• Uczniowie na prelekcji filmu "Wołyń"
          • Uczniowie na prelekcji filmu "Wołyń"

            7 listopada uczniowie klas czwartych 4bg, 4ht i 4tg wraz z opiekunami Panią Agatą Żak, Panią Barbarą Król i Panią Cecylią Owczarczyk w projekcji filmu „Wołyń” w reżyserii Wojciecha Smarzowskiego, którą poprzedziła prelekcja ks. Tadeusza Isakowicza - Zaleskiego. Film porusza trudny i przemilczany dotychczas temat  tragicznych wydarzeń na Wołyniu w latach 1943–1944 (tzw. zbrodni wołyńskiej). Scenariusz filmu oparty został na zbiorze opowiadań Stanisława Srokowskiego „Nienawiść”. Akcja filmu obejmuje lata 1939-194 i dotyczy okresu okupacji sowieckiej oraz niemieckiej aż po kulminacyjny moment rzezi na Polakach dokonanej latem 1943 roku przez ukraińskich nacjonalistów. Główna bohaterka, Polka, Zosia Głowacka jest zakochana w młodym Ukraińcu Petrze. Jednak ojciec postanawia, wbrew jej woli, wydać ją za mąż za bogatego sołtysa, wdowca mającego dwoje dzieci. Wybuch drugiej wojny światowej zmienia życie wioski, w której mieszka bohaterka. Między mieszkającymi razem Polakami, Ukraińcami i Żydami dochodzi do coraz częstszych aktów przemocy. Zosia staje się uczestniczką i świadkiem tych tragicznych wydarzeń. Film wywarł duże wrażenie na uczniach, ponieważ nie pozostawia nikogo obojętnym, wywołuje spore emocje, mówi o bolesnych wydarzeniach, w których zginęło tysiące ludzi. Przenika do świadomości widza poprzez naturalistyczne sceny, szokujące sytuacje i skrajne emocje bohaterów. Jest przekazem dla ludzi, bowiem ukazuje skutki, jakie niesie nienawiść na tle narodowościowym i religijnym. Jest też ostrzeżeniem pokazuje, do czego jest zdolny człowiek, kiedy zapomina o podstawowych wartościach, jakimi są ludzkie życie i poszanowanie drugiego człowieka. Sam Wojciech Smarzowski podkreśla, że "Wołyń" jest filmem sprzeciwiającym się nacjonalizmowi i nienawiści. Powstał po to, by pamiętać, a nie żeby się mścić”. 

            Zapraszamy do galerii

        • Piosenka Zmieniająca Życie
          • Piosenka Zmieniająca Życie

            27 października 2016 roku uczennice naszej szkoły wzięły udział w konkursie Piosenki Zmieniającej Życie w Lubiążu. Nikola Pągowska zaśpiewała piosenkę Sarsy "Zapomnij mi" natomiast Martyna Turowska oraz Wiktoria Krzywa "Nieznajomego" Dawida Podsiadło. Gratulujemy obydwu występów, zwłaszcza, że Martyna w dniu konkursu była chora. Szczególne gratulacje dla Nikoli, która wyśpiewała 2 miejsce w kategorii szkół ponadgimnazjalnych.

             

            Dziewczyny miały również możliwość zaśpiewania piosenki z Liberem, który był gościem specjalnym konkursu.

             

            Dziękujemy za udział i gratulujemy

             

            Zapraszam do obejrzenia występów

             

            WYSTĘP NIKOLI oraz WIKTORII I MARTYNY

             

             

             

        • Wykiełkuj na rynku pracy
          • Wykiełkuj na rynku pracy

            W dniach 24 i 25 października 2016 r. uczniowie klas trzecich Zasadniczej Szkoły Zawodowej wzięli udział w warsztatach pt. „Wykiełkuj na rynku pracy” w ramach projektu realizowanego przez Miejską i Gminną Bibliotekę Publiczną w Wołowie. Celem projektu jest przygotowanie młodych ludzi do wyjścia na rynek pracy, ze szczególnym uwzględnieniem osób kończących szkołę, zastanawiających się nad przyszłością, szukających pracy. Uczniowie klasy 3a uczyli się zarządzać swoim czasem, a uczniowie klasy 3b rozpoznawali wartości, motywacje i cele zawodowe. Podczas zajęć obie grupy wykazały się wiedzą i aktywnością. Osobą odpowiedzialną za realizację zadań ze strony szkoły była p. Agnieszka Gnatiuk- pedagog szkolny.

            Zapraszamy do galerii

          • Wyzwanie czytelnicze

            Biblioteka szkolna zaprasza  uczniów do udziału w wyzwaniu czytelniczym:

            Czytamy literaturę fantasy”

             

             

            ZASADY WYZWANIA

            1. Wyzwanie trwa od 17 października do 9 grudnia 2016 roku.
            2. W wyzwaniu mogą uczestniczyć wszyscy uczniowie Zespołu Szkół.
            3. Należy przeczytać jedną książkę z zakresu literatury fantasy, następnie napisać recenzję z przeczytanej książki i dostarczyć do biblioteki szkolnej.
            4. Książkę można wybrać z listy poniżej lub przedstawić własną propozycję.
            5. Zainteresowanych udziałem prosimy o zgłaszanie się do biblioteki szkolnej.

             

            Celem wyzwania jest odkrywanie przyjemności i korzyści płynących z czytania. Czytając regularnie i dla przyjemności  inwestujesz w siebie, w swoją przyszłość,  w swój rozwój intelektualny. Co jeszcze daje czytanie książek?:

            • Rozwija język, pamięć i wyobraźnię
            • Uczy myślenia, poprawia koncentrację
            • Wzmacnia poczucie własnej wartości
            • Poszerza wiedzę ogólną
            • Ułatwia naukę, pomaga odnieść sukces w szkole
            • Uczy wartości moralnych.
            • Zapobiega uzależnieniu od telewizji i komputerów
            • Chroni przed zagrożeniami ze strony masowej kultury
            • Kształtuje nawyk czytania i zdobywania wiedzy na całe życie

             

            Pamiętajcie! Czytanie ma być przyjemnością!

            Zapraszamy do zabawy i udziału w wyzwaniu!:)

          • UCZNIOWIE TECHNIKUM NA TARGACH PRACY W WOŁOWIE

            05 października 2016 r. uczniowie Technikum Nr 2 im. Piastów Śląskich wzięli udział w Targach Pracy organizowanych przez Powiatowe Centrum Edukacji i Pomocy Psychologiczno-Pedagogicznej w Wołowie oraz Młodzieżowe Centrum Kariery w Wołowie. Celem targów była prezentacja oferty edukacyjnej szkół ponadgimnazjalnych powiatu wołowskiego oraz pomoc młodzieży w zdobyciu informacji przydatnych w dokonaniu wyboru ścieżki zawodowej oraz przygotowanie do wejścia na rynek pracy.

            Uczniowie naszej szkoły zaprezentowali ofertę  edukacyjną, rozdawali ulotki reklamujące  kierunki kształcenia w szkole, zarówno w technikum jak i w zasadniczej szkole zawodowej. Stoisko naszej szkoły cieszyło się dużym zainteresowaniem gimnazjalistów.

            Na targach prezentowali się również lokalni pracodawcy oraz agencje zatrudnienia tymczasowego i zagranicznego. Uczniowie klas: 4ht i 4bg mieli możliwość  zapoznania się z lokalnymi ofertami pracy oraz porozmawiania na temat wyboru przyszłej drogi zawodowej.

        • Salon Maturzystów 2016
          • Salon Maturzystów 2016

            29 września 2016 r. uczniowie klas czwartych: 4ht,4bg, 4tg wraz z opiekunami: p. Agnieszką Łukaszewską, p. Anną Kwiatkowską, p. Martą Broniewicz, p. Iwoną Piekarek uczestniczyli w Salonie Maturzystów. Salon odbywał się w Centrum Kongresowym  Politechniki Wrocławskiej. Młodzież zapoznała się z ofertami  edukacyjnymi uczelni z różnych miast Polski, otrzymała katalogi, broszury i materiały reklamowe, a także uzyskała informacje nt. oferty bezpośrednio od studentów i pracowników tych uczelni. Czwartoklasiści uczestniczyli również w wykładach  przygotowujących do egzaminów maturalnych w 2017 roku z języka polskiego i matematyki prowadzonych przez ekspertów Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej we Wrocławiu.

            „Informatory dla Maturzysty 2017” oraz pakiety informacyjne uczelni wyższych dostępne są w bibliotece szkolnej.

          • Zapraszamy do udziału w konkursie

            KONKURS

            Z okazji zbliżającego się Miesiąca Bibliotek Szkolnych  nasza biblioteka zaprasza uczniów technikum do udziału w konkursie  na rozprawkę:

            CZY KSIĄŻKA MOŻE BYĆ NASZYM PRZYJACIELEM?

            Prace konkursowe należy dostarczać  od 3.10.2016 do 25.10. 2016 r. do biblioteki lub do nauczycieli języka polskiego.

            Ogłoszenie wyników nastąpi 31.10.2016 r.

            Zapraszamy do udziału w konkursie!

            Regulamin konkursu:

            1. Konkurs skierowany jest do uczniów  klas I-IV Technikum. Organizatorem konkursu jest Pani Iwona Piekarek, nauczyciel bibliotekarz,  przy współpracy  nauczycieli języka polskiego: Pani Agnieszki Szechnickiej i Pani Magdaleny Nawój-Sinkowskiej.
            2. Cele konkursu:
            • promocja czytelnictwa,
            • zachęcanie młodzieży do wykorzystania rozprawki jako jednej z form wypowiedzi,
            • pogłębianie zainteresowań czytelniczych i humanistycznych  uczniów oraz ich  uzdolnień  twórczych,
            • wspomaganie przygotowania uczniów do egzaminu maturalnego z języka polskiego.
            1. Prace konkursowe dostarczać będzie można  od 3.10.2016 do 25.10.2016 r. Ostateczny termin dostarczenia prac upływa  z dniem 25.10.2016 r.
            2. Każda praca powinna być odpowiednio podpisana tj. (imię, nazwisko, klasa).
            3. Prace należy dostarczyć do biblioteki szkolnej lub przekazać nauczycielom języka polskiego.
            4. Dla  laureatów przewidziane są nagrody.
          • W JAK WOŁÓW, CZYLI ALFABET MOJEGO MIASTA

                W ramach współpracy z Wołowskim Ośrodkiem Kultury przystąpiliśmy do realizacji autorskiego projektu   pani Natalii Gołubowskiej pt: „W – jak Wołów, czyli alfabet mojego miasta”, który powstaje w ramach działania Europejskiej Stolicy Kultury – Wrocław 2016 – „Czytanie miasta”.

                 Młodzież naszej szkoły otrzymała zadanie opracowania hasła „L – jak liczba”. Wraz z uczniami klasy 2 gh zmierzyliśmy m.in. wołowski deptak, obliczyliśmy obwód wołowskiego pomnika przyrody, policzyliśmy woły na zabytkowym murze obronnym, zliczyliśmy drzewa rosnące w parku należącym do WOK – u, odwiedziliśmy Miejską Bibliotekę Publiczną i dowiedzieliśmy się, jak liczny posiada księgozbiór. W urzędzie miasta dowiedzieliśmy się , że najstarszy mieszkaniec Wołowa liczył 107 lat.

                 Do realizacji ostatniego zadania zaprosiliśmy wszystkich uczniów   i poprosiliśmy o zmierzenie obwodu szkoły. Okazało się, że potrzebujemy 249 osób, aby objąć budynek Zespołu Szkół Zawodowych w Wołowie. O tym jak dobrze bawiliśmy się przy realizacji tego zadania świadczą zamieszczone poniżej zdjęcia i film.

             

          • Lekcja w cukierni

            Dnia 09.09.2016r. uczniowie klasy 3gh, uczący się w zawodzie technik żywienia i usług gastronomicznych w ramach zajęć z technologii gastronomicznej odwiedzili cukiernię państwa Koziełów. Zajęcia na temat „Desery lodowe- asortyment, zasady sporządzania, wykańczania i podawania” poprowadził właściciel kawiarni pan Jerzy Kozieł. Uczniowie poznali historię powstania lodów, rodzaje, smaki lodów oraz mieli okazję zobaczyć proces technologiczny i sprzęt niezbędny do ukręcenia pysznych lodów.

             

             

          • SMAKI I AROMATY KUCHNI DIETETYCZNEJ

              

             

            Projekt „Smaki i aromaty kuchni dietetycznej”

            współfinansowanym z Funduszy Europejskich PO WER

            na zasadach Programu Erasmus+ sektor Kształcenie i szkolenia zawodowe.

             

            Okres realizacji projektu: 01.09.2016 – 31.05.2018

            Terminy stażu: I - 16.10.2016 - 29.10.2016

                                    II - 15.10.2017 - 28.10.2017

             

             

            Projekt pt.: „Smaki i aromaty kuchni dietetycznej” skierowany jest do uczniów klas trzecich kształcących się w zawodzie technik żywienia i usług gastronomicznych w Zespole Szkół Zawodowych w Wołowie. Realizacja projektu przewiduje zorganizowanie  w dwóch etapach 2 – tygodniowych  praktyk zawodowych w zakładach gastronomicznych w Osterode am Harz w Niemczech w październiku 2016 i 2017 roku. W projekcie weźmie udział łącznie 32 uczniów naszej szkoły.

            Celem projektu jest podwyższanie i poszerzanie kompetencji zawodowych, zdobycie nowych umiejętności, nauka branżowego języka obcego, a także poznanie kultury, tradycji, metod organizacji pracy w zakładach opiekuńczych i lokalach gastronomicznych. Osiągnięcie zakładanych celów projektu umożliwi uczestnikom zdobycie przewagi konkurencyjnej w ich staraniach o pracę.

            W ramach projektu przewidziane są następujące działania:

            Przed rozpoczęciem stażu w Niemczech młodzież odbędzie szkolenie językowe, kulturowe i z zakresu funkcjonowania na niemieckim rynku pracy. Zajęcia będą prowadzone aktywnymi metodami warsztatowymi.

            W ramach praktyk w zakładach gastronomicznych i zakładach opiekuńczych uczniowie będą  doskonalić umiejętności kluczowe dla zawodu. Po powrocie uczniowie otrzymają dokument Europass Mobility oraz Paszport Językowy, honorowane na terenie Unii Europejskiej potwierdzający odbycie praktyk zagranicznych i nabyte przez nich umiejętności zawodowe i językowe, a także zaświadczenie Dyrektora Szkoły

            Rezultatem projektu będzie rozwój osobisty uczniów, poszerzenie ich horyzontów światopoglądowych, poznanie kultury pracy w Niemczech, co zwiększy potencjalnie ich mobilność zarówno na krajowym, jak i europejskim rynku pracy. Po odbyciu praktyk uczniowie będą  potrafili planować, sporządzać potrawy kuchni dietetycznej,  nabędą umiejętności w zakresie planowania i organizacji pracy zakładu gastronomicznego, będą znali i stosowali obowiązujące przepisy i procedury sanitarne.  Zwiększy się  ich zdolność uczenia się języków obcych, pokonają bariery w codziennej komunikacji. Nabyte doświadczenie zawodowe wpłynie na podniesienie poziomu wykształcenia beneficjentów oraz ich konkurencyjność na rynku pracy.

            Potencjalnymi korzyściami długofalowymi są: wzrost motywacji do nauki języków obcych  wśród pozostałych uczniów szkoły, kontynuacja współpracy ze szkołą partnerską, dzielenie się zdobytą wiedzą i doświadczeniem w ramach zajęć programowych i pozalekcyjnych rozwijających pasje i zainteresowania uczniów.

            Więcej informacji o porjekcie...

          • NARODOWE CZYTANIE z ZESPOŁEM SZKÓŁ ZAWODOWYCH

                

               

             

             

             

             

            Jak co roku nauczyciele i uczniowie z naszej szkoły wzieli udział w akcji NARODOWE CZYTANIE.

            W tym roku  mieszkańcy Wołowa przenieśli się do Starożytnego Rzymu słuchając na  Rynku głośno rozbrzmiewających fragmentów  „Quo vadis”   Henryka Sienkiewicza. "Quo vadis" jest  nie tylko powieścią polską, ale też dziełem literatury światowej. To jedna
            z najbardziej znanych na świecie polskich książek. Została wydana w około sześćdziesięciu  krajach  i w ponad pięćdziesięciu językach, a także sfilmowana. Najważniejszym i najpiękniejszym przekazem tej niesamowitej powieści jest - jak stwierdził Pan Prezydent Andrzej Duda - siła wiary, nie tylko wiary chrześcijańskiej, ale siła wiary w to, że dobro musi zwyciężyć nad złem.
            W tegorocznym publicznym czytaniu uczestniczyły: panie: Agata Butkiewicz, Magdalena Nawój-Sinkowska, Agnieszka Szechnicka, Cecylia Owczarczak, Agata Żak, Pani Aldona Trześniowska, Agnieszka Łukaszewska, a „fotoreporterem” była pani Magdalena Lokś. Czytającymi uczniami byli Kamila Frączkiewicz 4bh, Weronika Żyża 2gh, Andrzej Antochów 4bh, Jonatan Muzyka 4tg i Paweł Serafinowicz 2gh. W wydarzeniu tym również czynny udział wzięły, jak zawsze niezawodne!, uczennice klasy 2gh: Natalia Ignaszewszka, Wioleta Odziemek, Aleksandra Przybysz oraz Roksana Śmigielska. Akcja została przeprowadzona przy współpracy Miejskiej i Gminnej Biblioteki Publicznej  w Wołowie, koordynatorem akcji w szkole była pani Iwona Piekarek.

            Wszystkim uczestnikom serdecznie dziękujemy!:)

            Zapraszamy do galerii....