Spotkanie uczniów z funkcjonariuszem Policji
W Zespole Szkół Zawodowych w Wołowie zorganizowano spotkanie uczniów z przedstawicielem Komendy Powiatowej Policji w Wołowie Panem Piotrem Lewuchą, który omówił z uczniami kwestie odpowiedzialności prawnej nieletnich. Podczas prelekcji zwrócił szczególnie uwagę na objawy demoralizacji, naruszenie zasad współżycia społecznego, czyny karalne ścigane z urzędu, naruszenie nietykalności, zatrzymanie i przesłuchiwanie nieletniego. Dla uczniów omawiane kwestie były na tyle ciekawe, że zadawali wiele pytań. W spotkaniu uczestniczyli uczniowie technikum i zasadniczej szkoły zawodowej.
Wizyta STRAŻAKÓW
W dniu 25 maja 2016 r. gośćmi naszej szkoły byli przedstawiciele Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Wołowie. Na spotkaniu z uczniami strażacy promowali bezpieczne zachowania, przypomnieli procedury i zasady udzielania pierwszej pomocy mówili o potencjalnych zagrożeniach z udziałem młodzieży w różnych sytuacjach życiowych. Uczniowie praktycznie ćwiczyli udzielanie pierwszej pomocy, sprawdzili swoje umiejętności pod okiem fachowców.
W spotkaniach uczestniczyli uczniowie klas technikum i zasadniczej szkoły zawodowej.
INFORMACJA - odbiór dyplomów
Zapraszamy tegorocznych absolwentów technikum
po odbiór dyplomów potwierdzających kwalifikacje zawodowe.
Gra miejska
18 maja 2016 r. uczniowie naszej szkoły wzięli udział w grze miejskiej zorganizowanej przez Powiatowe Centrum Edukacji i Pomocy Psychologiczno - Pedagogicznej. Był to drugi etap konkursu ekologicznego i historycznego. Laureatami konkursu ekologicznego "Kreatywny Recykling" była Marta Jasinowska oraz Maciej Dziurman z klasy 2gh. Nasi uczniowie wraz z pozostałymi laureatami konkursów przeszli trasę gry wykonując różne zadania z zakresu ekologii oraz historii. Po zakończonej grze miejskiej Marta i Maciej zaprezentowali swoją recyklingową pracę - wulkan, którą przygotowali pod okiem Pani Anny Kretowicz, a następnie wzięli udział w pikniku na dziedzińcu Starostwa Powiatowego w Wołowie.
Gratulujemy laureatom zajęcia I miejsca w konkursie, a wszystkim uczniom zaangażowanym w pomoc przy organizacji serdecznie dziękujemy!
Wycieczka do zakładów mięsnych Tarczyński
Mamy nosa do kabanosa!
Dnia 11 maja 2016 r. uczniowie klas: 3tg i 3bg wraz z opiekunami - Agnieszka Łukaszewska, Marta Brodniewicz i Aldona Trześniowska wzięli udział w wycieczce dydaktycznej do zakładów mięsnych Tarczyński w Ujeźdzcu Dolnym.
Grupa pod nadzorem technologa „przeszła” cały proces produkcyjny kabanosów. Nic nas nie ominęło! Byliśmy świadkami jak z surowca otrzymuje się wyrób gotowy. Prześledziliśmy cały proces technologiczny: rozbiór szynek, wykrawanie i klasyfikacja mięsa, solenie i peklowanie, rozdrabnianie, przygotowanie przypraw i osłonek, mieszanie, formowanie, osadzanie, osuszanie
i dojrzewanie, wędzenie, studzenie, suszenie, wykończanie i etykietowanie.Była to wspaniała lekcja technologii mięsa!
W drodze powrotnej, korzystając z przepięknej pogody zatrzymaliśmy się w Skansenie Rolniczym w miejscowości Borówki. Był odpoczynek, ognisko i wspaniała atmosfera.
Zajęcia w bibliotece publicznej
11 maja grupa uczniów klasy 1gh wraz z Panią Iwoną Piekarek i Panią Anną Kretowicz odwiedziła bibliotekę publiczną w Wołowie. Celem wycieczki była, promocja czytelnictwa oraz zapoznanie się z biblioteką i jej warsztatem informacyjno-bibliograficznym. Poznanie biblioteki uczniowie rozpoczęli od działu dla dzieci i młodzieży, następnie zapoznali się z działem dla dorosłych, a na koniec z działem multimedialnym. W bibliotece też można korzystać z bezpłatnego Internetu, ale trzeba posiadać kartę biblioteczną. Sympatyczne panie bibliotekarki poinformowały o zasadach korzystania z poszczególnych działów, godzinach otwarcia oraz zasadach udostępniania zbiorów, zapoznały z katalogiem on-line biblioteki. Zbiory biblioteki obejmują literaturę piękną klasyczną, współczesną i popularno-naukową z różnych dziedzin wiedzy. W dziale dla dzieci i młodzieży udostępniania jest oprócz literatury dziecięcej literatura młodzieżowa. W dziale dla dorosłych można korzystać z wypożyczalni oraz czytelni, gdzie na miejscu można poczytać aktualną prasę. Gromadzone też są zbiory regionalne dotyczące powiatu wołowskiego i Dolnego Śląska. Dział multimedialny udostępnia płyty CD z różnymi gatunkami muzycznymi, filmy na DVD, książki mówione na CD i w formacie MP3, płyty winylowe oraz stare kasety magnetofonowe. W mini muzeum obejrzeliśmy magnetofon szpulowy, patefon i radio Sudety z gramofonem. Zdaniem uczniów była to jedna z najciekawszych wycieczek.
Z wizytą w przedszkolu
Nasza szkoła kolejny raz wzięła udział w ogólnopolskiej kampanii społecznej "Cała Polska czyta dzieciom". Tym razem 4 i 5 maja uczennice klasy 1gh: Weronika Żyża, Zuzanna Mikołajczyk, Natalia Ignaszewska, Nikola Pągowska i Wiktoria Napiórkowska, wraz z Panią Iwoną Piekarek odwiedziły przedszkole „Słoneczko”, w którym czytały „Zajączkom”, „Nutkom”, „Krasnalom”, „Liskom” i „Kotkom” oraz przedszkole „U Babci”. Przedszkolaki wysłuchały pięknych, wartościowych i kształcących utworów znanych polskich pisarzy. Dzieci uważnie słuchały tekstów a czasem razem z czytającymi recytowały znane fragmenty. Wspólnie z nami śpiewały też piosenki. Świetnie razem bawiliśmy się w zgadywanki i w różne gry. Przedszkolaki zadawały mnóstwo pytań i z chęcią opowiadały o swoich sprawach. Nasze spotkania były interesującym doświadczeniem dla uczniów i wspaniałą niespodzianką dla maluchów. Czytanie młodzieży dla najmłodszych przynosi wspaniałe efekty: dzieci rozwijają swoją wyobraźnię, aktywność intelektualną, ćwiczą koncentrację uwagi, a uczniowie kształtują empatię, tolerancję. Spotkaniom towarzyszyło wiele pozytywnych emocji. Nasza praca nagrodzona został uroczystymi podziękowaniami nauczycieli przedszkola oraz szczerymi uśmiechami dzieci. Uczennice wspaniale się zaprezentowały! Serdecznie dziękujemy za udział w akcji :)
Matura trwa
Kiedy wiekszość z nas cieszyła się pierwszymi promieniami majowego słońca, nasi absolwenci rozpoczęli zmagania z egzaminem maturalnym. Za nimi część egzaminów pisemnych oraz ustnych. Mamy nadzieję, że arkusze maturalne nie zaskoczą Was niczym, a egzaminy w części ustnej pójdą jak z płatka. Trzymamy kciuki i życzymy połamania piór.
II Dolnośląskie Dni Pionierów Osadnictwa na Ziemiach Odzyskanych
W dniu 08.05.2016 r. poczet sztandarowy Technikum (Katarzyna Jeziorna, Martyna Kasińska, Rafał Kiermacki) wraz z opiekunami uczestniczył w obchodach II Dolnośląskich Dniach Pionierów Osadnictwa na Ziemiach Odzyskanych w Legnicy. Uczniowie brali udział w uroczystej mszy świętej w Kościele pw. św. Jana Chrzciciela w Legnicy, a następnie wraz z innymi uczestnikami przemaszerowali na Zamek Piastowski, gdzie odbywała się część oficjalna uroczystości.
Pożegnanie absolwentów
29 kwietnia 2016 roku pożegnaliśmy absolwentów Technikum Nr 2 im. Piastów Śląskich. Po raz ostatni została odczytana lista obecności uczniów klas: 4tg - technik żywienia i usług gastronomicznych oraz 4bh - technik budownictwa i technik hotelarstwa. Pani Dyrektor Henryka Przybyłowicz skierowała do absolwentów szczere życzenia oraz słowa pożegnania, gratulując wszystkim uczniom ukończenia szkoły. Szczególne gratulacje otrzymała Alicja Szwaj - Absolwentka Roku 2016, która odebrała nagrodę z rąk Pani Dyrektor oraz Pana Władysława Boczara - Wicestarosty Powiatu Wołowskiego. Pani Dyrektor wręczyła również nagrody uczniom wyróżniającym się w nauce, zachowaniu i aktywności na rzecz środowiska szkolnego. Rodzice nagrodzonych uczniów otrzymali listy gratulacyjne. Absolwenci otrzymali także pamiątkowe tarcze szkoły oraz birety.
W programie artystycznym przygotowanym pod okiem pań: Anny Kwiatkowskiej, Marty Broniewicz i Agnieszki Łukaszewskie, przez uczniów klas trzecich nie zabrakło scenki z życia szkoły oraz corocznie wręczanych CYTRYNEK. Tradycyjnie również uczniowie wysłali do nieba swoje marzenia, a my życzmy ich szybkiego spełnienia.
Dni otwarte
22 kwietnia 2016 r. uczniowie szkół gimnazjalnych odwiedzili naszą szkołę.Gimnazjaliści zapoznali się z działalnością szkoły, pogłębili wiedzę na temat zawodów, w których kształcimy uczniów i dowiedzieli się, co oferujemy kandydatom do naszej szkoły. Wszystko to, by ułatwić młodym ludziom podjęcie decyzji o wyborze szkoły, a tym samym swojego przyszłego zawodu.
Zapraszamy do ZESPOŁU SZKÓŁ ZAWODOWYCH w WOŁOWIE.
Podsumowanie IX Maratonu Ekologicznego
22 kwietnia 2016 roku w Międzynarodowym Dniu Ziemi, odbyło się w naszej szkole podsumowanie IX Szkolnego Maratonu Ekologicznego. Panie: Ewelina Gross i Anna Kretowicz przedstawiły wyniki konkursów i podsumowały wszystkie ekologiczne działania.
Pani Dyrektor Henryka Przybyłowicz przypomniała historię Szkolnego Maratonu Ekologicznego i wraz z Panem Kazimierzem Pakulskim – Nadleśniczym Nadleśnictwa w Obornikach Śląskich oraz Panem Władysławem Boczarem Wicestarostą Powiatu Wołowskiego wręczyła laureatom nagrody.
Działania podjęte w ramach IX SZKOLNEGO MARATONU EKOLOGICZNEGO:
- kwietnia 2016 r. klasa 3ht pod opieką Pani Anny Kwiatkowskiej przeprowadzili sondę uliczną pytając mieszkańców Wołowa o ich zdanie na temat stanu atmosfery w powiecie oraz ich sposoby dbania o powietrze i środowisko. Mieszkańcy raczej pozytywnie wyrazili się o stanie atmosfery w regionie, wskazując jednak problem zwiększonego zanieczyszczenia w zimie. Wielu mieszkańców świadomie podejmuje działania mające na celu ochronę środowiska
W dniach 18 – 22 kwietnia 2016 r. na lekcjach biologii uczniowie badali poziom zanieczyszczenia powietrza za pomocą skali porostowej natomiast w trakcie lekcji geografii obliczali poziom indywidualnej emisji CO2.
19 kwietnia odbyły się dwa konkursy klasowe: zielony dzień oraz test wiedzy ekologicznej.
Najbardziej „zazielenieni” byli uczniowie klasy 1gh, 3ht oraz 3bg. Test natomiast najlepiej rozwiązali uczniowie klasy 3bg, na 2 miejscu była klasa 3tg, a na 3 klasa 3ht.
22 kwietnia odbyły się rozgrywki sportowe, w których najlepsza okazała się 3bg, 2 miejsce 3a i 3 miejsce 1gh.
22 kwietnia odbył się również happening. Uczniowie klasy 1gh z Panią Agnieszką Grams – Gumowską rozdawali balony mieszkańcom Wołowa z ulotką informacyjną w jaki sposób dbać o atmosferę.
Uczniowie brali udział w 3 konkursach indywidualnych:
- Spot – ekologiczny – WEŹ GŁĘBOKI ODDECH,
- Komiks – Na straży czystego powietrza,
- oraz ulotka – Wpływamy na to czym oddychamy.
WYNIKI KONKURSÓW
Spot – ekologiczny – WEŹ GŁĘBOKI ODDECH
1 miejsce Nikola Pągowska i Zuzanna Mikołajczyk z klasy 1gh
2 miejsce Paweł Serafinowicz i Adrian Bednarz klasa 1gh
3 miejsce zajęły Martyna Kasińska i Anita Zajfert kl 3tg
Konkurs plastyczny – Komiks – Na straży czystego powietrza
1 miejsce Aleksandra Jurków z klasy 3bg
2 miejsce Patryk Huk z klasy 1gh
Konkurs Graficzny – na ulotkę: Wpływamy na to czym oddychamy
1 miejsce Jonatan Muzyka z klasy 3ht
2 miejsce Anna Molińska z klasy 4tg
3 miejsce zajęła Karolina Storbuczyńska z klasy 1gh
W ogólnej klasyfikacji klas
1 miejsce klasa 3bg
2 miejsce klasa 3ht
3 miejsce klasa 1gh
W tegorocznym Maratonie Ekologicznym nagrody ufundowali:
- PCC Rokita SA,
- Nadleśnictwo w Obornikach Śląskich,
- Starostwo Powiatowe w Wołowie.
Laureaci powiatowego konkursu literacko - plastycznego, "Czytaj z nami - projekt okładki do ulubionej książki Henryka Sienkiewicza".
Uczennice naszej szkoły zostały laureatkami powiatowego konkursu literacko - plastycznego, w kategorii szkół ponadgimnazjalnych, organizowanego przez Bibliotekę Pedagogiczną i Powiatowe Centrum Edukacji Pedagogiczno Psychologicznej w Wołowie "Czytaj z nami - projekt okładki do ulubionej książki Henryka Sienkiewicza". Konkurs zorganizowano z okazji obchodów Roku Henryka Sienkiewicza. Zadanie konkursowe polegało na samodzielnym zaprojektowaniu i wykonaniu okładki książki do dowolnie wybranego utworu Henryka Sienkiewicza. Celem konkursu było: rozbudzanie zainteresowań czytelniczych uczniów; rozwijanie wyobraźni i zdolności artystycznych uczniów; promocja twórczości Henryka Sienkiewicza; kształcenie umiejętności tworzenia okładki do książki, jako sposobu przekazania jej treści; prezentacja uzdolnień uczniów; popularyzacja osiągnięć placówek oświatowych.
Nasze finalistki:)
I miejsce Weronika Żyża 1bh
II miejsce Aleksandra Jurków 3bg
Serdecznie gratulujemy sukcesu!!:)
http://www.wolowpce.pl/index1.php?a=view&artid=1602&url=artykul.php
Nagrodzone prace: I miejsce lew, II miejsce skrzypce
Sukces w konkursie "Jestem świadomym konsumentem"
Dnia 25 kwietnia 2016 r. uczniowie klasy 1 gh wzięli udział w powiatowym konkursie "Jestem świadomym konsumentem". Organizatorem konkursu było Powiatowe Centrum Edukacji i Pomocy Psychologiczno Pedagogicznej w Wołowie. W konkursie wzięli udział uczniowie szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Celem konkursu było podniesienie świadomości konsumenckiej uczniów. Uczniowie wykazali się zanjomością pojęć i zasad prowadzenia zdrowego i bezpiecznego stylu życia. Ponadto uczestnicy uświadomili sobie wpływ własnych zachowań konsumenckich na indywidualny stan zdrowia, poznali znaki graficzne dotyczące produktów spożywczych, chemicznych, a także poznali prawa przysługujące konsumentom i dowiedzieli się, w jaki sposób i gdzie mogą dochodzić swoich praw.
Uczennica naszej szkoły Natalia Lazurek zajęła 3 miejsca. Dziękujemy wszystkim za udział, a Natalii GRATULUJEMY.
Uczniowie ZSZ w finale konkursu matematycznego
Maciej Żmuda, Michał Baranowski i Alicja Szwaj - finaliści XII edycji konkursu "Logika i Matematyka" organizowanego przez Elektroniczne Zakłady Naukowe we Wrocławiu. GRATULYJEMY!
Dzień Przesiębiorczości
20 kwietnia 2016 r. w naszej szkole po raz 11 realizowany był ogólnopolski program Dzień Przedsiębiorczości. Od 2005 roku nasi uczniowie mogą zweryfikować swoją wiedzę i oczekiwania co do pracy na okreslonym stanowisku. W tym roku 64 uczniów z klas: 1gh, 2gh, 3ht, 3tg, 3bg odwiedziło 17 zakładów pracy, m.in. Powiatową Straż Pożarną. Przedszkole „Słoneczko”, Przedszkole „Chatka Puchatka”, Powiatowy Urząd Pracy, Wołowski Ośrodek Kultury. Oprócz zakładów zaproponowanych przez szkołę, uczniowie zdobywali nowe doświadczenia także w licznych zakładach handlowo – usługowych, z którymi sami nawiązali współpracę.
Wszystkim pracodawcom, którzy w tym dniu gościli naszych uczniów, serdecznie dziękujemy.
Podziękowania:
IX Szkolny Maraton Ekologiczny trwa...
18 kwietnia 2016 - pierwszego dnia IX Szkolnego Maratonu Ekologicznego podjęliśmy pierwsze ekologiczne działania. Na lekcjach biologii uczniowie pod opieką pani Anny Kretowicz badali stopień zanieczyszczenia powietrza w Wołowie. Uczniowie klasy 3 ht wraz z panią Anną Kwiatkowską przeprowadzili sondę uliczną pytając mieszakńców Wołowa w jaki sposób dbają o środowisko - zwłaszcza o powietrze w powiecie. Natomiast na lekcji geografii po okiem pani Eweliny Gross uczniowie obliczali indywidualny wskaźnik emisji CO2.
Jeszcze wiele działań przed nami poniżej zamiszczamy harmonogram i liczymy na czynny udział oraz kreatywne i ekologiczne działania.
IX MARATON EKOLOGICZNY w Zespole Szkół Zawodowych w Wołowie
Data
Działania
Osoba odpowiedzialna
18.04.2016 – 22.04.2016
Badanie zanieczyszczenia powietrza w ramach lekcji biologii
Anna Kretowicz
18.04.2016 – 22.04.2016
Obliczanie za pomocą kalkulatora CO2 indywidulnego poziomu emisji CO2 przez każdego ucznia w ramach lekcji geografii.
Ewelina Gross
18.04.2016
(godzina wychowawcza)
Sonda uliczna z której dowiemy się czy mieszkańcy powiatu dbają o powietrze.
Relacja fotograficzna i filmowa
Anna Kwiatkowska z klasa 3ht
19.04.2016
Zielony Dzień –
UBIERAMY SIĘ NA ZIELONO
Barbara Król
Urszula Nohr
19.04.2016
(długa przerwa - parter)
Przeprowadzanie konkursu klasowego –
test wiedzy ekologicznej
Każda klasa wyznacza 3 - osobowy zespół, który będzie reprezentował klasę. Test będzie przeprowadzony przy użyciu telefonów komórkowych, dlatego każdy zespół musi posiadać przynajmniej jeden telefon komórkowy.
Klasy zapraszamy do kibicowania.
Ewelina Gross
21.04.2016
Ocena prac konkursowych:
KOMIKS
Skład komisji:
Magdalena Lokś
Magdalena Nawój -Sinkowska
Agnieszka Szechnnicka
Spot ekologiczny
Arleta Śpiewak
Agnieszka Łukaszewska
Marta Broniewicz
Ulotka
Agnieszka Grams – Gumowska
Agata Żak
Anna Kwiatkowska
22.04.2016
MIĘDZYNARDOWY DZIEŃ ZIEMI
Sadzenie drzew
Anna Kretowicz
Joanna Przybyłowicz
Happening
„WPŁYWAMY NA TO CZYM ODDYCHAMY”
2 i 3 godzina lekcyjna
Agnieszka Grams – Gumowska
Klasa 1gh
Rozgrywki sportowe
Według harmonogramu:
1 lekcja – 1gh
2 lekcja – 2gh i 3tg
3 lekcja – 3bg i 3ht
4 lekcja – 3a i 3b
Mirosława Pleszkun
Mariusz Przybyłowicz
oraz osoby które w tym czasie mają z daną klasą lekcje
Grill od godz 10.25
Podsumowanie i rozdanie nagród
o godzinie 12.30
Ewelina Gross
Anna Kretowicz
Warsztaty z przedszkolakami
Dnia 14 kwietnia 2016 r. uczniowie klasy 3tg wraz z nauczycielkami: Agnieszką Łukaszewską i Joanną Przybyłowicz gościli w Przedszkolu „Słoneczko” w Wołowie. Celem zajęć z przedszkolakami było uświadomienie dzieciom ważnej roli warzyw i owoców w codziennej diecie.
Rozpoczęliśmy prelekcją na temat zdrowego żywienia, po której wspólnie przystąpiliśmy do pracy. Dzieci pod czujnym okiem naszej młodzieży przyrządziły sałatkę jarzynowa i sałatkę owocową. Była wspólna degustacja, gry i zabawy tematyczne. Dzieci z ogromną przyjemnością wzięły udział w warsztatach, a nas najbardziej cieszy fakt, że mogliśmy przekazać wiedzę o żywieniu w tak miłej atmosferze.
Nasza wizyta w przedszkolu wzbudziła wiele radości i duże zainteresowanie dzieci.
Pedagogizacja rodziców nt. Profilaktyka uzależnień
W dniu 13 kwietnia 2016 roku odbyły się zebrania z rodzicami uczniów naszej szkoły. Spotkania z wychowawcami poprzedzone były wspólnym zebraniem, podczas którego została wygłoszona prelekcja nt. „Profilaktyki uzależnień”. Spotkanie przeprowadziła Pani Dorota Miernik - konsultant ds. uzależnień, która w sposób bardzo praktyczny i przejrzysty uświadomiła słuchaczom co mogą zrobić, by zminimalizować ryzyko uzależnień u dziecka.
Drogi Rodzicu! Jeżeli masz choćby najmniejsze podejrzenia, nie wahaj się zasięgnąć porady u specjalisty, bo zwlekanie może grozić tragedią, która oprócz dziecka dosięgnie również Ciebie. Adresy i telefony poradni znajdziesz w każdej placówce lecznictwa, komisariacie policji, w szkole czy ośrodkach pomocy społecznej na terenie swojej gminy.