- O bibliotece
- Aktualności
- Ogólnopolskie wybory książek!
- Polecane książki
- E-Czytelnia
- Lektury szkolne
- Centrum multimedialne
- Literackie nagrody
- Zbiory i katalogi
- Bibliografia
- Darczyńcy
- Biblioteczka Rodzica
- Cała Polska czyta dzieciom
- Paszport Polityki
- Dyskusyjny Klub Książki
- Czytam bo lubię
- Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa
Zbiory i katalogi
Zbiory biblioteki
Księgozbiór biblioteki liczy prawie 6 tys. książek i jest systematycznie rozbudowywany i wzbogacany zgodnie z profilami i specjalnościami nauczania w naszej szkole oraz potrzebami czytelniczymi uczniów i nauczycieli.
Struktura zbiorów:
Księgozbiór biblioteki podzielony jest na działy: literaturę piękną, literaturę popularnonaukową i lektury. W działach literatura piękna i lektury książki ułożone są alfabetycznie wg nazwisk autorów. Natomiast w dziale literatura popularnonaukowa książki ułożone są wg Uniwersalnej Klasyfikacji Dziesiętnej. Z księgozbioru zostały też wyodrębnione, podręczniki, programy nauczania dla nauczycieli oraz opracowania lektur. W bibliotece zgromadzone są również prace dyplomowe uczniów.
Biblioteka posiada księgozbiór podręczny zawierający encyklopedie ogólne i specjalne, słownik językowe i rzeczowe, roczniki statystyczne, informatory, atlasy oraz inne pozycje z różnych dziedzin wiedzy.
W bibliotece znajdują się zbiory audiowizualne: kasety wideo z lekturami, a także o tematyce edukacyjnej i wychowawczej oraz kasety magnetofonowe. Gromadzone są CD-ROMy, które zawierają słowniki, encyklopedie, materiały metodyczne dla nauczycieli.
Gromadzone są również zestawienia bibliograficzne, materiały dotyczące prawa oświatowego, materiały repertuarowe związane z uroczystościami szkolnymi, materiały opracowywane przez nauczycieli naszej szkoły.
Prenumerowane są czasopisma metodyczne, zawodowe, popularnonaukowe.
Katalogi
Księgozbiór biblioteki jest skomputeryzowany i stanowi bazę danych katalogu komputerowego MOL 2000+ Optivum. Katalog oferuje możliwość wyszukiwania potrzebnych książek według autora, tytułu, hasła przedmiotowego, serii wydawniczej i UKD (Uniwersalnej Klasyfikacji Dziesiętnej). Obecnie trwają prace nad dostępem katalogu on-line.
Biblioteka posiada też katalogi tradycyjne (kartkowe): alfabetyczny, rzeczowy i tytułowy.