- O bibliotece
- Aktualności
- Ogólnopolskie wybory książek!
- Polecane książki
- E-Czytelnia
- Lektury szkolne
- Centrum multimedialne
- Literackie nagrody
- Zbiory i katalogi
- Bibliografia
- Darczyńcy
- Biblioteczka Rodzica
- Cała Polska czyta dzieciom
- Paszport Polityki
- Dyskusyjny Klub Książki
- Czytam bo lubię
- Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa
Paszport Polityki
Paszporty Polityki 2022
Paszporty Polityki 2022 otrzymali:
LITERATURA: Grzegorz Piątek za książkę "Gdynia obiecana. Miasto, modernizm, modernizacja 1920–1939"
FILM: Jan Holoubek za serial "Wielka woda"
TEATR: Jakub Skrzywanek, dyrektor artystyczny Teatru Współczesnego w Szczecinie
SZTUKI WIZUALNE: Agata Słowak, malarka
MUZYKA POWAŻNA: Anna Sułkowska-Migoń, dyrygentka
MUZYKA POPULARNA: Przemysław Jankowiak, producent muzyczny
KULTURA CYFROWA: Anna i Jakub Górniccy, za projekt "Jeden dzień z"
KREATOR KULTURY: Dorota Masłowska, Wilhelm Sasnal, Ryszard Poznakowski
_____________________________________________________________________________
Paszporty Polityki 2021
Paszporty Polityki 2021 otrzymali:
LITERATURA: Łukasz Barys, autor "Kości, które nosisz w kieszeni"FILM: Aleksandra Terpińska, reżyserka filmu "Inni ludzie"
TEATR: Dominik Strycharski, muzyk, kompozytor
SZTUKI WIZUALNE: W tej kategorii przyznano dwie nagrody ex aequo: dla artysty wizualnego Mikołaja Sobczaka oraz performerki Jany Shostak
KULTURA ZDALNA: Unsound Festival w Krakowie
MUZYKA POWAŻNA: Teoniki Rożynek, kompozytorka
MUZYKA POPULARNA: Ralph Kaminski, wokalista
KULTURA CYFROWA: Tomasz Konrad Ostafin, autor gry "Papetura"
KREATOR KULTURY: Katarzyna Nosowska, wokalistka, autorka tekstów i książek
https://www.tvn.pl
Paszporty Polityki 2020
Kategoria Literatura: Mira Marcinów
Mira Marcinów otrzymała Paszport Polityki za książkę „Bezmatek” intensywną opowieść o relacji córki i matki, o życiu i umieraniu. Wybitność „Bezmatek” wykracza daleko poza temat żałoby, dotyczy też literackiego języka, zarazem wywrotowego i precyzyjnego
- Kategoria Teatr: Justyna Sobczyk i Teatr 21
- Kategoria Film: Piotr Domalewski
- Kultura zdalna: Artur Liebhart - Millenium Dosc Against Gravity
- Kategoria Sztuki wizualne: Małgorzata Mirga-Tas
- Kategoria Muzyka poważna: Ania Karpowicz
- Kategoria Muzyka popularna: Duet Siksa
- Kategoria Kultura cyfrowa: Marta Malinowska, Jacek Brzeziński, Artur Ganszyniec. Studio Different Tales
- Nagroda dla "Kreatorów kultury": Bożena i Lech Janerkowie
Paszporty Polityki 2017
Literatura: Marcin Wicha
Marcin Wicha (ur. 1972 r.) laureat w kategorii literatura, z zawodu jest grafikiem. Zadebiutował książką "Jak przestałem kochać design", w której połączył opowieść autobiograficzną o dorastaniu w domu architekta, w którym toczy się wojna z peerelowską brzydotą, z opowieścią o estetycznych przemianach w Polsce ostatnich 40 lat .Najnowszą książkę "Rzeczy, których nie wyrzuciłem", za którą otrzymał nominację, Piotr Bratkowski docenił za "przejmującą i zarazem błyskotliwą literacko refleksję nad kondycją polskiego "postinteligenta"”.
Film: Jagoda Szelc
Teatr: Michał Borczuch
Sztuki wizualne: Norman Leto
Muzyka poważna: Joanna Freszel
Muzyka popularna: grupa Hańba!
Kultura cyfrowa: Mateusz Lenart, Andrzej Mądrzak, Wojciech Piejko (Bloober Team)
Paszporty Polityki 2016
Paszporty Polityki 2016 rozdane. Jak co roku, w Teatrze Wielkim odbyła się uroczysta gala. Doceniono młodych twórców kina, teatru, muzyki, literatury, sztuk wizualnych. W tym roku po raz pierwszy wręczono paszport w kategorii kultura wizualna. Kreatora kultury, za całokształt twórczości, otrzymał jazzman Jan Ptaszyn-Wróblewski.
Laureaci
Literatura - Natalia Fiedorczuk-Cieślak. Książka "Jak pokochać centra handlowe" została wydana w momencie, gdy o macierzyństwie zaczęto mówić głośniej. Autorka została doceniona za swój literacki debiut.
Film - Jan P. Matuszyński. "Ostatnia rodzina" po raz kolejny triumfuje. Młody reżyser za swój fabularny debiut został obsypany nagrodami. Teraz, jak sam przyznaje, potrzebuje przerwy, ale na pewno wróci z kolejnym filmem. Mamy nadzieję, że równie udanym, co opowieść o rodzinie Beksińskich.
Kultura Cyfrowa - Michał Staniszewski. W tym roku po raz pierwszy przyznano nagrodę w kategorii kultura cyfrowa. Otrzymało ją Studio Plastic za grę "Bound".
Muzyka Popularna - Wacław Zimpel. Nagrodzony został klarnecista, którego muzyka łamie style i kategorie. Sporo w niej muzyki Wschodu, trochę jazzowego grania.Muzyka Poważna - Marzena Diakun. W tej kategorii wygrała młoda i zdolna dyrygentka, która sławę zdobywa w filharmoniach na całym świecie.
Sztuki Wizualne - Daniel Rycharski. Grafik, który zajmuje się kulturą polskiej wsi. W Kurówce, gdzie mieszka, wraz z mieszkańcami zrealizował kilkadziesiąt murali przedstawiających hybrydalne zwierzęta fantastyczne.
Teatr - Anna Smolar. Reżyserka różnorodnych spektakli, realizowanych w Bydgoszczy, Krakowie czy nawet w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie
Paszport Polityki 2013 w dziedzinie literatury otrzymał Ziemowit Szczerek za książkę Przyjdzie Mordor i nas zje, czyli tajna historia Słowian. Ziemowit Szczerek jest dziennikarzem, pisarzem i tłumaczem. Dziennikarzem portalu Interia.pl i Ha!Art oraz współpracownikiem czasopisma Nowa Europa Wschodnia. Autorem wielu wywiadów, reportaży literackich i opowiadań publikowanych m.in. w Tygodniku Powszechnym, Nowej Europie Wschodniej, New Eastern Europe, Lampie, Ha!Arcie. Na swoim koncie posiada również książki Przyjdzie Mordor i nas zje, czyli tajna historia Słowian oraz Rzeczpospolita zwycięska. Obie książki doczekały się wielu pozytywnych recenzji, w tym w czołowych polskich mediach (m.in. na portalu Onet.pl, Interia.pl, kulturaonline.pl, w Polityce, Przekroju, Lampie i wielu innych). Przyjdzie Mordor i nas zje, czyli tajna historia Słowian jest fabularyzowanym reportażem na temat Ukrainy.
LAUREACI PASZPORTÓW POLITYKI 2015
Łukasz Orbitowski
LITERATURA
Za książkę „Inna dusza” będącą doskonałym połączeniem powieści inicjacyjnej, psychologicznej i obyczajowej. Za precyzyjne, poruszające i zapadające w pamięć studium zła.
Łukasz Orbitowski – polski pisarz specjalizujący się głównie w literaturze grozy i fantastycznej, absolwent filozofii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Debiutował w 1999 roku zbiorem opowiadań Złe Wybrzeża. Jego debiutem w fantastyce było opowiadanie Diabeł na Jabol Hill, opublikowane w pierwszym numerze miesięcznika "Science Fiction" (2001). Publikował opowiadania w czasopismach, m.in.: "Science Fiction", "Nowa Fantastyka", "Sfera", "Ubik". Jego opowiadanie Władca Deszczu znalazło się w antologii PL+50 pod redakcją Jacka Dukaja. Jako recenzent i felietonista współpracował m.in. z "Nową Fantastyką" (od 2001, publikuje tam recenzje filmowe), "Przekrojem" (2006-2008 i jako stały felietonista 2010-2013), "Lampą" (2006-2010 – wspólnie z Jarosławem Urbaniukiem był autorem cyklu "Urbi et Orbi"), "Mówią Wieki" (2007-2008), "Gazetą Wyborczą" (od 2009). Napisał 14 książek i po raz drugi był w tym roku nominowany do Paszportów Polityki: poprzednio za „Szczęśliwą ziemię” (w 2013 r.)
Magnus von Horn
FILM
Nagroda za film „Intruz”, najlepszy debiut ostatnich sezonów.
Ewelina Marciniak
TEATR
Za pracowitość, rozmach inscenizacyjny i poczucie humoru. Za przynoszące ciekawe rezultaty eksplorowanie tematu kobiet w męskim świecie teatru.
Tymek Borowski
SZTUKI WIZUALNE
Za nieustanne poszukiwanie nowych, oryginalnych sposobów komunikowania się z widzem. Za błyskotliwe prace mądrze wpisujące się w społeczny i kulturowy dyskurs.
Marcin Świątkiewicz
MUZYKA POWAŻNA
Za wrażliwość i muzyczną erudycję, za błyskotliwe interpretacje, za wszechstronność, która pozwala mu zarówno być wybitnym solistą, jak też twórczo pracować w zespołach barokowych w kraju i na świecie.
Kuba Ziołek
MUZYKA POPULARNA
Za wyjątkowe, autorskie i zawsze rozpoznawalne podejście do muzyki z kręgu rocka, folku czy elektroniki. Za niebywałą pracowitość, konsekwencję i talent w łączeniu różnych muzycznych środowisk.
Zespół studia CD Projekt RED
KREATOR KULTURY
Za twórcze wykorzystanie bohatera prozy Andrzeja Sapkowskiego i stworzenie z „Wiedźmina” wielkiej marki w świecie gier.
źródła: www.polityka.pl, www.pl.wikipedia.org