PO WER - Poznajmy się od kuchni
Realizacja
Uczestnicy projektu odbywali zajęcia warsztatowe w szkole BBS II w Osterode am Harz. Mieli okazję poznać rozwiązania edukacyjne szkolnictwa branżowego w Niemczech, zasady nauki zawodu oraz pracownie zawodowe. W czasie warsztatów gastronomicznych poznali potrawy kuchni niemieckiej, a przede wszystkim doskonalili język. Warsztaty prowadziły dwie cudowne nauczycielki, pani Angelica Klutt i pani Christine Rfeiffer . Najmilszym punktem każdego dnia był wspólny posiłek.
Zapraszamy do galerii - Zajęcia warsztatowe w szkole.
Aby dobrze poznać kulturę i obyczaje kraju przyjmującego należy poznać jego historię, zabytki, ważne i znaczące miejscowości. Uczniowie mieli okazję poznać historię regionu Gór Harzu, tą dawną i współczesną. W czasie pobytu odwiedzili historyczne miasto Goslar, ośrodek uniwersytecki – Getyngę, turystyczne Bad Lauterberg i oczywiście Osterode am Harz. Każda wycieczka, spacer były dla wszystkich lekcją historii, obyczajów, kultury i tradycji niemieckich.
Zapraszamy do galerii - Poznawanie regionu.
Podczas wyjazdu obie grupy uczestników wzięły udział w zajęciach warsztatowych w hotelu Freizeit In w Getyndze. Miały okazję poznać zasady funkcjonowania działów hotelowych, służby pięter, działu gastronomicznego i strefy SPA. Podsumowaniem zajęć w hotelu było spotkanie z pracownikami Human Resources Managment.
Zapraszamy do galerii - Zajęcia warsztatowe w hotelu.
Czas wolny uczestnicy i opiekunowie poświęcali na podsumowanie i ewaluację działań, zajęcia rekreacyjne w schronisku, wspólnego grilla…
Zapraszamy do galerii - czas wolny.
Udział w projekcie pozwolił uczestnikom na doskonalenie językowe, promowanie różnorodności językowej, podniesienie umiejętności posługiwania się językami obcymi w codziennej komunikacji, nauce i realizacji zadań. Uczniowie poznali inne kultury, obyczaje, zdobyli doświadczenie międzykulturowe, przełamali stereotypy, wykształcili w sobie postawy tolerancji i otwartości na inne kultury, poznali zwyczaje kulinarne Niemiec, a w szczególności Dolnej Saksonii, mieli okazję przekazać informacje o zwyczajach kulinarnych naszego kraju, regionu. Podczas tygodniowego pobytu nabyli umiejętności pracy w grupie i zespole oraz zarządzania czasem, rozbudzili pasje poznawcze, wzrosła ich wiara we własne możliwości i umiejętności, samodzielność i zaradność. A przede wszystkim pobyt w Niemczech był dla nich ogromną przygodę, która będą długo wspominać.
Przygotowanie do wyjazdu
Harmonogram - harmonogram.xlsx
W ramach przygotowania do wyjazdu odbyły się zajęcia w czterech blokach tematycznych:
- językowym - bezpłatny kurs języka niemieckiego,
- kulturowym - warsztaty pt. „Poznajemy kulturę, obyczaje i warunki życia w Niemczech”,
- pedagogicznym,
- z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy oraz pierwszej pomocy przedmedycznej.
Zajęcia warsztatowe w ramach przygotowania językowego obejmowały 9 godzin zegarowych.
Zajęcia były realizowane w formie warsztatów, zastosowaniem metod aktywnych – symulacje, gry, zabawy, dyskusje.
Głównym celem zajęć przeprowadzanych w ramach przygotowania językowego było: przypomnienie słownictwa z zakresu codziennej koniunkcji, pokonanie bariery komunikowania się w języku obcym.
Przygotowanie językowe uczestników obejmowało zagadnienia z zakresu: reagowania w różnych sytuacjach dnia codziennego, umiejętności uzyskiwania i udzielania informacji, powtórzenia słownictwa z zakresu sporządzania receptur i przygotowywania potraw, utrwalenia zwrotów i wyrażeń służących ogólnej komunikacji językowej w relacjach z Niemcami.
Zajęcia warsztatowe w ramach przygotowania kulturowego obejmowały 9 godzin zegarowych.
Zajęcia były realizowane w formie warsztatów.
Głównym celem zajęć przeprowadzanych w ramach przygotowania kulturowego było poznanie kultury, obyczajów oraz warunków życia w Niemczech.
Przygotowanie kulturowe uczestników obejmowało zagadnienia z zakresu: przygotowania do promocji naszego kraju, regionu, miasta, poznania obyczajów, kultury oraz warunków życia w kraju partnera przyjmującego ze szczególnym uwzględnieniem współczesności i zwyczajów kulturowych Dolnej Saksonii, różnic i podobieństw kulturowych oraz ich wpływu na proces komunikacji międzyludzkiej.
Zajęcia warsztatowe w ramach przygotowania pedagogicznego prowadziła pani pedagog. Głównym celem zajęć przeprowadzanych w ramach przygotowania pedagogicznego było: zintegrowanie grupy i zbudowanie wartości grupy.
Przygotowanie pedagogiczne uczestników obejmuje zagadnienia z zakresu: akceptacji i rozumienia uczuć i emocji własnych oraz innych osób, dostrzegania potrzeb swoich i innych, akceptacji i wzajemnej tolerancji.
Uczestnicy wzięli udział w zajęciach warsztatowych w ramach bezpieczeństwa i higieny, pierwszej pomocy przedmedycznej. W czasie warsztatów uczestnicy poznali zasady: bezpieczeństwa podczas podróży i pobytu w kraju przyjmującym, wykonywania bezpiecznych i higienicznych zadań podczas mobilności, udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej.
Zajęcia z zakresu bezpieczeństwa i higieny, pierwszej pomocy przedmedycznej obejmowały następujące zagadnienia tematyczne:
- Bezpieczna podróż do Niemiec.
- Uczestnik mobilności - jego zadania i prawa w czasie zajęć warsztatowych w szkole, w pracowni gastronomicznej.
- Zagrożenia Sars Cov 2, zasady i obostrzenia związane z przeciwdziałaniem COVID 19 w Polsce i Niemczech.
- Pierwsza pomoc przedmedyczna.
GRUPA I
05 września – 11 września 2021 r.
- Ewelina Antkowiak
- Oliwia Biernacka
- Kinga Cieślak
- Natalia Fiut
- Zuzanna Jaworek
- Julia Kaczmarska
- Gabriela Kolbusz
- Milena Konieczna
- Jagoda Kunert
- Wiktoria Marcinek
- Aleksandra Pawłowicz
- Patrycja Szwed
- Paulina Świątkowska
- Julia Zabagło
- Zuzanna Ziółkiewicz
GRUPA II
26 września – 02 października 2021 r.
- Nikola Cyrankowska
- Julia Dolata
- Karolina Forgiel
- Daria Jakieła
- Nikola Jędorowicz
- Otylia Jędryka
- Oskar Kluska
- Małgorzata Korzeniowska
- Kinga Kowalińska
- Emilia Małczak
- Kinga Nowacka
- Mateusz Szurlej
- Karolina Urbanowicz
- Hubert Zabłocki
- Natalia Zalewska