamyka się w kontenerze na śmieci i chce popełnić samobójstwo. Niespodziewane pojawienie się kota sprawia, że Kinga chce mu dać wolność i wypuszcza kota na zewnątrz. W tym momencie pojawia się Joanna Reszka, dziennikarka spędzająca samotnie wigilię. Aśka pod wpływem impulsu zaprasza Kingę do swojego domu. Angażuje się w pomoc Kindze, a kobieta  stopniowo się przed nią otwiera traktując ją jak przyjaciółkę. Czy intencje Aśki są czyste? Czy faktycznie chce pomóc Kindze i chce być jej przyjaciółką, a może poszukuje ciekawego tematu na artykuł w gazecie? Jeżeli chcecie się dowiedzieć przeczytajcie książkę. Koniecznie! Klubowiczki stwierdziły, że problem bezdomności może dotknąć każdego, ponieważ jej przyczyny bywają bardzo różne i nie zawsze tak oczywiste jak mogłoby się nam wydawać. Spotykając osobę bezdomną nie wiemy jakie przyczyny doprowadziły ją do tej sytuacji. Książka wzbudza skrajne emocje, jest pełna dramatyzmu, oraz skomplikowanych relacji rodzinnych, to historia, która może toczyć się obok nas. Natomiast powieść Nie oddam dzieci porusza bardzo ważny problem utraty bliskiej osoby, żałoby po jej stracie oraz odpowiedzialności za innych. Bohaterem książki jest Michał Sokołowski, młody i utalentowany chirurg, którego praca zawodowa pochłania całkowicie i powoduje, że przestaje istnieć dla niego inny świat, a szczególnie rodzina. Dopiero gdy jego ukochana żona i synek giną w wypadku samochodowym Michał zaczyna rozumieć co tak naprawdę jest w życiu ważne. Jednak to nie koniec jego tragedii. Bohater z rozpaczy po stracie  najbliższych popada w alkoholizm. A teściowa obwinia go o tę tragedię. Jednak Michał podnosi się i postanawia stawić czoła przeciwnościom oraz rozpocząć walkę o prawa do opieki nad pozostałymi dziećmi. W dyskusji stwierdziłyśmy, że powieść oprócz problemu utraty bliskiej osoby uświadamia nam także jak ważna jest rodzina i szczęście rodzinne. Nie oddam dzieci to książka wstrząsająca i pozostająca w pamięci.

               


          Na spotkaniu DKK 12 marca 2018 r. rozmawiałyśmy o dwóch książkach Jak pokochać centra handlowe Natalii Fiedorczuk-Cieślik i Pkolenie IKEA Piotra C. Bohaterką książki Jak pokochać centra handlowe jest młoda matka Lucyna, mężatka, pracująca na umowach śmieciowych i mieszkająca w wynajmowanym mieszkaniu opisująca trudy macierzyństwa. Książka nie zachwyciła klubowiczek, ale też nie poddały jej krytyce. Stwierdziły, że autorka opisuje życie młodej matki w obecnej rzeczywistości, jej zmiany nastroju, próby radzenia sobie z obowiązkami i opieką nad dzieckiem. Natomiast tytułowe centra handlowe przedstawia szczególnie w godzinach przedpołudniowych jako miejsce spokoju i rozrywki dla dzieci. Druga książka Pokolenie IKEA przedstawia życie młodych ludzi, którzy pracują po to, aby spłacać kredyty, nie tęsknią za miłością, szukają łatwych rozrywek. W ich życiu nie ma przyjaźni, a rodzina dla nich jest niepotrzebna. Książka się nie podobała, kilka dziewczyn nie przeczytało jej do końca. W dyskusji podkreślały, że w utworze jest pełno wulgaryzmów, zwracały uwagę na nieciekawą fabułę. Czytając książkę odniosły wrażenie, że młode pokolenie pracujące w korporacjach to wykolejeńcy pozbawieni zasad etycznych i moralnych. Niestety nie polecamy tej książki.

             


          ten dzień biblioteka zamieniła się w ”Nawiedzoną bibliotekę”, którą we władanie przejęły członkinie DKK jako Czarne i Białe Damy. Biblioteka była pełna pajęczyn, pająków, nietoperzy i duchów a oto postarały się nasze klubowiczki. Uczniowie gimnazjum rozwiązywali zagadki, musieli wykazać się spostrzegawczością oraz umiejętnością poszukiwania informacji w komputerach i księgozbiorze. Czarne Damy opowiadały o książkach o duchach i nieziemskich zjawiskach i pytały się przybyłych czy czytali jakieś książki na ten temat. Padały tytuły Nawiedzony dom, Kraina cienia, Pomiędzy, Wyklęty, Wezwanie, Czas żniw, Lśnienie.

          Zapraszamy do galerii.

          16 maja 2018 r. Klubowiczki dyskutowały o książkach Kiery Cass Rywalki, Elita, Jedyna i Następczyni. Jest to popularna wśród dziewcząt baśniowa seria o miłości, przyjaźni i wyborach życiowych. Porusza też poważne problemy, takie jak wyzysk, niesprawiedliwość, nierówność społeczną. Bohaterką serii jest America Singer , która jako jedna z trzydziestu pięciu dziewcząt trafia do pałacu jako kandydatka na żonę księcia Dziewczyna nie jest zainteresowana małżeństwem z następcą tronu, tęskni za dawnym ukochanym, ale też coraz trudniej jest jej opierać się urokowi księcia i w końcu zakochuje się w nim. Dziewczyny stwierdziły, że książki są wciągające, napisane fantastycznie, czyta się je szybko, lekko i przyjemnie. Natomiast chłopcy polecali serię książek Historia bez cenzury Wojciecha Drewniaka. Autor jest youtuberem oraz świetnym gawędziarzem prowadzącym program o tym samym tytule. W książkach opowiada w oryginalny i humorystyczny sposób o historii Polski. Książki są napisane barwnie, ciekawie, ciętym i ostrym językiem, a przy ich czytaniu można świetnie się bawić.

              


          22 maja 2018 r. odbyło się spotkanie drugiej grupy DKK. Przy pysznej roladzie upieczonej przez jedną z naszych klubowiczek dyskutowałyśmy o książce Jodi Picoult Małe wielkie rzeczy. W powieści autorka porusza ważny problem rasizmu w Stanach Zjednoczonych. Pokazuje, że pomimo tego, iż od wielu lat jest wolność i równość społeczna istnieją grupy, które głoszą hasła rasistowskie. Po rutynowym zabiegu nagle umiera noworodek, a ojciec dziecka oskarża o morderstwo czarnoskórą pielęgniarkę, która przypadkiem była przy śmierci dziecka. Mężczyzna jest rasistą, nie cofa się przed niczym i za wszelką cenę stara się zemścić za śmierć synka. Narratorami powieści jest trójka bohaterów: Ruth Jefferson, oskarżona, czarnoskóra pielęgniarka, Turk Buer, ojciec zmarłego dziecka i Kennedy McQuerrie biała prawniczka broniąca Ruth z urzędu. Książka nie tylko porusza problem rasizmu, ale również problem nietolerancji i braku zrozumienia dla innych. Ukazuje także, że przez chore idee można doprowadzić do tragedii. Powieść wywołuje wiele emocji: oburzenie, złość, wzruszenie i współczucie pobudza do refleksji i daje do myślenia. Dyskutowałyśmy też o rasizmie w znaczeniu ogólnym. Co sądzimy o ludziach innej narodowości? Czy ich tolerujemy? Czy chcielibyśmy mieć wśród znajomych i mieszkać obok? Polecamy książkę, warto przeczytać.


          27 i 28 września 2018 r. odbyły się spotkania rozpoczynające działalność DKK w nowym roku szkolnym 2018/2019. Spotkania miały charakter organizacyjny – planowałyśmy co będziemy czytać w tym roku. Dzieliłyśmy się też refleksjami z książek przeczytanych w wakacje. Klubowiczki polecały książki : Ania „Tatuaż z lilią” Ewy Seno, Paulina „Ugly love” Colleen Hoover, Gabrysia „Drugie życie Bree Tanner” Stephenie Meyer, Agnieszka, Wiola, Karolina i Kornelia „Kochani dlaczego się poddaliście” Avy Adellaira, Natalia „Do wszystkich chłopców, których kochałam” Jenny Han, Żaklina „Żonę szejka” Lelii Shukrii, Weronika „Nieodnalezioną” Remigiusza Mroza. Wybrałyśmy też książki, które będziemy czytać w tym roku „ Cudowny chłopak”, „Kochani dlaczego się poddaliście”, „Bez mojej zgody”, „Jesteś cudem”, „Na skraju załamania”, „Zostań jeśli kochasz”, cykl „Szeptem”, „Brunatna kołysanka” „Siostry”, „Arabski mąż”. Po żywej dyskusji klubowiczki stwierdziły, że w październiku będziemy rozmawiać o książkach „Cudowny chłopak” J. R. Palacio i „Kochani dlaczego się poddaliście” Avy Adellaira. W spotkaniu uczestniczyli również uczniowie szkoły branżowej, którzy polecali interesujące ich tytuły i tak Przemek zachęcał do przeczytania „Metra 2033”, Kacper „Zaginione miasto”, a Rafał „Marsjanina”.

                

             

          26 października 2018 r. Przywitałyśmy trzy nowe klubowiczki, uczennice klasy pierwsze szkoły branżowej, dwie Ole i Sandrę. Na spotkaniu dyskutowałyśmy o książce „Cudowny chłopak” R.J. Palacio. Bohaterem utworu jest August - chłopiec z rzadką chorobą powodującą defekt twarzy. Z tego powodu ludzie często się na niego gapią albo odwracają wzrok, pokazują palcami jest także narażony na kpiny. Jednocześnie jest dobrym, inteligentnym, wrażliwym chłopcem potrafiącym okazać serce i zdającym sprawę ze swojego wyglądu. Mimo to decyduje się pójść do szkoły, gdzie stopniowo i z trudem zdobywa przyjaciół oraz akceptację otoczenia. Klubowiczki stwierdziły, że jest to wyjątkowa i wspaniała lektura ucząca empatii oraz tolerancji. Wzruszająca i wzbudzająca wiele ciepłych emocji, zmuszająca do refleksji. Czyta się ją szybko z przyjemnością. Rozmawiałyśmy też o filmie, który powstał na podstawie książki. Film się podobał, ale uznałyśmy, że książka jest jednak lepsza. Na zakończenie dyskusji dziewczyny podkreśliły, że przesłanie powieści ma charakter ponadczasowy, a każdy z nas na swój sposób jest cudowny i wyjątkowy, bez względu na to kim jest i jak wygląda. Polecamy dla młodzieży i dorosłych! Koniecznie przeczytajcie!

                


          29 listopada 2018 r. odbyło się spotkanie poświęcone 100-leciu odzyskania niepodległości. Z tej okazji dyskutowałyśmy o książkach popularnonaukowych poświęcone odzyskaniu wolności: Józef Piłsudski. Marzyciel i strateg Bohdana Urbańskiego i Polska 1918 Pawła Skibińskiego. Klubowiczki zwróciły uwagę na znajdujące się w dziele kalendarium życia i działalności Piłsudskiego, które, według nich, w przydatny, przystępny i skrótowy sposób porządkuje najważniejsze wydarzenia z życia Komendanta. Stwierdziłyśmy, że obie książki warto przeczytać, żeby wzbogacić swoją wiedzę.


          17 grudnia 2018 r. odbyło się kolejne spotkanie naszego klubu, na którym dyskutowaliśmy o książkach Filary ziemi Kena Folleta i Córki Wawelu Anny Brzezińskiej. Nasze spotkanie miało charakter warsztatowy, każdy z uczestników wybierał, według niego, ciekawe fragmenty książek i głośno czytał, a następnie dyskutowaliśmy o wybranym fragmencie. Po porównaniu obu książek uczestniczy spotkania uznali, że Filary ziemi są jednak lepsze, a czytanie tej książki nie nuży.

             


          20 grudnia 2018 r. w świątecznej atmosferze odbyło się spotkanie DKK, na którym rozmawialiśmy na temat książek i filmów o tematyce świątecznej. Książki to m.in. Szukając Noel, Najcenniejszy dar, Przepis na święta, Światło, Komedia świąteczna, Gwiazdka z nieba. Filmy to nieśmiertelny Kevin sam w domu, Ekspres polarny, Listy do M, To właśnie miłość, Czekając na cud, Boże Narodzenie. Nie zabrakło też rozmów na tematy świąteczne oraz śpiewania kolęd. Następne spotkanie klubu w styczniu. Zapraszamy.


          17 stycznia 2019 r. odbyło się spotkanie DKK, na którym omawiałyśmy książkę Gayle Forman „Zostań, jeśli kochasz”. Jest to książka o miłości, ale przede wszystkim o cierpieniu oraz o walce z samą sobą. Mia, bohaterka utworu, w wypadku samochodowym traci rodziców i brata, a sama jest w stanie zawieszenia, uwięziona między życiem, a śmiercią. Leżąc w śpiączce, w szpitalu staje się obserwatorką wydarzeń po wypadku. Będąc w tym stanie wspomina swoje dotychczasowe życie oraz historię miłości do Adama i zastanawia się co wybrać : życie czy śmierć. Jakiego wyboru dokona Mia? Czy miłość do Adama zwycięży? Jeżeli chcecie się dowiedzieć koniecznie musicie przeczytać książkę! Klubowiczki stwierdziły, że powieść jest godna polecenia. Wzrusza i dostarcza refleksji. Zmusza do zastanowienia się nad sensem i kruchością życia. Takich książek się nie zapomina.


          21 stycznia 2019 r. dyskutowaliśmy o książkach „Urobieni” Marka Szymaniaka i „Nie będzie bolało” Adama Kaya. Obie książki poruszają problem pracy. Klubowicze polecają obie książki. Uczestnicy spotkania, a niedługo już absolwenci naszej szkoły, dzielili się także spostrzeżeniami dotyczącymi wyzwań, jakie stawia obecny rynek pracy przed absolwentami szkół. Mówili też o swoich planach na przyszłość. Karolina wybiera się na studia, Patryk i Wiola chcą pracować, ale w przyszłości też nie wykluczają studiów.

             


          Na spotkaniu 28 marca 2019 r. rozmawiałyśmy o sytuacji kobiet w Państwie Islamskim w oparciu o dwie książki „Arabski mąż” Tanyi Valko i „Jestem żoną terrorysty” Laili Shukri. W obu książkach główne bohaterki uwikłane są we współczesne wydarzenia na Bliskim Wschodzie. Książka „Arabski mąż” to historia dwóch sióstr Darii i Marysi, oraz ich mężów  Johna i Hamida. Kolejną opowieścią opartą na autentycznych wydarzeniach jest książka „Jestem żoną terrorysty”. To wstrząsająca historia Polki wplątanej w związek z Marokańczykiem, który okazał się terrorystą.


          11 czerwca 2019 r. na ostatnim spotkaniu w tym sezonie dyskutowałyśmy o książkach na temat zdrowego żywienia. Do takich rozważań zachęciły nas książki: „Nowoczesne zasady odżywiania” Collina Campbella i Thomasa M. Campbella II oraz „Widelec zamiast noża” Gene Stone. Dyskusja była burzliwa, bo też temat był ciekawy i dotyczył świadomego i zdrowego odżywiania. W oparciu o książkę Beaty Szurowskiej „Anoreksja i bulimia. Śmiertelne choroby na życie” rozmawiałyśmy też o współczesnych zaburzeniach odżywiania, które są zagrożeniem dla zdrowia człowieka.


          27 września 2019 r. odbyło się pierwsze po wakacyjnej przerwie organizacyjne spotkanie DKK. Tym razem w pizzerii. Spotkanie przebiegło jak zwykle w miłej, przyjaznej atmosferze na rozmowach o wielu wspólnych pasjach oraz pomysłach na kolejne spotkania. Uczestniczki ustaliły częstotliwość spotkań: odbywać się one będą raz w miesiącu, po wcześniejszym ustaleniu dogodnego dla wszystkich terminu. Rozmawiałyśmy o książkach przeczytanych w czasie wakacji.


          8 października 2019 r. odbyło się spotkanie DKK, które było poświęcone tegorocznej laureatce Literackiej Nagrody Nobla, Oldze Tokarczuk. Klubowiczki zapoznały się z życiorysem pisarki i jej twórczością. Na spotkaniu czytałyśmy fragmenty książek „Bieguni” i „Prowadź swój pług przez kości umarłych”. „Bieguni” nie zachwyciła klubowiczek, większe zainteresowanie wzbudziła powieść „Prowadź swój pług przez kości umarłych”, thriller z wątkiem kryminalnym. Dyskusję podsumowałyśmy stwierdzeniem, że książki Olgi Tokarczuk nie są tworzone dla literackiej mody, bywają niezrozumiałe, ale skłaniają do refleksji i mają swoich fanów.


          11 października 2019 r. odbyło się spotkanie organizacyjne drugiej grupy DKK. Dołączyły do nas nowe klubowiczki: Dominika, Oliwia, Sandra i Nikola. Na spotkaniu rozmawiałyśmy o naszych zainteresowaniach i preferencjach czytelniczych. Dyskutowałyśmy również o książce Rona Fry „Jak się uczyć”. Książka jest doskonałym poradnikiem, zarówno dla młodzieży jak i dorosłych.


          7 grudnia 2019 r. odbyło się spotkanie DKK poświęcone książkom Anny Herbich „Dziewczyny z Syberii”, „Dziewczyny z powstania” oraz „Dziewczyny z Wołynia”. Książki są poruszające, pełne emocji. Wzruszające oraz wstrząsające wspomnienia młodych dziewczyn z Syberii, Wołynia i powstania warszawskiego. Klubowiczki stwierdziły, że historie te są bardzo ciekawe i chwytają za serce. Powinniśmy się cieszyć, że żyjemy w spokojnych czasach kiedy ani nam, ani naszym najbliższym nie zagraża.


          11 grudnia 2019 r. dyskutowałyśmy o książkach Katarzyny Ryrych „Król”, „Mała Jerzego” i „Pepa w raju”. W książkach tych poruszane są trudne i ważne tematy dotyczące relacji międzyludzkich, problemów społecznych, alkoholizmu, bezdomności miłości, choroby, śmierci, z którymi muszą się zmierzyć młodzi ludzie.


          Po kilkumiesięcznej przerwie DKK wznowił działalność. Nareszcie! Spotkałyśmy się w gronie miłośników książek. Odbyły się dwa spotkania w dwóch grupach. 28 września i 8 października 2020 r. Oba spotkania miały charakter organizacyjny. Do naszego grona dołączyły też dwie nowe klubowiczki Paulina i Oliwia, które serdecznie przywitałyśmy. Dyskutowałyśmy o przeczytanych książkach, a ponieważ dawno się nie widziałyśmy wrażeń było sporo. Padały następujące tytuły: „The Kissing Booth”, „Wybrani”, „7 razy dziś”, „Trzy kroki od siebie”, „Zwiadowcy”, „Do wszystkich chłopaków, których kochałam” , „ Owoc granatu”, „Wszystko, co wyjątkowe”, kryminały Harlana Cobena i Roberta Małeckiego.  

              


          18 lutego 2021 r. Klub Książki wznowił swoją działalność. Spotkanie odbyło się online Tematem przewodnim była miłość, w nawiązaniu do niedawnych Walentynek. Klubowiczki polecały książki, o tematyce miłosnej takie jak: „Gwiazd naszych wina”, „Rywalki” o serii „After, „Zanim się pojawiłeś”, „Moje serce w dwóch światach, „Trzy kroki od siebie”, „Zanim odejdę”. W powieściach tych losy dwojga ludzi splatają się w często nieprzewidzianych okolicznościach. Książki emanują pozytywna energią, są ciepłe, romantyczne i wzruszające. Na następne spotkanie wybrałyśmy dwie książki „Trzy kroki od siebie” Rachael Lippincott i „Zanim odejdę” Marijeke Nijkamp.


          18 maca 2021 r. odbyło się spotkanie online DKK, na którym rozmawialiśmy o książkach „Trzy kroki od siebie” Rachael Lippincott i „Zanim odejdę” Marijeke Nijkamp. „Trzy kroki od siebie” to historia miłości Stelli i Willa, nastolatków chorych na mukiwiscydozę. Dodatkowo Will zarażony jest bakterią, która może być śmiertelna dla Stelli. Młodzi nie mogą wchodzić w kontakt ze sobą, muszą utrzymywać dystans trzech kroków. Ciężko jest im pogodzić się z losem, mimo to próbują żyć szczęśliwie. Natomiast „Zanim odejdę” to historia młodej chorej dziewczyny mającej myśli samobójcze. Przez chorobę czuje się odrzucona przez otoczenie, nie ma na kogo liczyć. Jest sama, a przy życiu trzyma ją oczekiwanie na spotkanie z przyjaciółką. Jednak do spotkania nie dochodzi. Książka skłania do refleksji nad życiem, odrzuceniem i samotnością.


          23 kwietnia 2021 r. w ramach obchodów Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich odbyło się spotkanie online. Tematem spotkania była literatura młodzieżowa. Dyskutowałyśmy o książkach i ich filmowych adaptacjach „The Kissing Booth” Beth Reekles, „Wszystkie jasne miejsca” Jennifer Niven, „Trzy metry nad niebem” Fredericco Mocci. „The Kissing Booth„ i „Trzy metry nad niebem” poruszają problemy typowe dla nastolatków, opowiadają o ich życiu, szkole, sytuacji rodzinnej, uczuciach i braku zrozumienia w otaczającym ich świecie. Klubowiczki stwierdziły, że obie książki czyta się szybko i przyjemnie, są ciekawe i intrygujące. Natomiast powieść „Wspólne miejsca” porusza nie tylko problem miłości, ale także dotyka kwestii depresji, samobójstwa, choroby psychicznej i traumatycznych przeżyć. Dyskutantki podkreśliły, że książkę powinni przeczytać również dorośli, ponieważ uświadamia im, że nastolatki mają problemy wewnętrzne, które doprowadzić mogą do tragedii. Książki wywołały ożywioną dyskusję wśród uczestniczek spotkania, którą zakończyły stwierdzeniem, że powieści dostarczają czytelnikowi skrajnych emocji, jest w nich humor, szczęście, ale też smutek i nostalgia.

           

          ______________________________________________________________________________________________

          Na majowym spotkaniu, które odbyło się 25 maja 2021 r. dyskutowałyśmy o książkach „Zielona mila” Stephena Kinga i „Igrzyska śmierci” Suzanne Collins. Akcja powieści „Zielona mila” rozgrywa się w Ameryce lat 30. Jej bohaterem jest John Coffey wielki Murzyn o ogromnym sercu, skazany na śmierć z powodu zgwałcenia i zabicia dwóch małych dziewczynek. Paul, narrator powieści i jeden ze strażników więzienia, nie wierzy w jego winę i próbuje rozwikłać zagadkę tego morderstwa. Wszystkie fakty, które Paul odkrył, prowadząc prywatne śledztwo, wskazują, że John nie zabił tych dziewczynek. Mimo to zostaje skazany , pojawia się pytanie: czy można skazać na śmierć niewinnego człowieka? Czy da się to zmienić? Jak wykonać na nim karę śmierci? Autor porusza też temat rasizmu. Murzyn, którego posądzono o zbrodnie, nie ma szans aby mógł udowodnić swoją niewinność. Można odnieść wrażenie, że pośrednio to właśnie za kolor skóry John został skazany. Klubowiczki stwierdziły, że powieść jest świetna, zawiera ogromny ładunek emocji, który może poruszyć każdego czytelnika. Zachęcamy do przeczytania! Druga powieść „Igrzyska śmierci” Bohaterka opowieści, młoda dziewczyna, startuje w okrutnych Igrzyskach Głodowych, rozgrywanych dla upokorzenia ludzi przez ich władców. Aby przetrwać, musi zabijać, aby zwyciężyć, musi zabić wszystkich. Jest to również ogromne telewizyjne show, które bogaci oglądają dla przyjemności, a biedni przymusowo. Książkę czyta się szybko, napisana jest językiem bardzo lekkim, wciągająca i poruszająca. Nastoletni czytelnicy mogą łatwo identyfikować się z bohaterami.


          W październiku 2021 r. DKK wznowił swoją działalność. W ramach Miesiąca Bibliotek Szkolnych podjęłyśmy działania pozaszkolne. Czytałyśmy baśnie i legendy dzieciom w przedszkolach: w Szkole Podstawowej nr 2 (7.10.2021 r.) i Chatka Puchatka (20.10.2021 r.). Wzięłyśmy udział w spotkaniu autorskim z Krzysztofem Petkiem (6.10.2021 r.) oraz spotkaniu Supermoc książek (20.10.2021 r.) inaugurującym Forum Kultury w gminie Wołów.


          3 i 4 listopada 2021 r. odbyły się spotkania dwóch grup klubu. Wybieraliśmy książki, które chciałybyśmy czytać w tym roku szkolnym. Rozmawialiśmy o patronach roku 2021 C.K. Norwidzie, K.K. Baczyńskim, T. Różewiczu i St. Lemie. Czytałyśmy ich wiersze i fragmenty powieści. Omawiałyśmy także planowane działania w ramach akcji Czytaj.Pl.

             


          14 grudnia 2021 r. odbyło się kolejne spotkanie DKK, na którym rozmawiałyśmy o depresji nastolatków. Podstawą do dyskusji była książka „Depresja u nastolatków. Jak ją rozpoznać, zrozumieć i pokonać?” Książka wyjaśnia przyczyny depresji u młodzieży, jej konsekwencje. Opisuje także metody walki z depresją. Klubowiczki dyskutowały na temat depresji wśród nastolatków podkreślając, że stany depresyjne się zjawiskiem coraz powszechniejszym, a szczególnie teraz w czasie


          21 stycznia 2022 r. spotkanie DKK poświęciłyśmy książkom kryminalnym. Zaczęłyśmy od klasyki kryminału Aghaty Christie. Następnie dyskutowałyśmy o książkach Charlotty Link i Harlana Cobena. Zwróciłyśmy tez uwagę na polskie kryminały przypominając twórczość Joanny Chmielewskiej. Pozostając w tym klimacie rozmawiałyśmy o książce Krzysztofa Petka „Wycinanka”. Naszą dyskusję podsumowałyśmy stwierdzeniem, że kryminał jest obecnie jednym z najpopularniejszych gatunków nie tylko w literaturze, ale również w filmie. Przecież większość z nas lubi rozwiązywać zagadki kryminalne uczestniczyć w mrożących krew w żyłach wydarzeniach oraz śledzić krok po kroku groźnego mordercę, a następnie stanąć z nim oko w oko oczywiście! na stronach powieści lub kinie.


          25 stycznia 2022 r. na spotkaniu DKK wybierałyśmy książki do dyskusji w drugim półroczu. Dzieliłyśmy się swoimi spostrzeżeniami, wrażeniami i gustami literackimi. Dyskusja skupiała się również wokół zainteresowań czytelniczych, bohaterów utworów oraz emocji, jakie wzbudzała w klubowiczach przeczytana literatura. Będziemy rozmawiać na temat hejtu padały także następujące tytuły: The Darkest Moon, Wyrosnąć z DDA, Pragnienia, Pamiętnik narkomanki, To tylko przyjaciel, Mężczyźni są z Marsa, kobiety z Wenus, Być mężczyzną. Co to znaczy?


          9 marca 2022 r. odbyło się spotkanie, na którym dyskutowaliśmy o hejcie w oparciu o książki Mateusza Gzesiuka: „Psychologia hejtu” i Jacka Pyżalskiego „Agresja elektroniczna i cyberbulling jako nowe ryzykowne zachowanie młodzieży”. Rozmawialiśmy o tym, że hejt jest często stosowany przez młodzież w Internecie szczególnie na portalach społecznościowych. Klubowiczki dzieliły się swoimi spostrzeżeniami i doświadczeniami. Podkreśliły, że hejtowaniem łatwo jest skrzywdzić i zmanipulować człowieka co może być nieodwracalne w skutkach i doprowadzić do tragedii. Osoba hejtowana ma obniżone poczucie własnej wartości i żyje w przekonaniu, że jest beznadziejna i do niczego się nie nadaje, ma lęki i popada w depresję, dlatego koniecznie trzeba walczyć z hejtem.

             


          26 marca 2022 r. odbyło się kolejne spotkanie DKK, które składało się z dwóch części. W pierwszej części poruszałyśmy problem miłości i towarzyszyli nam w spotkaniu uczniowie klasy 2A. Paulina dzieliła się odczuciami po przeczytaniu dwuczęściowej książki o miłości „The Brightest Star” i „The Darkest Monn” Anny Todd. Powieść porusza problem silnej, uzależniającej, przyciągającej jak magnes, intrygującej i skomplikowanej miłości. Treść książek wywołała ożywioną dyskusję wśród klubowiczek i uczniów. Były głosy za i przeciw. W drugiej części spotkania rozmawiałyśmy o narkomanii w oparciu o książki Beaty Hoffman „Narkotyki w kulturze młodzieżowej”, „Pamiętnik narkomanki” Barbary Rosiek i „ My dzieci z dworca ZOO” Christiane Vera Felscherinow. Dyskutowałyśmy o tym, że coraz więcej młodzieży sięga po narkotyki. Często przyczyną tego jest przeżywanie osobistych problemów np. niska samoocena, doświadczanie przemocy, konflikty rówieśnicze i rodzinne, brak akceptacji ze strony innych. Dyskusję zakończyłyśmy stwierdzeniem, że sięganie po narkotyki nie pomoże uwolnić się od stresu, czy zapomnieć o własnych problemach, ale doprowadza do uzależnienia, z którego ciężko się wyleczyć.

             


          26 maja 2022 r. odbyło się spotkanie DKK poświęcone biografii Władymira Zełeńskiego – prezydenta Ukrainy, której autorem jest Wojciech Rogacin. Książka ukazuje dzieciństwo prezydenta, młodość, karierę artystyczną, polityczną oraz życie rodzinne. Dyskutowałyśmy na temat postawy Zełeńskiego w czasie wojny. Klubowiczki stwierdziły, że jest to postać wyjątkowa, która w ciągu kilku miesięcy stała się najpopularniejsza na świecie. Jest to człowiek, który inspiruje, dodaje swojemu narodowi nadziei i odwagi. Człowiek, który z aktora i komika przemienił się w męża stanu. Na zakończenie podzieliłyśmy się wrażeniami z lektury innych biografii: Adama Mickiewicza, Marii Kallas, Isadory Dunkan, Stanisława Grochowiaka.

                


          23 czerwca 2022 r. odbyło się przedwakacyjne spotkanie DKK, na którym przy pizzy i babeczkach upieczonych przez Wiktorię podsumowałyśmy działalność klubu w roku szkolnym 2021/2022 oraz rozmawiałyśmy o książkach, które warto zakupić w ramach dofinansowania z Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Klubowiczki polecały następujące tytuły: „Miejsca w których płakałam”, ”Ktoś mnie okłamuje”, „Ktoś mnie obserwuje”, „Spark”, „Niewidzialne życie Addieb LaRue”, seria „Dary Anioła”. Spotkanie przebiegło w miłej i wesołej atmosferze. Na zakończenie pożyczyłyśmy sobie wspaniałych wakacji.

                


          19 października 2022 r. odbyło się spotkania rozpoczynające działalność DKK „Czytelnick” w nowym roku szkolnym 2022/2023. Spotkanie miało charakter organizacyjny – planowaliśmy co będziemy czytać w tym roku. Dzieliliśmy się też refleksjami z książek przeczytanych w wakacje. Przy dzieleniu się spostrzeżeniami z czytanej literatury pojawiły się także tematy poboczne dotyczące wyborów moralnych, przekonań, stosunku do spraw uniwersalnych. Dyskutując delektowaliśmy się przepysznymi babeczkami upieczonym przez Paulinę oraz rewelacyjnym ciastem marchewkowym upieczonym przez Jagodę. Ustaliliśmy tematykę na pierwsze półrocze. W listopadzie będziemy dyskutować o książkach „Nie ukryjesz się”, „Reminders of Him”, „ Hobbit”, „Flaw(less). Opowiedz mi naszą historię”. Natomiast w grudniu zajmiemy się literaturą o tematyce bożonarodzeniowej, a w styczniu będziemy rozmawiać o depresji i problemach psychologicznych młodzieży.

             

          __________________________________________________________________________________________

          29.11.2022 r. odbyło się spotkanie klubu, na którym dyskutowałyśmy o książce Colleen Hoover „Remindet of Him”. „Cząstka Ciebie, którą znam” to odważna i głęboka opowieść o stracie i nadziei, żalu i przebaczeniu. Autorka postawiła na opowieść matki i córki. Walki o ponowne zaufanie, przebaczeni i masę różnych emocji. Osądzanie innych zawsze wychodzi nam najlepiej, ale nigdy nie wiemy, jaką tak naprawdę skrywają historię i co się kryje za ich postepowaniem.

          ___________________________________________________________________________________________

          8 lutego 2023 r. dyskutowałyśmy o thrillerach i horrorach na słodko! delektując się pysznym ciastem upieczonym przez Maję i Asię. W towarzystwie smacznej kawy i wyśmienitego ciasta książki smakują najlepiej! Rozmawiałyśmy o powieściach Marcela Mossa „Nie odpisuj” i „Nie krzyczycz”, B. A. Paris „Terapeutka”, „Na skraju załamania” oraz horrorach Stephena Kinga „To”, „Później”, „Komórka”. Klubowiczki stwierdziły, że książki trzymają w napięciu. Dzięki skomplikowanej, tajemniczej fabule oraz niespodziewanym zwrotom akcji zadowolą każdego czytelnika poszukującego mocnych wrażeń.

          ___________________________________________________________________________________________

          Dyskusyjny Klub Książki włączył się w realizację projektu „Mistrzyni Szymborska”. 30 marca 2023 r. odbyło się kolejne spotkanie DKK tym razem poświęcone Wisławie Szymborskiej. Na spotkaniu przy kawie i herbacie oraz pysznych babeczkach upieczonych przez Paulinę i Jagodę dyskutowaliśmy o zabawnych tekstach poetyckich noblistki: limerykach, lepiejach, altruitkach, moskalikach, odwódkach. Widać w nich olbrzymie poczucie humoru autorki. Następnie odczytywaliśmy te drobne utwory humorystyczne ukryte w kodach QR. Magdalena Strączek (3T) przygotowała prezentację multimedialną „Humor w utworach Wisławy Szymborskiej”.

          Wislawa_Szymborska_prezentacja.pdf

                ___________________________________________________________________________________________

          19 kwietnia 2023 r. odbyło się spotkanie DKK, którego tematem przewodnim były zasady zdrowego odżywiania. Zainteresowały nas publikacje „Nowoczesne zasady odżywiania” T. Colina Campbella i Thomasa M. Campbella oraz ”Twoje zdrowie w twoich rękach” F. Saldmanna – książki mówiące o wpływie żywienia na zdrowie człowieka. Rozmawialiśmy też o korzyściach płynących z picia wody. Dyskutowaliśmy również o stosowaniu diet, wartości odżywczej owoców i warzyw , zdrowej żywności w oparciu o książki „ABC witamin” Christyny Scott-Mancrieff, „Apteka żywności” Jeana Carpera i „Co jeść razem a co oddzielnie” Moniki Judy.

             _________________________________________________________________________________________

          25.05.2023 r. dyskutowaliśmy o książkach Christel Petitcollin „Jak Lepiej myśleć, „Jak nie dać sobą manipulować” oraz książce Briana Kinga „Na luzie”. Książka „Jak lepiej myśleć” daje możliwość lepszego poznania siebie i swoich potrzeb oraz pragnień. Dzięki niej lepiej zrozumiesz siebie i innych. Z kolei w drugiej książce „Jak nie dać sobą manipulować” autorka przedstawia różne techniki i strategie, które mogą pomóc ludziom unikać manipulacji i zachować kontrolę nad swoim życiem. Natomiast „Na luzie” B. Kinga to przewodnik po świecie stresu. Autor opisuje jak radzić sobie ze stresem, analizuje przyczyny i przejawy stresu.

          ___________________________________________________________________________________________

          14.06.2023 r. dyskutowaliśmy o książce „Gorzka czekolada i inne opowiadania o ważnych sprawach”. Gorzka czekolada to zbiór opowiadań skierowanych do młodzieży. Porusza ważne sprawy takie jak odwaga, wolność, sprawiedliwość, przyjaźń, miłość, optymizm, pozytywne nastawienie do świata. Każda z tych małych, dużych spraw odgrywa w życiu młodych ludzi niezwykle istotną rolę, ale trudno się o nich rozmawia.

             __________________________________________________________________________________________

          20 listopada 2023 r. odbyło się spotkanie DKK mające tym razem charakter klubu filmowego. Na spotkaniu wymieniałyśmy się wrażeniami z filmów i seriali. Rozmawiałyśmy o komediach romantycznych, horrorach, filmach obyczajowych, serialach dla młodzieży. Dyskutowałyśmy również na temat najnowszego, animowanego filmu „Chłopi”.

          __________________________________________________________________________________________

          23 listopada 2023 r. odbyło się drugie spotkanie DKK, w którym uczestniczyli uczniowie klasy 3T. Tym razem dyskutowaliśmy o kryminałach. Pojawiły się tu różne powieści Harlana Cobena Carlotty Link, Camilli Lackberg. Byli również nasi krajowi mistrzowie tego gatunku, czyli Katarzyna Binda i Remigiusz Mróz, a także Małgorzata Rogala. Nasze dyskusje doprowadziły do stwierdzenia, że kryminał jest bardzo szerokim pojęciem. Zawiera nie tylko opis zbrodni i śledztwa, ale także wątki psychologiczne, filozoficzne, społeczne, polityczne, historyczne. Poza tym mamy dużo kategorii do wyboru, m.in. kryminał polityczny, medyczny, retro, skandynawski.

          ____________________________________________________________________________________