W dniach 9 – 11 grudnia na wołowskim Rynku odbył się Gminny Jarmark Bożonarodzeniowy. Podczas Jarmarku nie zabrakło naszych uczniów. We współpracy z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej uczniowie częstowali mieszkańców Wołowa przygotowanymi potrawami wigilijnymi – zupą grzybową, pierogami z kapustą i grzybami oraz krokietami. Każdy miał okazję spróbować wyśmienitych potraw przygotowanych przez najlepszych kucharzy w mieście.
Magia świąt na Jarmarku Bożonarodzeniowym
10 i 11 grudnia br. uczennice naszej szkoły pod opieką Pani Iwony Piekarek już po raz drugi jako wolontariuszki uczestniczyły w Jarmarku Bożonarodzeniowym organizowanym przez Wołowski Ośrodek Kultury na wołowskim Rynku. W sobotę 10 grudnia mikołajkowymi wolontariuszkami były świetne! dziewczyny z klasy 1tg: Karolina Kusy, Paulina Janicka, Ania Pietroń, Julia Matjas i Roksana Wielgus. Natomiast w niedzielę 11 grudnia wolontariuszkami były niezawodne i rewelacyjne! dziewczyny z klasy 2gh: Natalia Ignaszewska, Wiola Odziemek, Ola Przybysz i Roksana Śmigielska. Nasze Mikołajki rozdawały ulotki i cukierki mieszkańcom Wołowa. Jarmark przepłynął nam w miłej i świątecznej atmosferze, poczułyśmy magię prawdziwych świąt. Było nastrojowo, kolorowo i wesoło. Nie zabrakło spotkania ze Świętym Mikołajem. Uczennice stanęły na wysokości zadania. Dziękujemy bardzo za udział w jarmarku:)
Święty Mikołaj odwiedził uczniów ZSZ w Wołowie
6 grudnia to magiczny dzień, w którym Święty Mikołaj obdarowuje prezentami dzieci ….i nie tylko dzieci. W tym roku pojawił sie i w naszej szkole. Odwiedził uczniów, nauczycieli i pracowników szkoły przynosząc ze sobą słodkie upominki. Radości było co niemiara.
Św. Mikołaj w świetlicy socjoterapeutycznej w Wołowie
6 grudnia Św. Mikołaj odwiedził dzieci w świetlicy socjoterapeutycznej w Wołowie. Prezenty były przygotowane przez społeczność Zespołu Szkól Zawodowych w Wołowie. Grupa wolontariuszy prowadziła zbiórkę zabawek i słodyczy na terenie szkoły. Z zebranych produktów przygotowaliśmy 23 paczki, które zostały rozdane dzieciom przez Św. Mikołaja i jego pomocników. Radości i uśmiechów nie było końca!
Happening - profilaktyka HIV/AIDS
1 grudnia Światowy Dzień (Walki z) AIDS
W tym dniu w szkole odbył się happening dotyczący profilaktyki HIV/AIDS. W czasie happeningu uczniowie otrzymali ulotki informacyjne i czerwone wstążeczki - symbol solidarności z ludźmi chorymi. Celem realizowanych działań był wzrost poziomu wiedzy na temat zagrożeń związanych z uzależnieniami oraz zakażeniem HIV/AIDS, kształtowanie postawy tolerancji i wrażliwości na problemy ludzi zakażonych oraz zwrócenie uwagi uczniów na konieczność ponoszenia odpowiedzialności za własne zdrowie i życie. Koordynatorem działań była Pani Agnieszka Gnatiuk – pedagog szkolny.
WARSZTATY Z POLICJANTEM
29.11.2016 r. odbyło się spotkanie uczniów klas: 1a, 1bh i 1tg z funkcjonariuszem Komendy Powiatowej Policji w Wołowie Panem Piotrem Lewuchą na temat zagrożeń, przestępczości nieletnich i odpowiedzialności za popełniane czyny. Celem zajęć było również uświadomienie uczniom konsekwencji zachowań agresywnych, ryzykownych i niebezpiecznych oraz podniesienie ich świadomości w zakresie odpowiedzialności. Osobą odpowiedzialną za realizację zadania ze strony szkoły była p. Agnieszka Gnatiuk - pedagog szkolny.
Zawody w piłce siatkowej dziewcząt
28 listopada 2016r odbyły się powiatowe zawody w piłce siatkowej dziewcząt, które rozegrane zostały w hali Osir w Wołowie. Udział w zawodach wzięły 4 drużyny reprezentujące nasz powiat w tym Zespół Szkół Zawodowych z Wołowa. Mecze rozegrane zostały systemem „każdy z każdym”. Za wygrany mecz drużyna uzyskiwała 2pkt a za przegraną 1pkt. Nasz zespół doznając jednej wygranej i dwóch przegranych zajął trzecie miejsce.
KOŃCOWA KLASYFIKACJA:
- Zespół Szkół Zawodowych w Brzegu Dolnym
- Liceum Ogólnokształcące w Wołowie
- Zespół Szkół Zawodowych w Wołowie
- Technikum nr 1 w Wołowie
LISTA OSÓB REPREZENTUJĄCYCH ZSZ WOŁÓW:
Lp.
Imię i nazwisko
klasa
1
Aleksandra Holeniewska
1bh
2
Dominika Pawłowska
1bh
3
Wiktoria Włodarczyk
1bh
4
Weronika Żyża
2gh
5
Alicja Sasanowicz
3gh
6
Marik Wissgott
3gh
7
Angela Markowska
4tg
8
Katarzyna Jeziorna
4tg
9
Dorota Pietralik
4bh
Opiekun: Mirosława Pleszkun
Gramy w siatkę
22.11.2016 r. w Hali Sportowej Ośrodka Sportu i Rekreacji w Wołowie odbyła się Powiatowa Licealiada Młodzieży w Piłce Siatkowej Chłopców. Drużyna naszej szkoły zajęła 3 miejsce. Opiekun uczniów: mariusz Przybyłowicz.Gratulujemy!!
Edukacja prawna
28 listopada 2016 r. odbyły się warsztaty z radcą prawnym Panią Joanną Olbert z Kancelarii Radcy Prawnego JOTA. Uczestnikami warsztatów byli uczniowie klas czwartych technikum, a tematem przewodnim – umowa o pracę, czyli co powinien wiedzieć młody człowiek w zakresie prawa pracy, podejmując swoją pierwszą pracę.
Uczniowie dowiedzieli się, na co zwracać uwagę przy podpisywaniu umowy o pracę. Mając przed sobą przykładową umowę o pracę mieli stwierdzić, czy warto ją podpisać. Prawie wszyscy wykonali zadanie bezbłędnie odkrywając, że wysokie wynagrodzenie to nie wszystko, na co należy zwracać uwagę przyjmując propozycję pracodawcy.
Powiatowy Dzień Seniora
Po raz kolejny w murach Zespołu Szkół Zawodowych odbył się Powiatowy Dzień Seniora. Wzięli w nim udział seniorzy z trzech gmin Powiatu Wołowskiego. Pani Dyrektor Henryka Przybyłowicz wraz z Panem Starostą Maciejem Nejmanem powitali wszystkich przybyłych gości dziękując za przybycie i życząc udanej zabawy. Nasi nauczyciele oraz uczniowie dołożyli wszelkich starań aby przygotowany poczęstunek i obsługa była na najwyższym poziomie. Część artystyczną rozpoczął występ Stowarzyszenia Klubu Seniora Humorek ze Żmigrodu. Muzyczną oprawę zapewnił Zespół Vabank.
Dziękujemy bardzo wszystkim nauczycielom i uczniom zaangażowanym w organizację Powiatowego Dnia Seniora.
Hotalarze na konkursie
„Dolnośląskie Potyczki Hotelarskie” w Wałbrzychu
W dniach 17 - 18.11.2016 r. w Hotelu - Restauracja „Maria” w Wałbrzychu odbyły się już po raz 9 „Dolnośląskie Potyczki Hotelarskie”. Organizatorem konkursu jest Zespół Szkół Nr 7 im. KEN w Wałbrzychu w partnerstwie z Hotelem - Restauracją Maria w Wałbrzychu.
Konkurs składa się z trzech etapów. Etap I obejmuje test pisemny składający się z 50 pytań zamkniętych sprawdzających wiedzę z zakresu planowania i realizacji usług w recepcji, obsługi gości w obiekcie świadczącym usługi hotelarskie oraz z zagadnień związanych z hotelarstwem. Etap II obejmuje sprawdzenie umiejętności ucznia w zakresie obsługi gościa w recepcji hotelowej w wybranym języku obcym. Etap III obejmuje zadanie praktyczne z obsługi konsumenta w restauracji hotelowej. Ocenie podlega sposób nakrycia stołu oraz organizacja pracy na stanowisku.
W tegorocznej edycji konkursu wzięło udział 36 uczniów z 18 szkół z różnych miast Dolnego Śląska. Naszą szkołę reprezentowały dwie uczennice z klasy 3gh kształcące się w zawodzie technik hotelarstwa: Kamila Maciocha i Ewa Grelewicz. Dziękujemy za zmagania.
Oprócz zmagań konkursowych uczestnicy mieli okazję zwiedzić wraz z przewodnikiem Zamek Książ oraz wziąć udział w spotkaniu z dr Barbarą Majkowską-Wojciechowską przedstawicielem Fundacji ECARF, która przyznaje dla hoteli przyjaznych dla alergików Znak Jakości Fundacji Europejskiego Centrum Badań Alergii (ECARF).
Udział w konkursie to okazja do zdobycia i wymiany wiedzy, umiejętności i doświadczeń zawodowych. To możliwość poznania atrakcji turystycznych miasta Wałbrzych oraz nawiązania nowych znajomości z uczniami innych szkół.
Warsztaty WSB dla uczniów
15 listopada w Zespole Szkół Zawodowych w Wołowie odbyły się warsztaty dla uczniów klas czwartych technikum na temat: „Wystąpienia publiczne – jak przeżyć od A do Z”.
Warsztaty prowadzili pracownicy Wyższej Szkoły Bankowej we Wrocławiu. Uczniowie poznali zasady skutecznej komunikacji; dowiedzieli się, jak mówić, żeby zainteresować rozmówców, a przede wszystkim jak walczyć ze stresem w trakcie wystąpień publicznych. Ta wiedza z pewnością przyda się na ustnych egzaminach maturalnych oraz na rozmowach kwalifikacyjnych przy staraniu się o pracę.
Przyszli absolwenci technikum dowiedzieli się również jakie kierunki kształcenia przygotowała na przyszły rok akademicki Wyższa Szkoła Bankowa we Wrocławiu.
Akcja krwiodawstwa
10 listopada 2016 r. po raz kolejny uczniowie i pracownicy szkoły oraz mieszkańcy Wołowa i okolic oddawali krew w ramach akcji "Oddaj krew - podaj dalej". Dziękujemy wszystkim za udział w akcji.
Akademia z okazji Narodowego Święta Niepodległości
UROCZYSTA AKADEMIA POŚWIĘCONA 98 ROCZNICY ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI
„Bo na to człowiek żyje na ziemi,
by dni swe zdobił czynami swymi,
I zdrowe ziarno rzucając w pole,
Nim uszlachetniał serc ludzkich rolę”
Adam Asnyk
Słowa poety towarzyszyły widzom podczas uroczystej akademii poświęconej rocznicy odzyskania niepodległości, przygotowanej w tym roku przez uczniów Zespołu Szkół Zawodowych w Wołowie.
Młodzież naszej szkoły przygotowała program artystyczny, w którym wykorzystano wiersze, piosenki i slajdy o tematyce patriotycznej.
Akademia skierowana do mieszkańców powiatu wołowskiego miała uhonorować tych wszystkich, którym zawdzięczmy teraźniejszą wolność.
Apel dostarczył wzruszeń nie tylko widzom, ale także recytatorom. Oklaskiwani i wzruszeni na długo zapamiętamy 11 listopada 2016 r.
W apelu przygotowanym pod kierunkiem: p. Agnieszki Szechnickiej, p. Eweliny Gross, P. Joanny Przybyłowicz i p. Magdaleny Nawój – Sinkowskiej, wzięli udział:
RECYTATORZY:
Zuzanna Mikołajczyk
Wioleta Odziemek
Paula Kozieł
Andrzej Antochów
Maciej Wałęski
Angela Markowska
Jonatan Muzyka
Natalia Lazurek
Weronika Żyża
Wiktoria Napiórkowska
Łukasz Karasek
Paweł Serafinowicz
Kamila Frączkiewicz
Aleksandra Jurków
Magdalena Okienko
CHÓR:
Natalia Ignaszewska
Sandra Nadolna
Katarzyna Petruś
Patrycja Podlewska
Matylda Sługocka
Aleksandra Przybysz
Patrycja Przysiężna
Magdalena Witkowska
Bajewicz Anna
Sylwia Genderka
Karolina Storbuczyńska
Roksana Tokarz
Daria Żelichowska
Żaklina Cywińska
Katarzyna Majewska
Roksana Śmigielska
SOLISTKI:
Wiktoria Krzywa
Nikola Pągowska
Martyna Turowska
NARRATOR: Konrad Danaj
Krótka relacja filmowa: https://www.youtube.com/watch?v=4OgBz9n1a28&feature=youtu.be
Konkurs gastronomiczny
Dnia 9 listopada 2016 r. we Wrocławiu odbył się konkurs gastronomiczny, w którym udział wzięli uczniowie naszej szkoły: Jonatan Muzyka i Maciej Mogiliński – uczniowie klasy 4tg. Zadaniem VII edycji Dolnośląskiego Konkursu Potraw Regionalnych „Powiedz mi, co jesz, a powiem Ci skąd jesteś”, rozegranego w Zespole Szkół Gastronomicznych we Wrocławiu, było przygotowanie przystawki i dania głównego, których komponentami były dolnośląskie produkty regionalne i tradycyjne. Komponentem głównym przystawki były sery ślubowskie: podpuszczkowy niedojrzewający z czarnuszką i kozieradką oraz parzony – grillowy. Natomiast składnikami dania głównego – polędwiczka wieprzowa oraz jabłka i/lub sok jabłkowy z Maciejowego Sadu. Jonatan i Maciej przygotowali na przystawkę Grillowany ser parzony z chutney porzeczkowym i marynowanymi podgrzybkami, a na danie główne Polędwiczka wieprzowa z gąbka jabłkową i sosem śliwkowo rozmarynowym.
Wycieczka do Hydropolis
15 listopada 2016 r uczniowie klasy 1 tg i 1 bh wraz z wychowawcami Panią Aldoną Trześniowską, Panią Celiną Owczarczak oraz Panią Iwoną Piekarek odwiedzili Hydropolis we Wrocławiu. Jest to centrum wiedzy na temat wody, w którym w fascynujący sposób pokazane jest jej znaczenie dla człowieka. Wystawa zajmuje cztery tysiące metrów, w dawnych, ponad stuletnich zbiornikach czystej wody. Oryginalna scenografia oraz multimedia (ponad 60 monitorów dotykowych) sprawiają, że w Hydropolis nie można się nudzić, bo angażowane są niemal wszystkie zmysły.
Na wyciągnięcie ręki jest ławica tuńczyków i olbrzymi rekin, ściana z mchu oraz modele urządzeń hydrotechnicznych. W Hydropolis jest makieta kapsuły, odtworzona 1:1, można wejść do ciasnego wnętrza.
Pasjonaci biologii człowieka dowiedzą się, ile wody dziennie potrzebne jest np. dorosłemu mężczyźnie, ale ile niemowlęciu. Osobny dział dotyczy urządzeń hydrotechnicznych i systemów zarządzania wodą współcześnie. Mogliśmy także przeanalizować system wodociągów wrocławskich.
2gh na spektaklu „Trudne sprawy na wesoło”
Klasa 2 tg wraz z wychowawcą p. Agnieszka Szechnicką 04.11.2016 r. uczestniczyła w spektaklu wystawianym w WOK-u pt: „Trudne sprawy na wesoło”. Spektakl został zaprezentowany w ramach projektu obywatelskiego Wołowskiego Ośrodka Kultury i Fundacji „My”, realizującego zadanie „Zwolnij ! Tu kultura”.
Teatr Improwizacji JESIOTR z Wrocławia zaprezentował niestandardowy, improwizowany spektakl, angażujący publiczność podejmujący dyskusję na temat, czy o trudnych i poważnych sprawach trzeba mówić na poważnie.
Staż w Niemczech - projekt "Smaki i aromaty kuchni dotetycznej"
Uczniowie naszej szkoły w zakładach gastronomicznych w Osterode am Harz (Niemcy)”
W terminie 17.10.2016-28.10.2016 uczniowie klasy 3gh wraz z towarzyszącymi im opiekunami gościli w Niemczech, gdzie pogłębiali własne umiejętności zawodowe, szlifowali język oraz poznawali kulturę i obyczaje kraju przyjmującego. W realizacji kolejnego już projektu wspierali nas nasi niemieccy partnerzy z Berufsbidenden Schulen II w Osterode. Zadaniem naszych partnerów była pomoc w zorganizowaniu nam miejsc praktyk. Już pierwszego dnia stażu zostaliśmy przez nich serdecznie powitani w szkole. Nasi uczniowie mieli możliwość zwiedzenia szkoły, spotkania z kolegami z Niemiec przy wspólnym koktajlu oraz obiedzie powitalnym, jaki przygotowali uczniowie z grupy gastronomicznej pod czujnym okiem szefa szkolnej kuchni Michaela Geikler. Wzmocnieni smacznym posiłkiem rozpoczęliśmy wizyty w zakładach pracy w celu omówienia szczegółów stażu. Pierwszego dnia towarzyszyło uczniom delikatne przerażenie, ale z każdym kolejnym dniem stażu bariera komunikacyjna malała, a praktykanci czuli się w swoim miejscu pracy coraz pewniej. Sali się członkami zespołu, który w doskonały sposób dbało zaspokojenie potrzeb kulinarnych swoich klientów. Pracowitość naszych uczniów była bardzo doceniana przez niemieckich opiekunów praktyk, a nam miło było przyjmować pochwały. To były pracowicie i wspaniale spędzone dwa tygodnie, w czasie których dużo się nauczyliśmy, zdobyliśmy nowe doświadczenia, doskonaliliśmy komunikację w języku niemieckim i angielskim. W czasie wolnym poznawaliśmy okolicę i jej zabytki oraz integrowaliśmy się. Naszą pierwszą lekcję za granicą zdaliśmy celująco. Dziś zagraniczne rynki pracy stoją przed nami otworem, a nam nie zabraknie odwagi by je zdobywać.
Uczniowie na prelekcji filmu "Wołyń"
7 listopada uczniowie klas czwartych 4bg, 4ht i 4tg wraz z opiekunami Panią Agatą Żak, Panią Barbarą Król i Panią Cecylią Owczarczyk w projekcji filmu „Wołyń” w reżyserii Wojciecha Smarzowskiego, którą poprzedziła prelekcja ks. Tadeusza Isakowicza - Zaleskiego. Film porusza trudny i przemilczany dotychczas temat tragicznych wydarzeń na Wołyniu w latach 1943–1944 (tzw. zbrodni wołyńskiej). Scenariusz filmu oparty został na zbiorze opowiadań Stanisława Srokowskiego „Nienawiść”. Akcja filmu obejmuje lata 1939-194 i dotyczy okresu okupacji sowieckiej oraz niemieckiej aż po kulminacyjny moment rzezi na Polakach dokonanej latem 1943 roku przez ukraińskich nacjonalistów. Główna bohaterka, Polka, Zosia Głowacka jest zakochana w młodym Ukraińcu Petrze. Jednak ojciec postanawia, wbrew jej woli, wydać ją za mąż za bogatego sołtysa, wdowca mającego dwoje dzieci. Wybuch drugiej wojny światowej zmienia życie wioski, w której mieszka bohaterka. Między mieszkającymi razem Polakami, Ukraińcami i Żydami dochodzi do coraz częstszych aktów przemocy. Zosia staje się uczestniczką i świadkiem tych tragicznych wydarzeń. Film wywarł duże wrażenie na uczniach, ponieważ nie pozostawia nikogo obojętnym, wywołuje spore emocje, mówi o bolesnych wydarzeniach, w których zginęło tysiące ludzi. Przenika do świadomości widza poprzez naturalistyczne sceny, szokujące sytuacje i skrajne emocje bohaterów. Jest przekazem dla ludzi, bowiem ukazuje skutki, jakie niesie nienawiść na tle narodowościowym i religijnym. Jest też ostrzeżeniem pokazuje, do czego jest zdolny człowiek, kiedy zapomina o podstawowych wartościach, jakimi są ludzkie życie i poszanowanie drugiego człowieka. Sam Wojciech Smarzowski podkreśla, że "Wołyń" jest filmem sprzeciwiającym się nacjonalizmowi i nienawiści. Powstał po to, by pamiętać, a nie żeby się mścić”.
Piosenka Zmieniająca Życie
27 października 2016 roku uczennice naszej szkoły wzięły udział w konkursie Piosenki Zmieniającej Życie w Lubiążu. Nikola Pągowska zaśpiewała piosenkę Sarsy "Zapomnij mi" natomiast Martyna Turowska oraz Wiktoria Krzywa "Nieznajomego" Dawida Podsiadło. Gratulujemy obydwu występów, zwłaszcza, że Martyna w dniu konkursu była chora. Szczególne gratulacje dla Nikoli, która wyśpiewała 2 miejsce w kategorii szkół ponadgimnazjalnych.
Dziewczyny miały również możliwość zaśpiewania piosenki z Liberem, który był gościem specjalnym konkursu.
Dziękujemy za udział i gratulujemy
Zapraszam do obejrzenia występów
WYSTĘP NIKOLI oraz WIKTORII I MARTYNY