• Jesteśmy w Erasmusie

• Prezentacja z realizacji projektu

Erasmus__ZSZ_w_Wolowie.ppsx

ERASMUS+  w Zespole Szkół Zawodowych w Wołowie

W czerwcu 2014 roku Zespół Szkół Zawodowych w Wołowie otrzymał informację potwierdzającą możliwość udziału w praktykach zagranicznych w ramach projektu Erasmus+.

Praktyki były realizowane w ramach programu UE ERASMUS+, projektu „Praktyki ze smakiem”.

Grupa szesnastu uczniów kształcących się w zawodzie technik żywienia i usług gastronomicznych miała możliwość wyjazdu do niemieckiego miasta Osterode am Harz. Zarówno tam, jak i w okolicznych miejscowościach uczniowie podjęli oni dwutygodniowe praktyki w kuchniach hotelowych, kuchniach domów opieki nad osobami starszymi oraz w restauracjach. Wyjazd trwał od 12.1.2014 r. do 25.10.2014 r. Uczniowie zmagali się nie tylko z obowiązkami dotyczącymi przyrządzania potraw, ale także z komunikacją w języku obcym. To była istna szkoła życia, ale nasi uczniowie poradzili sobie wyśmienicie!
          W końcu brali udział w „Praktykach ze Smakiem”. Po pracy wracali do schroniska usatysfakcjonowani
          i pełni zapału do dalszego działania. Zresztą, jak sami podkreślili po powrocie do Polski – jeśli nadarzyłaby się jeszcze raz okazja, bez zastanowienia podjęliby się takiego wyjazdu ponownie. Oczywiście wyjazd do Osterode to nie tylko praca, nauka języka i zdobywanie doświadczenia, ale także odpoczynek i wiele atrakcji. W czasie wolnym od praktyk odbyła się wycieczka na najwyższy szczyt gór Harz -  Brocken. Towarzyszył nam
          w tej wyprawie dyrektor szkoły partnerskiej (Berufsbildende Schulen II). Następnego dnia uczniowie wraz z opiekunami zwiedzali miasto Oserode am Harz. Grupa praktykantów i opiekunów nocowała w schronisku młodzieżowym, gdzie uczniowie po pracy nie mieli czasu na nudę. Do ich dyspozycji był stół bilardowy, całodobowy dostęp do Internetu, a także sala, gdzie mogli spędzać czas w swoim towarzystwie i organizować zajęcia własne.

W ramach zakończonych praktyk każdy z uczestników wyjazdu otrzymał certyfikat wraz
          z oceną i opisem argumentującym. Oczywiście pomijając formalną część, w ich wspomnieniach pozostaną niezwykłe znajomości, nabyte umiejętności zarówno gastronomiczne jak i językowe, a to jest czymś najcenniejszym. Z całą pewnością wyjazd można nazwać udanym i owocnym. Wszyscy wrócili z bagażem nowych doświadczeń. Mimo, iż radość z powrotu była ogromna, to i nutka żalu też się pojawiła, że skończyła się świetna przygoda.

W kraju czekała ich dalsza realizacja zadań, która trwa do maja 2015 r. Wspólnie
          z nauczycielami uczniowie założyli na stronie internetowej szkoły (www. zszwolow.edupage.org) zakładkę „Erasmus  w naszej szkole”, mogą wymieniać się doświadczeniami i przepisami gastronomicznymi na blogu kulinarnym „Praktyki ze smakiem! Blog kulinarny.” (http://kidblog.org/TZUG/). Stworzyli galerię zdjęć, opracowali prezentacje multimedialną o realizowanych działaniach, która również wkrótce będzie dostępna na stronie www szkoły.

Wśród uczestników projektu przeprowadzono ankiety ewaluacyjne i dokonano ich analizy. Trwają prace nad poradnikiem kulinarnym „Jak gotować slow food”, będzie on udostępniany szkołom gimnazjalnym i ponadgimnazjalnym z którymi współpracujemy, rodzicom, partnerom szkoły i również na stronie www.

Od lutego 2015 r. będzie przedstawiana w gimnazjach oferta edukacyjna szkoły, wówczas nasi przyszli uczniowie będą mogli zobaczyć, co się wydarzyło w szkole w ramach programu ERASMUS+.

JESTEŚMY W ERASMUSIE

Zespół Szkół Zawodowych w Wołowie przystąpił do projektu Erasmus + 2014. 14 marca br. złożyliśmy wniosek aplikacyjny opracowanego projektu. Pracował nad nim zespół nauczycieli w skład którego wchodzili nauczyciele przedmiotów zawodowych oraz języków obcych: pani Jolanta Przepiórka, p. Agata Butkiewicz, p. Marta Broniewicz,
          p. Ewelina Gross, p. Joanna Przybyłowicz, p. Anna Kwiatkowska. Projekt zakłada odbycie dwutygodniowych praktyk zawodowych w zakładach pracy w Osterode am Harz
          w Niemczech przez 16 uczniów kształcących się w zawodzie technik żywienia i usług gastronomicznych.  Partnerem pośredniczącym w projekcie jest BBS II w Osterode am Harz, szkoła partnerska, z którą współpracujemy od wielu lat.

Udział w projekcie zapewni wyróżnionym uczniom zdobycie doświadczenia zawodowego w międzynarodowym środowisku, nabycie kluczowych kwalifikacji dla możliwości uzyskania przyszłego zatrudnienia, nabycie i doskonalenie wiedzy i umiejętności branżowych teoretycznych i praktycznych, wzmocnienie wysoko cenionej przez pracodawców umiejętności posługiwania się językiem obcym, wzmocnienie pewności siebie uczestników pozwalającej na swobodne poruszanie się na europejskim rynku pracy.  Dwa miesiące wszyscy z niecierpliwością oczekiwaliśmy na wyniki. 02 czerwca okazał się dla nas szczęśliwy, nasza szkoła   znalazła się na liście zakwalifikowanych wśród  242 szkół z całej Polski. Obecnie w szkole rozpoczął się nabór uczestników do projektu. Teraz przed nami gorący okres przygotowań do wyjazdu, który zaplanowany jest na połowę października. To będzie nasza kolejna praktyka zagraniczna, którą uczniowie mogą odbyć dzięki programom unijnym.

PRASA O ERASMUSIE - 2014-11-czerwiec.pdf

PRASA_O_ERASMUSIE_-_24_marca_2015_r..pdf