• Uczymy się od najlepszych – warsztaty gastronomiczne w szkole

      W dniach 16-18.03.2022 r. w szkole pachniało pysznym jedzeniem. Uczniowie z klas gastronomicznych uczestniczyli w warsztatach kulinarnych zorganizowanych w ramach projektu „Rozwój kształcenia zawodowego w Powiecie Wołowskim – edycja 2”. Uczestnicy mieli okazję poznać tajniki kuchni polskiej i kuchni dietetycznej.

      W pierwszym dniu uczennice klasy drugiej wykonały zrazy zawijane z plackami ziemniaczano – chrzanowymi podane z buraczkami.

      W drugim dniu uczennice klasy trzeciej doskonaliły umiejętności w zakresie sous vide, przygotowały łososia sosu vide podanego na cukinii z sałatką z tofu, truskawek i puree z malin.

      Warsztaty prowadził pan Dominik Skałbania, Catering Schef.

      Zapraszamy do galerii.

     • Kurs – obsługa kas fiskalnych

      „Nie samym jedzeniem człowiek żyje”, dlatego uczniowie naszej szkoły mają tez możliwość doskonalić swoje umiejętności w zakresie obsługi kas fiskalnych, rozliczeń finansowych. Dodatkowe umiejętności zdobywane na kursach zwiększają szanse młodzieży na rynku pracy.

      Kurs obsługi kas fiskalnych był realizowany ze środków UE, projektu „Rozwój kształcenia zawodowego w Powiecie Wołowskim – edycja 2” (29-30.11.2021 r.; 06-07.12.2021 r.).

      Zapraszamy do galerii.

     • Uczestniczymy w badaniach PISA 2022

      W Branżowej Szkole I stopnia w Wołowie prowadzone jest międzynarodowe badanie umiejętności uczniów. Badanie polega na rozwiązywaniu przez młodzież zadań oraz na wypełnieniu kwestionariusza i ma na celu dostarczenie porównawczych danych dotyczących umiejętności uczniów z zakresu pięciu dziedzin - rozumienia czytanego tekstu, rozumowania w naukach przyrodniczych oraz umiejętności finansowych, a także  z matematyki i myślenia kreatywnego.

     • Światowy Dzień Recyklingu

      W roku 2022 Światowy Dzień Recyklingu przypada na 18 marca (piątek). Przeciętna osoba tworzy co roku ponad 300 kg śmieci. Celem Światowego Dnia Recyklingu jest promowanie troski o planetę. Tego dnia każdy człowiek powinien zwrócić uwagę na konieczność segregacji odpadów tak, aby choć część z nich dało się ponownie wykorzystać zamiast składować je latami na wysypiskach.

     • Kurs stylizacji paznokci

      Wygląd dłoni i paznokci w dużym stopniu decyduje o tym, w jaki sposób postrzegają nas inne osoby. Z tego względu o dłonie warto dbać jak najlepiej. Badania pokazują również, że zadbane, ładnie prezentujące się dłonie mają niezwykle pozytywny wpływ na nasze samopoczucie oraz pewność siebie. Tej trudnej sztuki stylizacji paznokci uczyły się uczennice podczas zorganizowanych w naszej szkole kursów.

      Kurs stylizacji paznokci był finansowany ze środków UE, w ramach projektu „Rozwój kształcenia zawodowego w Powiecie Wołowskim – edycja 2” (27-28.01.2022 r.).

      Zapraszamy do galerii.

     • Konkurs „Patroni Roku 2022”

      Drodzy Uczniowie!

      Zachęcamy Was do udziału w konkursie organizowanym przez Dolnośląski Klaster Edukacyjny, którego liderem jest LSSE S.A. pt. „Patroni Roku 2022". Konkurs ma na celu upamiętnienie Patronów Roku 2022 wybranych przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, tj. Marię Konopnicką, Wandę Rutkiewicz, Józefa Wybickiego, Marię Grzegorzewską, Józefa Mackiewicza oraz Ignacego Łukasiewicza. Rok 2022 to również rok Romantyzmu Polskiego. Sposób wykonania pracy konkursowej: rysunek, ilustracja graficzna lub kolaż wykonane w technice cyfrowej (format pracy: pdf lub png). Projekt może nawiązywać do jednego lub wszystkich patronów. Prace należy nadsyłać do 30.04.2022 r.

      Regulamin konkursu.

    • Dar krwi
     • Dar krwi

      11 marca 2022 r. w naszej szkole odbyła się akcja poboru krwi. Krew oddały 22 osoby. Bardzo dziękujemy wszystkim, którzy oddali krew w ramach zorganizowanej akcji. Dzięki Wam zebraliśmy 9,9 litra krwi.

     • uDOSTĘPniacze 2.0

      Nasza szkoła zakwalifikowała się do konkursu „uDOSTĘPniacze 2.0”, którego organizatorem jest Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej. Uczniowie dowiedzą się czym jest dostępność, nauczą się identyfikować bariery w swoim otoczeniu, a także im przeciwdziałać. Powalczą również o cenne nagrody. Zadanie konkursowe polega na przygotowaniu ciekawego i inspirującego filmu na temat dostępności. Trzymamy kciuki za sukces naszych uczniów!

      https://udostepniacze.mfipr.gov.pl

     • Światowy Dzień Otyłości

      W roku 2022 Światowy Dzień Otyłości przypada na 4 marca (piątek). Otyłość to problem estetyczny i zdrowotny. Nieprawidłowa masa ciała doprowadza do powikłań takich jak cukrzyca, miażdżyca czy nadciśnienie. Problem otyłości pogłębia się - powinniśmy zmienić nawyki żywieniowe, aby dłużej żyć w pełnym zdrowiu.

       

      Co to jest otyłość?

      Otyłość́ jest stanem chorobowym charakteryzującym się̨ zwiększoną ilością tkanki tłuszczowej – u mężczyzn powyżej 25%, a u kobiet powyżej 30% masy ciała.

      Jakie są̨ przyczyny nadwagi i otyłości?

      U podstaw rozwoju otyłości leży długotrwałe zaburzenie bilansu energetycznego, kiedy to energia spożyta przekracza energię wydatkowaną.

      Najczęstszą przyczyną nadmiernej masy ciała są̨ czynniki środowiskowe, tzn. nieprawidłowe żywienie oraz zbyt mała aktywność́ fizyczna. Mówimy wtedy o tzw. otyłości prostej.

      Do czynników środowiskowych skorelowanych z występowaniem nadwagi i otyłości można zaliczyć́:

      1. brak ruchu - niski poziom aktywności fizycznej,
      2. siedzący trybu życia,
      3. nadmierne spożycie żywności wysokokalorycznej typu fast food, słodycze, napoje słodzone,
      4. zbyt niskie spożycie warzyw i owoców oraz produktów zbożowych pełnoziarnistych,
      5. nieświadome spożywanie „kalorii”,
      6. nieregularne spożywanie posiłków, opuszczanie posiłków głównie śniadań,
      7. za niskie spożycie wody, zły wybór płynów,
      8. nieodpowiednie przyrządzanie potraw,
      9. zbyt krótki czas snu.

      Jak sprawdzić czy mam prawidłową masę ciała?

      Stopień́ nadwagi bądź́ otyłości mierzy się̨ wskaźnikiem masy ciała określanym jako BMI (Body Mass Index). Oblicza się̨ go, dzieląc masę̨ ciała (w kilogramach) przez wzrost (w metrach) podniesiony do kwadratu.

      Klasyfikacja BMI wg Światowej Organizacji Zdrowia (WHO):

      • mniejsze niż 18,5 – niedowaga,
      • od 18,5 do 24,9 - waga prawidłowa,
      • od 25 do 29,0 – nadwaga,
      • od 30,0 do 34,9 - otyłość I stopnia,
      • od 35,0 do 39,9 - otyłość II stopnia,
      • powyżej 40 - otyłość III stopnia, zwaną też olbrzymią lub złośliwą.

      Innym sposobem jest pomiar obwodu talii, który określa rodzaj otyłości i związane z nim ryzyko powikłań. Jeżeli Twoja talia mierzy między 80-87 cm (u mężczyzn 90-94) - masz nadwagę, gdy jest równa lub większa niż 88 cm (u mężczyzn 94) - to już chorujesz na otyłość.

      Zachęcamy do korzystania z informacji zamieszczonych na stronie Narodowego Centrum Edukacji Żywieniowej: https://ncez.pzh.gov.pl/

     • Zbiórka pieniędzy dla Ukrainy!

      Drodzy rodzice! Drodzy uczniowie!

      Za naszą wschodnią granicą rozgrywa się tragedia narodu ukraińskiego. Jako społeczność szkolna chcielibyśmy wesprzeć Ukrainę w tym trudnym czasie. Jutro, w naszej szkole, odbędzie się zbiórka pieniędzy na zakup towarów pierwszej potrzeby, takich jak:

      Staza taktyczna - opaska uciskowa (CAT SOFT) ,

      Hemostatyki do tamowania krwotoków,

      Bandaże dziane i elastyczne,

      Bandaż izraelski,

      Abdominal bandage - opatrunek na wytrzeźwienia,

      Gaza 1/2 i 1 metr,

      Rurki nosowo gardłowe i ustnogardłowe + lubrykant do rurek,

      Opatrunki okuzyjne (chest seal) - do postrzałów w klatkę piersiową,

      Igła dekompresyjna, chest decompression needle,

      Nożyce trauma,

      Plastry,

      Markery permanentne niebieski, czerwony, czarny,

      Karta rannego (TCCC),

      Rękawice medyczne,

      Koce termiczne,

      Paracetamol 500 mg,

      Ibuprofen 400 mg,

      Cyprofloksacyna 400 mg.

      Dodatkowo: koce, śpiwory, ręczniki, bielizna, baterie, świeczki, zapalniczki, ubrania, produkty do higieny, szczoteczki i pasty do zębów, wiadra, łopaty, szpadle.