- O bibliotece
- Aktualności
- Ogólnopolskie wybory książek!
- Polecane książki
- E-Czytelnia
- Lektury szkolne
- Centrum multimedialne
- Literackie nagrody
- Zbiory i katalogi
- Bibliografia
- Darczyńcy
- Biblioteczka Rodzica
- Cała Polska czyta dzieciom
- Paszport Polityki
- Dyskusyjny Klub Książki
- Czytam bo lubię
- Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa
Literackie nagrody
Literacka Nagroda Nobla 2021
Abdulrazak Gurnah został wyróżniony przez Akademię za jego „bezkompromisowe i pełne współczucia spojrzenie na skutki kolonializmu i los uchodźców w obliczu kulturowej przepaści między kontynentami”.
Literacka Nagroda Nike 2021
Laureatem Nagrody Literackiej Nike 2021 został Zbigniew Rokita za „Kajś. Opowieść o Górnym Śląsku”. Autor otrzymał także Nike Czytelników.
Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus 2021
16 października 2021 r., we Wrocławiu, wręczono Literacką Nagrodę Europy Środkowej Angelus. Laureatką została ukraińska pisarka Kateryna Babkina, autorka książki „Nikt tak nie tańczył, jak mój dziadek”.
Olga Tokarczuk laureatką Literackiej Nagrody Nobla
Olga Tokarczuk została laureatką Literackiej Nagrody Nobla 2019 za rok 2018.
Akademia Szwedzka nagrodziła Polkę za "wyobraźnię narracyjną, która z encyklopedyczną pasją pokazuje przekraczanie granic jako formę życia". "Tokarczuk nie traktuje rzeczywistości jako czegoś raz na zawsze ustalonego. Konstruuje swoje powieści na linii napięcia pomiędzy naturalnymi opozycjami - naturą i kulturą, rozumem i szaleństwem, męskością i kobiecością, wspólnotą i alienacją" - pisze o autorce akademia.
Literacka Nagroda Nike 2019
Laureatem nagrody literackiej Nike 2019 został Mariusz Szczygieł za zbiór reportaży „Nie ma”. Pisarz również został laureatem nagrody Nike Czytelników .
Nagroda Nike 2017
Cezary Łazarewicz otrzymał Nagrodę Literacka Nike 2017 za reportaż „Żeby nie było śladów” poświęcony śmierci Grzegorza Przemyka. Najważniejsza nagroda literacka w Polsce jest przyznawana za najlepszą książkę roku.
Cezary Łazarewicz urodził się w 1966 roku. Jest dziennikarzem prasowym, reporterem i publicystą. Pisał dla czołowych polskich tytułów prasowych, m.in. „Gazety Wyborczej”, „Przekroju” i „Polityki”. Jest autorem zbioru reportaży „Kafka z Mrożkiem. Reportaże pomorskie” (2012), „Sześć pięter luksusu. Przerwana historia domu braci Jabłkowskich” (2013) oraz „Elegancki morderca” (2015).
źródło: http://www.newsweek.pl
Literacka Nagroda Nobla 2017
Brytyjczyk Kazuo Ishiguro laureatem tegorocznej Nagrody Nobla w dziedzinie literatury - ogłosił Komitet Noblowski. W powieściach o wielkim emocjonalnym ładunku odkrywał głębię kryjącą się w naszym iluzorycznym poczuciu łączności ze światem - uzasadniono w oświadczeniu. Kazuo Ishiguro wydał osiem książek, pisał również scenariusze filmowe i telewizyjne. Jego najbardziej znana powieść, "Okruchy dnia" z 1989 roku, doczekała się ekranizacji z Anthonym Hopkinsem w roli głównej.
źródło:// www. tvn24.pl
Literacka Nagroda Nobla 2016
Bob Dylan dostał Nagrodę Nobla w dziedzinie literatury. Dylan – piosenkarz, poeta, kompozytor, bard – to ikona współczesnej kultury amerykańskiej. Dostał Nobla za „stworzenie nowego, poetyckiego wyrazu wewnątrz całej amerykańskiej tradycji muzycznej” – napisano w uzasadnieniu.
Bob Dylan to wielki poeta, uosobienie tradycji - tłumaczyła sekretarz nagrody Sara Danius po ogłoszeniu laureata. – Od 54 lat wymyśla siebie na nowo, tworzy dla siebie nowe tożsamości. Jeśli dopiero zapoznajesz się z jego twórczością, warto przeczytać, a właściwie posłuchać jego albumu „Blonde on blonde” z 1966 roku. Mnóstwo klasyków, to wyjątkowy przykład tego, jak on rymuje, w jak obrazowy sposób pisze - mówiła Danius.
Bob Dylan. Jednym z największych poetów XX wieku
„Bob Dylan jest jednym z największych poetów XX wieku. Jednak jako kandydat do Literackiej Nagrody Nobla był brany pod uwagę z pewnym przymrużeniem oka jedynie dlatego, że dostojeństwo tej nagrody kłóciło się z wizerunkiem artysty wywodzącego się z dziedziny kultury tradycyjnie uznawanej za niższą. Trzeba jednak pamiętać, że Bob Dylan jest pisarzem uniwersalnym, który rozpoczął swoją karierą pod znakiem ogromnego zaangażowania politycznego i społecznego, by zdając sobie sprawę z ryzyka utracenia dotychczasowej publiczności, stać się następnie w swoich tekstach głębokim lirykiem egzystencjalnym.
Nagroda dla Boba Dylana jest dowodem, że przemiany, jakie nastąpiły w kulturze światowej w przeciągu ostatniego półwiecza, niwelujące podział na kulturę wysoką i niską, zostały oficjalnie usankcjonowane.
źródło: http://www.newsweek.pl
LITERACKA NAGRODA EUROPY ŚRODKOWEJ ANGELUS
Literacka Nagroda Europy Środkowej ANGELUS – najważniejsza nagroda w dziedzinie twórczości prozatorskiej tłumaczonej na język polski – stanowi bezpośrednie nawiązanie do wielowiekowych tradycji Wrocławia jako miasta spotkań i dialogu. Wrocław, ze względu na swoją historię i położenie, zawsze stanowił miejsce ścierania się najrozmaitszych narodowości, kultur i prądów umysłowych. Nagroda będzie przyznawana corocznie, pisarzom pochodzącym z Europy Środkowej, którzy podejmują w swoich dziełach tematy najistotniejsze dla współczesności, zmuszają do refleksji, pogłębiają wiedzę o świecie innych kultur.
Lista książek zakwalifikowanych do finału:
Maciej Hen, "Solfatara", W.A.B. (Polska)
Anna Janko, "Mała zagłada", Wydawnictwo Literackie (Polska)
Uładzimir Niaklajeu, „Automat z wodą gazowaną z syropem lub bez”, Kolegium Europy Wschodniej (Białoruś)
Kristina Sabaliauskaité, "Silva rerum", Znak (Litwa)
Alvydas Šlepikas, „Mam na imię Maryté”, Kolegium Europy Wschodniej (Litwa)
Cristian Teodorescu, „Medgidia, miasto u kresu”, Amaltea (Rumunia)
Varujan Vosganian, „Księga szeptów”, Książkowe Klimaty (Rumunia)
Tegorocznym laureatem Literackiej Nagrody Europy Środkowej został Varujan Vosganian ze swoją książką “Księga szeptów”!
źródło:www.angelus.com
Finaliści NIKE 2014
Nominacje do nagrody Nike. Nagroda zostanie wręczona laureatowi 5 października.1. NIEBKO, Brygida Helbig, W.A.B., Warszawa
2. OŚCI, Ignacy Karpowicz, Wydawnictwo Literackie Kraków
3. ZAJEŹDZIMY KOBYŁĘ HISTORII. WYZNANIA POOBIJANEGO JEŹDŹCA, Karol Modzelewski, Iskry, Warszawa
4. WIELE DEMONÓW, Jerzy Pilch, Wielka Litera Warszawa
5. NOCNE ZWIERZĘTA, Patrycja Pustkowiak, W.A.B., Warszawa
6. NADJEŻDŻA, Szymon Słomczyński, Biuro Literackie Wrocław
7. JEDEN, Marcin Świetlicki, EMG, KrakówNagroda Literacka Europy Środkowej „Angelus” – nagroda literacka ufundowana przez miasto Wrocław, przyznawana w dziedzinie twórczości prozatorskiej, napisanej w języku polskim lub tłumaczonej na język polski. Jest jedną z dwóch nagród o podobnej nazwie, druga to Angelus Lubelski. Nagroda przyznawana jest corocznie za najlepszą książkę prozatorską opublikowaną w języku polskim w roku poprzednim i przeznaczona dla pisarzy pochodzących z Europy Środkowej, którzy w swoich pracach podejmują tematy najistotniejsze dla współczesności i pogłębiają wiedzę o świecie innych kultur. Do nagrody wydawcy mogą zgłaszać dzieła autorów żyjących, pochodzących z następujących krajów: Albania, Austria, Białoruś, Bośnia i Hercegowina, Bułgaria, Chorwacja, Czechy, Estonia, Litwa, Łotwa, Macedonia, Mołdawia, Niemcy, Polska, Rosja, Rumunia, Serbia, Słowacja, Słowenia, Ukraina, Węgry.
Tegoroczne nominacje:
1. Jelena Czyżowa, „Czas kobiet”, przekł. Agnieszka Sowińska
2. Emil Hakl, „Zasady śmiesznego zachowania”, przekł. Julia Różewicz
3. Ołeksandr Irwaneć, „Choroba Libenkrafta”, przekł. Natalia Bryżko i Natalia Zapór
4. Ismail Kadare, „Wypadek”, przekł. Dorota Horodyska
5. Andrij Lubka, „Killer” przekł. Bohdan Zadura
6. Wiesław Myśliwski, „Ostatnie rozdanie”
7. Kazimierz Orłoś, „Historia leśnych kochanków”
8. Pavol Rankov, „Zdarzyło się pierwszego września (albo kiedyindziej)” , przekł. Tomasz Grabiński
9. Tomasz Różycki, „Tomi. Notatki z miejsca postoju”
10. Jaroslav Rudiš „Koniec punku w Helsinkach”, przekł. Katarzyna Dudzic
11. Eustachy Rylski, „Obok Julii” /Wielka Litera/
12. Ziemowit Szczerek, „Przyjdzie Mordor i nas zje, czyli tajnahistoria Słowian”
13. Martin Šmaus, „Dziewczynko, roznieć ogieniek”, przekł. Dorota Dobrew
14. Jáchym Topol, „Warsztat diabła”, Leszek Engelking
Źródło: http://pl.wikipedia.org/